УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2015 р.Справа № 820/1833/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М.
при секретарі судового засідання Клочко Ю.О.
за участю представника позивача - Терехова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. по справі № 820/1833/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД"
до Управління державного земельного агентства у м.Харкові Харківської області третя особа Харківська міська рада
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Харківська міська рада, в якому просить суд: визнати протиправними дії Управління Держземагенства у місті Харків Харківської області щодо здійснення оцінки земельних ділянок, дані яких оформлені витягами від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; визнати протиправними витяги Управління Держемагенства у місті Харків Харківської області від 30 жовтня 2013 року № 706 та 706/1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. зазначений адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Рішенням Харківської міської ради від 23 грудня 2005 року № 257/0505 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" товариству з обмеженою відповідальністю "ФТД" надано в оренду земельну ділянку по просп. Московському, 199-А у м. Харкові загальною площею 0,6375 га з кадастровим номером 6310138500:01:001:0019, та земельну ділянку площею 0,1316 га з кадастровим номером 6310138500:01:001:0020 для експлуатації та обслуговування супермаркету та складу.
Відповідно до вказаного рішення між Харківською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "ФТД" 04.04.2006 р. укладено договір оренди землі строком до 01.12.2055 р.
30 жовтня 2013 року Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області було складено Витяги № 706 та № 706/1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, де коефіцієнт Км3 - 1,28623 та 1,40496 відповідно, що вплинуло на розмір орендної плати за земельні ділянки.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем у судовому засіданні належними та допустимими доказами доведено правомірність прийнятого рішення, а позивачем не доказано обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 15 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., а пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Згідно з п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014.
З п. 2.1. рішення № 1269/13 від 25.09.2013 вбачається, що на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Отже, Департамент земельних відносин здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові та здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю, а Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області, відповідно до пункту 2.2. рішення № 1269/13 від 25.09.2013, надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Згідно пункту 3.10. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11, зареєстрованим в Мінюсті 05.04.2006 року № 388/1226, вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою Цн=Ценз х Кф х КмЗ.
Значення коефіцієнта КмЗ визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС- технологій та електронних цифрових карт масштабу, не меншого, ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад цифрових 100 тисяч чол. та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення КмЗ враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1, таблиця 1.7, при чому добуток по факторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Як вбачається з оскаржуваних позивачем витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, значення сукупного коефіцієнту Км3 не перевищує значення 1,5.
Таким чином, розрахунок значення коефіцієнтів Км3 (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій.
Значення коефіцієнтів Км3 (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. та затверджено рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 і внесено до програмного комплексу.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта про перевищення граничних норм коефіцієнтів локальних факторів, оскільки з наданих до матеріалів справи зображень місця розташування земельних ділянок з програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вбачається, що земельні ділянки лише частково розташовані в межах цих зон, у зв'язку з чим програмним комплексом визначено пропорційно зазначені коефіцієнти лише до тієї частини земельної ділянки, яка розташована в межах цих зон, а до іншої частини застосований коефіцієнт 1.
Отже, при формуванні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не має технічної можливості на власний розсуд змінювати значення локальних коефіцієнтів на місцеположення земельних ділянок в межах економіко-планувальних зон.
Крім того, за договором з Департаментом земельних відносин, Комунальне підприємство "Міський інформаційний центр" є користувачем програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" та надає доступ до зазначеного програмного комплексу: управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що містяться у витягах, та виконання інших функцій у межах повноважень та Департаменту самоврядного контролю за використанням та охороною земель для здійснення відповідних контрольних повноважень (пункт 2.3 рішення).
Отже, управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області має доступ до програмного комплексу лише для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, а Департамент земельних відносин вправі отримувати для перевірки дані, що містяться у витягах.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач не розраховує та не впливає на значення коефіцієнту Км3 і не здійснює дії щодо перевірки даних зазначених у витягах, оскільки такий обов'язок покладено на Департамент земельних відносин.
Крім того, колегія суддів зазначає, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є адміністративною послугою, що надається Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. № 835 "Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг", згідно з якою до адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами, належить видача відповідно до Закону України "Про оцінку земель" витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Посилання апелянта, що спірні витяги не відповідають формі, передбаченій Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки в позовній заяві позивач посилався лише на те, що вказані Витяги видано без зазначення посади та підпису особи, що склала довідку та особи, що перевірила довідку. Але з матеріалів справи вбачається, що у вказаних Витягах зазначено прізвище та ініціали виконавця цих документів, які підписані відповідною уповноваженою посадовою особою з зазначенням її посади, прізвища, ініціалів та підпис цієї особи скріплений печаткою.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що складені Управлінням Держземагентства у місті Харкові Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30 жовтня 2013 року № 706 та № 706/1 повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Таким чином, колегія суддів переглянувши рішення суду першої вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. по справі № 820/1833/15 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2015р. по справі № 820/1833/15 залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 15 липня 2015 року. У повному обсязі буде складена 17 липня 2015 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.