УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "08" лютого 2007 р. Справа № 11/102-НА
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді Маріщенко Л.О.
при секретарі Панфьоровій В.В.
за участю представників сторін
від позивача Михайлюк О.В. дор. від 18.07.06р. №904, Бортнік В.Ф. дор. від 18.01.07р. №8
від відповідача Мороз В.А. дор. від 13.11.06р. №9752/10/10-007, Невмержицький П.В. дор. від 20.11.06р. №9941/10/10-007
Прокурор: Стемковський Д.Б. - посв. №114
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" (с.Ігнатпіль Овруцького району)
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції (м.Овруч)
про визнання частково нечинними податкових повідомлень - рішень
Позивач звернувся до господарського суду з вимогою про визнання нечинним частково податкового повідомлення-рішення від 19.06.06 №0000312301/2, щодо визначення податкового зобов'язання із сплати за користування надрами у сумі 93092,84 грн., в тому числі 77577,00 грн. за основним платежем та 15515,40 грн. по штрафним санкціям, податкове повідомлення - рішення від 12.04.06 №0000332301/0, щодо визначення податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 5636, 83 грн., в тому числі 4696,47 грн. по основному платежу та 940,36 грн. по штрафних фінансових санкціях.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві, а також посилаються на відповідні зміни у законодавстві, що безпосередньо стосуються предмета спору та дають їм законні підстави вважати, що ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" на протязі 2004-2006 років вірно визначав та сплачував податки за користування надрами для видобування корисних копалин, так як базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин (камінь будівельний та піщано-гравійна сировина) не змінилися а були в певній мірі конкретизовані.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву
Прокурор в судовому засідання просит в позові відмовити..
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача,відповідача та прокурора господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи вбачається, що 05.04.06р. на підставі направленнявід 09.03.06р. за №82 виданого Овруцькою МДПІ уповноваженими особами була проведена комплексна планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання АТВТ "Ігнатпільський кар'єр", вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.05р. по 31.12.05р,. за результатами якої складено акт №168-23-01-01374547 від 05.04.06р.
В ході перевірки встановлено, що:
- в порушення пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97р. №283/97-ВР (зі змінами та доповненнями) товариством до складу валових витрат в декларації за 1 квартал 2004р. було включено витрати, які не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними документами на суму 70,0 тис. грн.;
- в порушення вимог постанови КМУ від 12.12.94р. за №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" (у редакції постанови КМУ від 16.08.05р. №747), вимоги ст.90 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких законодавчих актів України" від 25.03.05р. №2505-ІУ, п. 4 "Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженого Постановою КМУ від 19.09.97р. №1014 (зі змінами та доповненнями), та п.3 Інструкції "Про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.97р. №207/452/51/157 (зі змінами та доповненнями в наслідок чого підприємству донараховано за перевіряємий період 78982 грн.;
- в порушення п.6.4 розділу 6 Інструкції "Про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.97р. №207/452/51/157 (зі змінами та доповненнями) та пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетам та державними цільовими фондами" від 21.12.00р. №2181-ІІІ підприємством несвоєчасно сплачувалась плата за користування надрами;
- в порушення вимог постанови КМУ від 12.12.94р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" (у редакції постанови КМУ від 16.08.05р. №747), п.3.1, п.4.1 Інструкції "Про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" затвердженої наказом Державного комітету України по геології і використанню надр, ДПА України від 23.06.99р. №105/309, відповідно до постанови КМУ від29.01.99р. №115 "Про затвердження порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння", в наслідок чого підприємству донараховано за перевіряємий період 4781,53 грн.;
- в порушення ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" № 98/96-ВР від 23.03.96р. (зі змінами та доповненнями), а саме проведення за період з 14.06.05р. до 11.11.05р. через касу підприємства каменю без придбання торгового патенту на здійснення торгівельної діяльності.
На підставі акту перевірки Овруцькою МДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення від 12.04.06р. №000031230/0 на суму 94796 грн. з плати за користування надрами, в тому числі: 78982 грн. основного платежу та 15814 грн. штрафних санкцій, №0000332301/0 на суму 5738,90 грн. із збору за геологорозвідувальні роботи, в тому числі: 4781,53 грн. основного платежу та 957,37 грн. штрафних санкцій.
Як свідчать матеріали справи за результатами апеляційного оскарження за рішенням від 14.06.06р. за №5549/ж-С/25-009 про результати скарги ДПА у Житомирській області податкове повідомлення-рішення від 12.04.06р. за №0000332301/0 - залишено без змін, а податкове повідомлення-рішення від 12.04.06р. №0000312301/0 скасовано в частині застосування штрафних санкцій в сумі 17,60 грн. На виконання зазначеного рішення Овруцькою МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.06.06р. за №0000312301/2 про визнання ВАТ «Інатпільський кар'єр» податкового зобов'язання із плати за користування надрами для видобування на суму 94778,84 грн., в тому числі 78982 грн. за основним платежем та 15796,40 грн. штрафних санкцій.
