Ухвала суду № 47105808, 21.07.2015, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.07.2015
Номер справи
Номер документу
47105808
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

____________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

Від "21" липня 2015 р. Справа № 906/1111/15

За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Міріса" (м.Житомир)

про визнання банкрутом

Суддя Костриця О.О.

ВСТАНОВИВ:

16.07.2015р. до господарського суду Житомирської області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Міріса" про порушення справи про банкрутство ТОВ "Торговий дім "Міріса" в порядку, передбаченому ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Розглянувши подану заяву, а також дослідивши додані до неї документи, господарський суд прийшов до висновку про необхідність повернення заяви без розгляду з огляду на наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

З метою відтворення реального фінансово-економічного стану товариства (співвідношення його активу та пасиву), який господарському суду необхідний для дослідження та оцінки при розгляді питання щодо наявності або відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство у порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заявник зобов'язаний вжити заходи, передбачені положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", Цивільного та Господарського кодексів України, що регулюють етапи проведення досудової процедури ліквідації товариства у загальному порядку.

Так, комісія з припинення юридичної особи, призначена у зв'язку з прийняттям товариством рішення про ліквідацію, повинна здійснити наступні заходи:

- подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи власником (учасником) згідно вимог ч.1 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців";

- опублікувати в друкованих засобах масової інформації в порядку ст. 105 Цивільного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса") повідомлення про припинення товариства з метою виявлення його кредиторів та персонально у письмовій формі повідомити явних (відомих) кредиторів;

- повідомити орган державної податкової служби про ліквідацію підприємства з метою проведення податковим органом позапланової перевірки товариства, передбаченої податковим законодавством;

- отримати заяви кредиторів та прийняти рішення щодо їх обґрунтованості (необґрунтованості);

- провести оцінку вартості наявного у товариства рухомого та нерухомого майна, а також інших майнових активів;

- скласти проміжний ліквідаційний баланс відповідно до ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, який повинен містити відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду;

- прийняти рішення про затвердження проміжного ліквідаційного балансу у відповідності з вимогами ст. 111 ЦК України;

- провести аналіз виявлених активів та пасивів товариства; у разі виявлення неможливості задоволення виявлених вимог кредиторів через недостатність вартості майна товариства прийняти у зв'язку з вказаними обставинами рішення щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та складає предмет спору у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм означеної статті.

При цьому, слід зазначити, що необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство в порядку норм ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відповідної до цієї статті є надання та наявність доказів на підтвердження всіх передумов для порушення провадження в порядку означеної статті саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Згідно норм ч. 2 ст. 105 Цивільного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса") повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 105 ЦК України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса") комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса") інформація про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса") юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса") для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору такі документи: примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Спеціалізованим друкованим засобом масової інформації є "Бюлетень державної реєстрації", який є щодекадним офіційним спеціалізованим друкованим засобом масової інформації про дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, розпорядником якого є Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва.

Разом з тим, заявником не дотримано вищезазначені вимоги законодавства та не додано до заяви про порушення провадження у справі доказів публікації оголошення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Міріса" в Бюлетені державної реєстрації.

З огляду на зазначене, суд позбавлений можливості перевірити чи дотриманий заявником встановлений згаданими нормами двомісячний термін для виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах).

Крім того, слід зазначити, що звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" можливо лише при виявлені кредиторів, розгляду грошових вимог кредиторів, розрахунку з кредиторами, складання проміжного ліквідаційного балансу з урахуванням грошових вимог кредиторів.

В заяві Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Міріса" про визнання банкрутом зазначено, що підприємство має кредиторську заборгованість в сумі 419 658,90 грн.

З наданої до суду заяви вбачається, що ліквідаційною комісією був складений та затверджений загальними зборами учасників товариства проміжний ліквідаційний баланс боржника станом на 21.04.2015р., з якого вбачається, що активи боржника становлять 16 700,00 грн., а кредиторська заборгованість становить 419658,90 грн. У зв'язку з зазначеним заявник вказує, про відсутність у боржника будь-якого майна за рахунок якого можливо було б задовольнити вимоги кредиторів.

Проте, до матеріалів заяви боржником не додано доказів здійснення заходів щодо підтвердження відсутності зареєстрованого за ним рухомого, нерухомого майна, земельних ділянок або інших активів. Зокрема, боржником не надано доказів здійснення інвентаризації майна боржника, надсилання відповідних запитів до органів, що здійснюють облік зареєстрованих прав власності на вказане майно, та отриманих відповідей від УДАІ ГУМВС України, Управління Держкомзему, Інспекції держтехнагляду та Державної реєстраційної служби щодо наявності або відсутності зареєстрованого за боржником майна та земельних ділянок.

Окрім того, всупереч наведеним вимогам, боржником не надано до суду доказів, що свідчать про дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до вимог цивільного законодавства України, яке діяло на момент прийняття рішення засновником (учасником) про добровільну ліквідацію ТОВ "Торговий дім "Міріса", а саме: доказів повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію вказаного підприємства у встановленому законом порядку; доказів закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи, до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів (ч.3 ст. 111 ЦК України); доказів вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмового повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки (абз. 1 ч.1 ст. 111 ЦК України); доказів заявлення вимог та позовів про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи (абз. 2 ч.1 ст. 111 ЦК України); доказів повернення ліквідаційною комісією (ліквідатором) органам державної влади, органам місцевого самоврядування ліцензій, документів дозвільного характеру та інших документів, а також печаток та штампів, які підлягають поверненню (ч. 6 ст. 111 ЦК України); доказів надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування (абз. 1 ч. 7 ст. 111 ЦК України); доказів розгляду кожної окремої вимоги кредитора, прийняття по ній відповідного рішення та його надсилання кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора (ч. 6 ст. 105 ЦК України); доказів складення та подання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період до затвердження ліквідаційного балансу (ч. 10 ст. 111 ЦК України), що унеможливлює вирішення питання про наявність підстав для прийняття заяви про визнання боржника банкрутом.

Наявність вказаних обставин, що мають бути підтверджені відповідними доказами, має істотне значення, оскільки, як вже було зазначено вище, є підставою та передумовою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство.

Слід також зазначити, що судом встановлено, наявність звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Міріса" у справі 906/86/15, яка перебуває в провадженні господарського суду Житомирської області, з позовною заявою про прийняття даної заяви в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору у справі № 908/861/15 з вимогою визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого напису № 358, вчиненого 20.04.10р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В. на іпотечному договорі від 15.10.07р., посвідченому приватним нотаріусом Житомирського нотаріального округу Сєтаком В.Я., за реєстраційним №15582.

Зі змісту зазначеної ухвали суду по справі №908/861/15, вбачається, що обгрунтовуючи позовну заяву Торговий дім "Міріса" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю по справі №906/861/15, зазначає, що ТОВ "Патріа-Баланс" є майновим поручителем за зобов'язаннями ТД"Міріса" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю згідно кредитних договорів №20-10/07ЖРД ті №21-10-07/ЖРД від 08.10.2007р.

З огляду на викладене, дані обставини не були відображені Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Міріса", в доданих до заяви документах, що в свою чергу не дає можливості встановити його дійсний фінансовий стан.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно із ст. 38 ГПК України письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Особливістю судових доказів є наявність процесуальних норм, які виступають в якості гарантії достовірності отриманої інформації. Відповідно до ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи вищезазначене, у суду відсутні правові підстави для прийняття заяви про банкрутство боржника за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, зокрема, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі та з інших підстав, передбачених ст.63 ГПК України, з урахуванням вимог цього Закону.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.63 ГПК України суддя повертає заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку (ч. 2 ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").

Підсумовуючи вищевикладене, господарський суд вважає за необхідне повернути заяву про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Міріса" та додані до неї документи без розгляду.

Щодо сплаченого судового збору, варто зазначити, що статтею 7 Закону України "Про судовий збір" врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору, в тому числі визначено підстави такого повернення, яке здійснюється за ухвалою суду. Зокрема, п. 2 згаданої статті передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Керуючись ч. 1,2 ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п. 3 ч. 1 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Повернути без розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Міріса" про порушення провадження у справі про банкрутство та додані до неї документи.

2. Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Міріса" (ідентифікаційний код 22064638, місцезнаходження: 10003, м. Житомир, вул. Короленка, буд. 3) з Державного бюджету України сплачений судовий збір згідно з квитанцією від 27.04.2015 р. № 287 в сумі 6090,00 грн.

Додаток на 31 аркушах, в тому числі квитанція від 27.04.2015 р. № 287

Суддя Костриця О.О.