Копія
Справа № 822/2525/15
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
16 липня 2015 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Польовий О.Л., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Заступника начальника ДПІ м. Хмельницького І.В.Мустаєвої про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Заступника начальника ДПІ м. Хмельницького І.В.Мустаєвої про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
В частині позовних вимог позивач просить:
- Зобов'язати ДПІ м. Хмельницького надати відповідь на заяву позивача від 20 квітня 2015 року.
- Зобов'язати ДПІ м. Хмельницького надати відповідь на заяву позивача від 20 травня травня 2015 року.
- Скасувати вимогу № Ф-1055-25 від 1 квітня 2015 року та вимогу № Ф-1055-25 від 13 травня 2015 року.
30.06.2015 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду адміністративний позов залишено без руху. Позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати копії документів доданих до позовної заяви для відповідача, надати оригінал документу про сплату судового збору в повному обсязі за дві немайнові та майнову вимоги. Надано строк для усунення недоліків до 13.07.2015 року.
10.07.2015 року на усунення недоліків позовної заяви до суду було подано копії документів доданих до позовної заяви для відповідача та заяву про звільнення від сплати судового збору.
Однак суд вважає, що позивачем належним чином недоліки не усунуто, з огляду на наступне.
Згідно з ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно із ст.1 Закону України "Про судовий збір" (далі Закон) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону від сплати судового збору звільняються:
1) позивачі - за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;
2) позивачі - за подання позовів про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи;
3) позивачі - за подання позовів про стягнення аліментів;
4) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";
5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;
6) позивачі - за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
6-1) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних із дискримінацією;
7) державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав;
8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп;
10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
11) органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень;
12) Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель;
12-1) Державне агентство резерву України - у справах, що вирішуються на підставі законодавства про державний матеріальний резерв;
13) Міністерство юстиції України - за подання позовів про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;
14) позивачі - за подання позовів про уточнення списку виборців;
15) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відчуженням земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
16) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори і проходять службу у військовому резерві, - за подання позовів, пов'язаних з виконанням військового обов'язку;
17) позивачі - за подання позовів про відшкодування збитків, завданих внаслідок неповернення у строки, передбачені договорами або установчими документами, грошових та майнових внесків, залучених до акціонерних товариств, банків, кредитних установ, довірчих товариств та інших юридичних осіб, які залучають кошти та майно громадян;
18) Пенсійний фонд України та його органи; органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування України, Фонду соціального захисту інвалідів і його відділення;
19) громадські організації інвалідів (спілки та інші об'єднання громадських організацій інвалідів), їх підприємства, установи та організації, громадські організації ветеранів, їх підприємства, установи та організації - за подання позовів, з якими вони звертаються до суду;
20) органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством;
21) Міністерство фінансів України, місцеві фінансові органи, органи доходів і зборів, Державна казначейська служба України, Державна фінансова інспекція України та їх територіальні органи, Державна служба фінансового моніторингу України і Національний банк України - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів;
22) уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - у справах, пов'язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банку;
23) позивачі - за подання позовів у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";
24) Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів.
Ст. 8 Закону вказує, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до наведеної норми, звільнення або відстрочення сплати судового збору є правом, а не імперативним обов'язком суду.
При цьому оцінка майнового стану сторони здійснюється судом на підставі оцінки наданих позивачем доказів на підтвердження скрутного майнового стану.
Отже, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому розмірі.
ОСОБА_1 не надано до суду доказів того, що вона відноситься до категорії позивачів, які звільнені від сплати судового збору та доказів, які підтверджують її скрутний майновий стан.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не може бути звільнений від сплати судового збору.
Згідно зі ст.4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (ч.1,2 ст.4 Закону).
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.
Таким чином, сума судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 73,08 грн.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч.3 ст.4 Закону під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Суд звертає увагу, що Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" від 23.01.2015" №2 доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами Закону України "Про судовий збір", якою визначено, що з урахуванням вимог статті 6 Закону України "Про судовий збір" з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
У листі № 165/11/13-12 від 18.01.2012 року Вищий адміністративний суд України звернув увагу судів на те, що окремі рішення, прийняті субєктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. З посиланням на практику Європейського суду з прав людини (справа "Щокін проти України") ВАС України роз'яснив, що адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо. Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Як вбачається із позовної заяви, позивач просить визнати протиправним та скасувати вимогу № Ф-1055-25 від 1 квітня 2015 року та вимогу № Ф-1055-25 від 13 травня 2015 року. Дана вимога є вимогою майнового характеру, оскільки безпосереднім наслідком оскарження даного рішення суб'єкта владних повноважень може бути зміна складу майна позивача. Отже судовий збір повинен сплачуватись відповідно до вимог ч.2, 3 ст.4 Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивачем не усунуто недоліки позовної заяви в повному обсязі, а саме сплачено судовий збір в меншому розмірі, ніж встановлено Законом України "Про судовий збір", а тому, згідно з п.1 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 108, ст.165 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Заступника начальника ДПІ м.Хмельницького І.В.Мустаєвої про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, в частині позовних вимог про зобов'язання ДПІ м. Хмельницького надати відповідь на заяву позивача від 20 квітня 2015 року; про зобов'язання ДПІ м. Хмельницького надати відповідь на заяву позивача від 20 травня 2015 року; про скасування вимоги № Ф-1055-25 від 1 квітня 2015 року та вимоги № Ф-1055-25 від 13 травня 2015 року повернути ОСОБА_1.
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ОСОБА_2"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_2