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 19.06.2006р. №0000312301/2 щодо визначення податкового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 93 092, 84 грн., в т.ч. 77577, 00 грн. за основним платежем та 15515, 40 грн. за штрафними санкціями та податкове повідомлення - рішення від 12.04.2006р. №0000332301/0 з визначення податкового зобов'язання із збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у сумі 5636,83 грн., в т. ч. 4 696, 47 грн. за основним платежем, 940, 36 грн. - за штрафними фінансовими санкціями, прийняті відповідачем безпідставно з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді:
- платежів за користування надрами;
- відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
- збору за видачу спеціальних дозволів;
- акцизного збору.
Частина 3 ст.30 зазначеного Кодексу передбачає, що платежі за видобування корисних копалин визначаються з урахуванням геологічних особливостей родовищ та умов їх експлуатації,
Відповідно до ст.30 Кодексу України про надра Кабінетом Міністрів України постановою від 12.09.1997р. №1014 затверджено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Пунктом 4 зазначеної постанови передбачено, що плата за користування-надрами для видобування корисних копалин встановлюється для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин.
Вказаною постановою затверджено базові нормативи плати за користування надрами, зокрема, для каменю будівельного та для піщано- гравійної сировини.
Статтею 90 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» встановлено, що у 2005р. запроваджуються базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з додатком № 9 до Закону.
Відповідно до п.3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 р. № 115 (далі - Постанова № 115), передбачено, що нормативи збору за виконані геологорозвідувальні роботи встановлюються окремо для кожного виду корисних копалин чи групи близьких за призначенням корисних копалин у гривнях до одиниці видобутку чи погашення у надрах запасів корисних копалин згідно з додатком. Вказаною постановою затверджено базові нормативи збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету зокрема, для каменю - будівельного та для піщано-гравійної сировини.
Ні Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про. Державний бюджет України на 2005 рік», ні Постановою №1014, ні Постановою №115 не передбачено нормативи плати/збору для такої корисної копалини як граніт. Натомість передбачено нормативи для будівельного каменю та для піщано-гравійної сировини. Тобто нормативи в зазначених постановах встановлені з врахуванням геологічних особливостей-родовищ та умов їх експлуатації, як того вимагає ст. 30 Кодексу України про надра і визначаються, виходячи з продукції, що добувається, яка сертифікована у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб ВАТ "Ігатпільський кар'єр, код 01374547, зареєстровано Овруцькою райдержадміністрацією Житомирської області і знаходиться за адресою: с.Ігнатпіль, Овруцького району.
код 01374547, зареєстровано Овруцькою райдержадміністрацією Житомирської області і знаходиться за адресою: с.Ігнатпіль, Овруцького району.
Підприємству видана ліцензія на експлуатацію Ігнатпільського (Руднянського) родовища граніту строком дії на двадцять років. У відповідності до Довідки №14-2484 з єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України ми маємо один із виду діяльності - розроблення гравійних та піщаних кар'єрів (14.21.0) з видобуванням гранітів, придатних для виробництв будівельного щебеню та каменю бутового.
ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" експлуатує (ч.З ст.30 Кодексу України "Про надра") вказане родовище граніту, виключно, для виробництва щебеню різних фракцій для будівельних матеріалів, виробів та робіт, для чого на підприємстві є всі необхідні виробничі структурні підрозділи, а саме: гірничий цех, дробарний цех, механічний цех, автотранспортний цех, електроцех та завантажувально-розвантажувальний цех. На вказану продукцію (гранітний щебінь різних фракцій) підприємство має, виданий Державним Комітетом України з питань технологічного регулювання та споживчої політики від 15 квітня 2005 року за №313013 Сертифікат відповідності) який засвідчує, що продукція відповідає ДСТУ БВ.2.7-75-98 "Щебінь і гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт. Технічні умови" затверджено та надано чинності 25.08.1998 року №185. Даний стандарт поширюється на щебінь із природного каменю, гравій та щебінь із гравію із щільних гірничих порід з середньою щільністю зерен понад 2,0 г/см-3, які застосовуються як крупні заповнювачі для виготовлення бетонів, для дорожніх та інших видів будівельних робіт.
Стандарт не поширюється на щебінь для баластового шару залізничного шляху та декоративний щебінь.
Даним стандартом п. 4.1 ст.4 передбачено технічні вимоги до крупних заповнювачів (КРЗ), а саме: крупні заповнювачі повинні задовольняти вимоги цього стандарту, виготовлялись за технологією, затвердженою у встановленому порядку, і характеризуватись таким основним показникам: зерновий склад; форма зерен; міцність; старанність; вміст зерен слабких порід; морозостійкість; вміст пиловидних і глинястих часток, в тому числі глини в грудках; вміст шкідливих домішок і з'єднань, радіаційні властивості; стабільність фізико-механічних властивостей.
