Справа № 346/1797/15-а
Провадження № 2-а/346/67/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2015 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого: судді - Потятинника Ю.Р.,
секретаря - Лейбюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі про визнання незаконними дії щодо відмови в проведення перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи тим, що з 08.12.1993 року по 15.03.2014 року працювала на посадах, робота на яких давала право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка вказує на те, що управлінням ПФУ в м. Коломиї та Коломийському районі, кожного місяця не нараховується і не виплачується пенсія в належному розмірі. Відповідач в добровільному порядку відмовляється включити в розрахунок розміру пенсії виплачену їй матеріальну допомогу та індексацію згідно з довідкою № 5072/02 від 09.04.2015 року.
Позивачка в судове засідання не зявилась, однак подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з»явилась, але звернулась до суду із заявою в якій проти позову заперечила. Подала до суду письмове заперечення в яких вказала, що порядок обчислення заробітку, що враховується при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та проведенні перерахунку пенсій державним службовцям, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до п. 3 вищезазначеної постанови, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії державного службовця, враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а середньомісячна сума виплат премій та надбавок визначається за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі ( згідно внесених змін з 01.05.2014 р. )
Згідно із ст. 33, 37 вказаного Закону, заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок і премій.
Матеріальна допомога (як на оздоровлення, так і на вирішення соціально-побутових питань), індексація та інші виплати не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, законних підстав немає.
Ухвалою суду від 06.07.2015р. позов в частині позовних вимог про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок із врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати за період з 15.03.2014р. по 16.11.2014р. залишено без розгляду.
Суд, аналізуючи обставини встановлені в судовому засіданні та дослідивши зібрані докази, вважає позовні вимоги за період з 16.11.2014р. підставні і підлягають до задоволення з таких мотивів.
Позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії із врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, виплачених протягом 2012-2014 р.р. в яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
15 квітня 2015 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога ( як на оздоровлення, так і на вирішення соціально-побутових питань ) індексація та інші виплати не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, законних підстав немає.
Як вбачається з довідки № 5072/02 від 09.04.2015 року, виданої відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломия та Коломийському районі, позивачу за період роботи з 01.03.2012 по 28.02.2014 року нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення за квітень 2012 року, червень 2013 року та січень 2014 року, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за грудень 2013 року, а також індексація за період з березня 2012 року по лютий 2014 року включно.
Згідно закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службу. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно частини 2 статті 37-1 згаданого Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років) що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підрад перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплати на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, на вищезгадані виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.
Більш того, згідно пункту 2 постанови Правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати( за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Тому, з врахуванням залишення частини позовних вимог без розгляду за пропуском строку звернення до суду, позов слід задоволити частково і з метою поновлення порушених прав позивача визнати незаконними дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 16.11.2014р. та зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 16.11.2014р. з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались в 2012-2014рр. і зазначені в довідці № 5072/02 від 09.04.2015 року.
На підставі ст. 46, 152 Конституції України, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про державну службу», керуючись ст. ст. 17, 158-163 , 41 ч.1 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково. Визнати незаконними дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 16.11.2014р.
Зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 16.11.2014р. з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались в 2012-2014рр. і зазначені в довідці № 5072/02 від 09.04.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії повної постанови через Коломийський міськрайсуд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського Апеляційного адміністративного суду.
Суддя Потятинник Ю. Р.