Рішення № 47106997, 15.07.2015, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
15.07.2015
Номер справи
916/1810/15
Номер документу
47106997
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2015 р.Справа № 916/1810/15

Господарський суд Одеської області у складі :

судді Никифорчука М.І.

при секретареві Ніколаєві П.В.

за участю представників сторін :

прокурор: Шарандак О.І. посвідчення № 031643 від 11.06.2015р.;

від позивача: Асташенкова О.І. за довіреністю № 222/исх-гс від 11.06.2015р.;

від відповідача: не з'явився;

від 3-ої особи: Польщіна Т.Л. за довіреністю № 01-36/12 від 20.01.2015р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №916/1810/15:

За позовом: Прокурора Суворовського району м.Одеси в інтересах держави, в особі Одеської міської ради;

До відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3;

за участю 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради;

про внесення змін до договору оренди землі, -

в с т а н о в и в :

Заступник прокурора Суворовського району м.Одеси звернувся із позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради ( далі - Рада) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі - Відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, посилаючись на наступне.

Прокуратурою встановлено, що між Радою та Відповідачем 22.03.2010 р. укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) площею 170 кв.м., яка розташована за адресою : АДРЕСА_2, терміном на 15 років для експлуатації та обслуговування торговельного павільйону - магазину.

Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та зареєстрований в Одеському міському відділі ОРФ ДП „Центр ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2010р. за № 041050500114.

Відповідно до умов Договору, Орендодавець (Рада) на підставі Закону України „Про оренд землі" та рішення Одеської міської ради № 3686-у від 09.10.2008 р. надає, Орендар (Відповідач) приймає у строкове платне користування земельну ділянку, площею 170 кв.м., за адресою : АДРЕСА_2.

Пунктом 2.3 Договору визначено, що грошова оцінка земельної ділянки становить 120203,07 грн., з урахуванням індексації з 2006-2009 р.р.

Розділом 4 Договору встановлений розмір орендної плати який складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 12 020,31 грн. на рік з урахуванням індексації з 2006-2009 р.р.

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення одеської міської ради № 4247 - IV від 15.07.2005 р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні. (п. 4.2 Договору).

Відповідно до п. 4.4 Договору оренди розмір орендної плати може бути змінений за згодою сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору.

Законом України від 03.06.2008 р. № 309 VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" та визначено, що річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державні або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою встановлених розмірів земельного податку.

Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" введено в дію нова нормативна грошова оцінка земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати. Відповідно до цього, умови діючих договорів оренди підлягають перегляду в частині розміру орендної плати та доручено управлінню земельних ресурсів забезпечити перегляд умов діючих договорів оренди землі щодо розміру орендної плати з землю.

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1268-VI „Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яким п. 3 рішення викладений в такій редакції : ввести в дію пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 р.

20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1267 - VI „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок оредної плати за земльні дфлнки в м. Одесі"

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 10.10.2013 р. № 96/с, який розроблено Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 265 592,70 грн.

Департаментом, відповідно до форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України, здійснено розрахунок розміру орендної плати за вказану земельну ділянку яка складає 13 279,64 грн.

Відповідачеві було надіслані пропозиція та розрахунки розміру орендної плати, за якими розмір орендної плати був збільшений. Проте відповідач на пропозицію Департаменту не відповів.

Відповідно до п. 6 рішення Одеської міської ради № 4590-VI від 13.02.2014 р. „Про внесення змін та доповнень до рішення Одеської міської ради від 24.01.2014 р. № 4569-VI „Про бюджет міста Одеси на 2014 рік" до доходів загального фонду бюджету мста Одеси у 2014 році належить 100% плати за землю.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону «Про прокуратуру», ст.ст. 6, 632, 651, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 188,189 господарського кодексу України, ст.ст. 80, 83 Земельного кодексу України, ст. ст. 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України „Про оцінку земель", ст.ст. 1, 13, 15, 21, 30 Закону України „Про оренду землі", п. 274.1, ст. 274, п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, п.5 ст. 16, п.п. 34, 35 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" прокурор просить позов задовольнити.

Відповідач в судові засідання тричі не з'явився, був повідмлений про час та місце розгялдння справи наледжним чином. (поштові повідомлення повернуті з посиланням на закінчення терміну зберігання).

Відповідно до п.3.9.1 Постанови Пленум Вищого Господарського Суду України від 26 грудня 2011 року N 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", - 3.9.1. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Справа розглянута за правилами ст. 75 ГПК України.

У судовому засіданні 15.07.2015р. прокурор надав усне клопотання, за яким просить уточнити позовні вимоги стосовно розміру орендної плати у відсотковому співвідношенні, а саме з 10% на 5%.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.06.2015р. строк розгляду спору по справі продовжено на 15 днів до 15 липня 2015р. за правилами ст. 69 ГПК України.

У судовому засіданні 15 липня 2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення за правилами ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, вислухавши представника прокуратури, проаналізувавши приписи законодавства, що регулює правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу ( ГПК ) України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема : письмовими і речовими доказами.

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Як випливає із суті спору, предметом даного спору є вимога про внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 22.03.2010 р.

Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та зареєстрований в Одеському міському відділі ОРФ ДП „Центр ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2010р. за № 041050500114.

Відповідно до умов Договору, Орендодавець (Рада) на підставі Закону України „Про оренд землі" та рішення Одеської міської ради № 3192-V від 10.07.2008 р. надає, Орендар (Відповідач) приймає у строкове платне користування земельну ділянку, площею 170 кв.м., за адресою : АДРЕСА_2.

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення одеської міської ради № 4247 - IV від 15.07.2005 р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні. (п. 4.2 Договору).

Відповідно до п. 4.4 Договору оренди розмір орендної плати може бути змінений за згодою сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору.

Законом України від 03.06.2008 р. № 309 VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" та визначено, що річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державні або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою встановлених розмірів земельного податку.

Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" введено в дію нова нормативна грошова оцінка земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати. Відповідно до цього, умови діючих договорів оренди підлягають перегляду в частині розміру орендної плати та доручено управлінню земельних ресурсів забезпечити перегляд умов діючих договорів оренди землі щодо розміру орендної плати з землю.

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1268-VI „Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яким п. 3 рішення викладений в такій редакції : ввести в дію пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 р.

20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1267 - VI „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок оредної плати за земльні ділянки в м. Одесі".

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 10.10.2013 р. № 96/с, який розроблено Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 265 592,70 грн.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно п. 34, 35 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;. затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати, за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтями 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 цього ж Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку. відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, -: 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому у разі визначення . орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати,, ніж зазначений у цій частині (п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України).

Пунктом 13 типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Відповідно до змісту статей 759 та 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може І бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 189 ГК України ціна є істотною умовою договору.

Згідно ст. 632 ЦК України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 792 ЦК України передбачено, цю за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, яким є Закон України «Про оренду землі».

Відповідно до ч. 3 ст.762 ЦК України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

За вимогами ч. 1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Частиною 1 ст. 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

За положеннями ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Перевіривши наведені позивачем норми закону, суд прийшов до висновку, що оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і сторонами в договорі оренди (п.4.2 Договору) передбачена можливість збільшення Орендодавцем орендної плати у разі зміни розмірів земельного податку, тому зміна розміру орендної плати за майно комунальної власності на підставі приведених позивачем норм є підставою для її перегляду.

Така ж правова позиція викладена Вищим господарським судом України в постановах від 13 вересня 2012 р. у справі № 04/5026/405/2012 та від 28 вересня 2010 р. у справі № 11/14-ПД-10 про зобов`язання внести зміни до договору оренди.

Відтак господарський суд вважає вимоги прокурора законними, обґрунтованими, доведеними наявними у справі доказами і тому підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов Прокурора Суворовського району м.Одеси в інтересах держави, в особі Одеської міської ради - задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 22.03.2010 р. зареєстрованого в Одеському міському відділі ОРФ ДП „Центр ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2010р. за № 041050500114, яким Одеською міською радою передано Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 (ідентифікаційний № НОМЕР_1) земельну ділянку площею 170 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 терміном на 15 років.

3. Викласти п.2.3 Договору оренди землі від 22.03.2010 р. у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 170 кв.м. становить 265592(двісті шістдесят п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто дві) грн. 70 коп., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013р. № 96/С, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області.

4. Викласти п.4.1 Договору оренди землі від 22.03.2010 р. у наступній редакції: Орендна плата за земельну ділянку площею 170 кв.м. складає 13279 (тринадцять тисяч двісті сімдесят дев'ять) грн. 64 коп. на рік, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.

5. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (65086, АДРЕСА_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1) до державного бюджету України (рахунок №31210206783008, Отримувач: УК у м. Одесі/Приморський район, код ЄДРПОУ - 38016923, Банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код бюджетної класифікації: 22030001, Код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області: 03499997) через ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. судового збору.

Повний текст рішення складено та підписано 20 липня 2015 р.

Суддя М.І. Никифорчук