Крупні заповнювачі поділяють на пористі і щільні.
До пористих належать:
- дуже легкі із щільністю зерен до 0,6 г/см-3 включно;
- легкі із щільністю зерен більш 0,6 до 1,2г/см-3 включно;
- середні із щільністю зерен більш 1,2 до 2,0 г/см-3 включно.
До щільних належать:
- важкі із щільністю зерен до 2,0 до 2,8 г/см-3 включно;
- дуже важкі із щільністю зерен більше 2,8 г/см-3;
За походженням крупних заповнювачів поділяють на природні, штучні та із відходів промислових із шлаків та керамічного бою.
Відповідно до додатку «Б» даного стандарту передбачено допустимий вміст шкідливих з'єднань і домішок які знижують міцність і довговічність бетону, спричиняють погіршення якості поверхні і внутрішню корозію бетону, а також корозію арматури у бетоні.
Згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого наказом Держстандарту України від 30.12.1997 року за № 822 щебінь віднесено до підкатегорії "Гравій" код 14.21.12, де зазначено, що підкатегорія "Гравій" включає гравій, щебінь або дроблений камінь, які звичайно використовують як наповнювачі для бетону, баласту для шосейних доріг чи залізничних колій, тощо.
Каменю будівельному в даному Класифікаторі присвоєно коди 14.1. та 14.11.1. і до категорії "Камінь будівельний" щебінь не відноситься.
Держбуд України листом від 30.06.2005 року №5/10-1287 роз'яснив, що видобування сировини під час розроблення гранітних кар'єрів, а також виготовлена з вказаної сировини кінцева продукція (шебінь), яка відповідає ДСТУ В.2.7.-75-98, ГОСТ 7392-85, ДСТУ Б В 2.7.-71-98, ТУ 21-10-69-89, ДСТУ Б В.2.7.43-96 належить до піщано-гравійної сировини
З матеріалів справи вбачається,що на протязі 2004 -2006 років підприємство займається виключно виготовленням щебіню.
Щодо посилання відповідача в акті перевірки на те, що розрахунок плати за користування надрами здійснювався без врахування постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", слід зауважити, що постанова №1014 визначає перелік корисних копалин стосовно нарахування плати за використання надр для видобування корисних копалин, і в даному випадку є спеціальною нормою.
Постанова Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", прийнята відповідно до ст.6 Кодексу України «Про надра» і визначає корисні копалини загальнодержавного та місцевого значення і, в даному випадку, не підлягає застосуванню.
Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" від 30 листопада 2006 року №398, Додаток №1, визначено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин, а саме:
- камінь будівельний, за винятком каменю будівельного (в якості сировини) для подальшого подріблення для отримання щебневої продукції - 2,00 грн. за 1 куб.м. погашених запасів;
- піщано-гравійна сировина, в тому числі за видобування каменю будівельного ( в якості сировини) для подальшого подріблення для отримання щебневої продукції - 1,00 грн. за 1 куб.м. погашених запасів.
Щодо нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року №115, застосовується коефіцієнт 2,11.
Дані зміни в податковому законодавстві, прийнятті Верховною Радою України, дають позивачу законні підстави вважати, що ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" на протязі 2004 - 2006 років вірно визначав та сплачував податки за користування надрами для видобування корисних копалин, так-як базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин (камінь будівельний та піщано-гравійна сировина) не змінилися а були в певній мірі конкретизовані.
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані, підтвердженні належними доказами, що містяться в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Судови витрати,понесені позивачем, стягуються судом на його користь з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати нечинними та скасувати податковеповідомлення-рішення від 19.06.06 №0000312301/2 в частині визначення податкового зобов'язання із сплати за користування надрами у сумі 93092,84 грн., в тому числі 77577,00 грн. за основним платежем та 15515,40 грн. по штрафним санкціям та податкове повідомлення - рішення від 12.04.06 №0000332301/0 в частині визначення податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 5636, 83 грн., в тому числі 4696,47 грн. по основному платежу та 940,36 грн. по штрафних фінансових санкціях.
3.Стягнути з Державного бюджету україни на користь Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр", Овруцький район, с. Ігнатпіль, код 01374547 - 3,40 грн. судових витрат.
4. Постанова суду набирає законної сили в строк та в порядку, встановлених ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Постанова суду може бути оскаржено до Житомирського апеляційного господарського суду відповідно до ст.186 КАС України через господарський суд Житомирської області.
Суддя Маріщенко Л.О.
дата складання 23.02.07р.
Віддрукувати: 1 прим.
1 - в справу