Справа № 236/2061/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.07.2015 року Краснолиманський міський суд Донецької областіу складі:
головуючого судді Саржевської І.В.
при секретарі Олійник С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красному Лимані адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобовязання виконати певні дії, за участю представника відповідача ОСОБА_2, суд,
ВСТАНОВИВ:
19.06.2015року ОСОБА_1 звернувсядо суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобовязання виконати певні дії.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2, діюча за довіреністю, позов не визнала та просила в його задоволенні відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з*ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об*єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.03.2005року призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати.
23.07.2012року УПФ в Україні в Ворошиловському районі м. Донецька проведено перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України Про прокуратуру з 01.07.2012року в розмірі 80% заробітної плати станом на 14.06.2012рік за довідкою прокуратури Донецької області від 04.07.2012року № №18-57-667.
Відповідно до довідки Прокуратури Донецької області від 27.03.2014 року за №18-57-250 заробітна плата заступника прокурора області станом на березень 2014року складала 17 045.57грн.
09.04.2014року ОСОБА_1 звернувся в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька з заявою про проведення перерахунку пенсії у зв*язку зі звільненням. 18.04.2014року УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька проведено перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України Про прокуратуру з 09.04.2014року в розмірі 80% заробітної плати станом на 27.03.2014року за довідкою прокуратури Донецької області від 17.03.2014року № 18-57-250.
З 14.10.2014року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Красний Лиман, виплата пенсії розпочата з 01.10.2014року, з 19.02.2015року паперова пенсійна справа знаходиться в зазначеному управлінні.
У березні 2015року позивач, відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру звернувся до УПФУ в м. Красний Лиман із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснення відповідних виплат.
17.03.2015року УПФУ в м. Красний Лиман позивачу відмовлено в проведенні вищевказаного перерахунку.
Рішенням Краснолиманського міського суду Донецької області від 14.05.2015року Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Лиман Донецької області зобов*язано було провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2015року на підставі довідоки прокуратури Донецької області 18-57-250 від 27.03.2014р, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати. Рішення суду набрало законної чинності.
На теперішній час розмір пенсії позивачу розраховується з 90 % заробітної плати, але застосовано обмеження граничного розміру, на підставі внесених з 01.10.2011року Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, яким було внесені зміни до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру.
29.05.2015року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду у м. Красний Лиман Донецької області про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру без обмеження граничного розміру.
04.06.2015року УПФУ в м. Красний Лиман позивачу відмовлено в проведенні вищевказаного перерахунку і виплаті пенсії без обмеження граничним розміром в зв*язку з Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, яким з 01.10.2011року внесені зміни до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру.
Позивач вважає дії Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області неправомірними.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХП. Редакція зазначеної статі не змінювалась.
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХП ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом УкраїниПро заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-У1, який набрав чинності з 01.10.2011року внесено зміни до статті 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХП, та з 01.10.2011року положення частини 1 статті 50-1 Закону № 1789-ХП щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність в зв*язку в внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-У1.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХП, положення яких щодо перерахунку пенсії в зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-У1 зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХП щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХП, які змін у зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 не зазнали.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов*язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002р № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених вище рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена намсамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших війскових формуваннях та правоохоронних органах держави пов*язана з ризиком для життя і здоров*я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямовах на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій пацівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
За наведених підстав неправомірними є застосування обмежень розміру пенсії за вислугу років, яких не існувала на час призначення пенсії, оскільки застосування таких обмежень і є звуження соціальних гарантій шляхом внесення змін в законодавство.
Вирішуючи питання про застосування Закону № 3668-У1 в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів, в тому числі і Законом № 1789-ХП не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1789-ХП не встановлюють.
Аналогічна правова позиція щодо правильного застосування норм матеріального права з вказаних спірних питань вже була висловлена Верховним Судом України у постанові колегії судів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України № 21-348а13 від 10.12.2013р та постанові колегії судів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України № 21-445а13 від 17.12.2013р, а також в ухвалах Вищого адміністративного суду Україн № К/800/11225/13 від 20.06.2013р та № К/800/1393/14 від 03.07.2014р.
29.05.2015року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду у м. Красний Лиман Донецької області про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру без обмеження граничного розміру, відповідь на заяву від УПФУ в м. Красний Лиман одержав 09.06.року, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволенні саме з 01.06.2015року.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про необхідність задовлення позову.
Керуючись ст.ст. 46 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 8-11,71,158-163 КАС України,
суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобовязання виконати певні дії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Лиман Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.06.2015року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням фактично виплачених коштів.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд шляхом подачі апеляції в 10-денний срок з моменту її проголошення.
Суддя: