Рішення № 47023013, 20.07.2015, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
20.07.2015
Номер справи
903/579/15
Номер документу
47023013
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 липня 2015 р. справа №903/579/15

за позовом прокурора Камінь-Каширського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк

до відповідача: Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Камінь-Каширськагроліс", м. Камінь-Каширський

про стягнення 11 109 грн. 85 коп. у відшкодування завданої шкоди

Суддя Войціховський В.А.

за участю представників:

від позивача: Матвійчук Т.М. - завідуюча юридичним сектором (дов. від 04.08.2014р. №26)

від відповідача: не з'явились

в судовому засіданні взяла участь: Лебедюк-Гудкова Т.В. - старший прокурор відділу прокуратури Волинської області (посвідчення №031572 від 26.01.2015р.)

Суть спору: прокурор Камінь-Каширського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (з врахуванням клопотання про уточнення пред'явлених позовних вимог №116-661 від 12.06.2015р. - а.с. 63) звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Камінь-Каширськагроліс" 11 475,51 грн. у відшкодування шкоди, заподіяної відповідачем державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Ухвалою від 26.05.2015р. за цим позовом було порушено провадження у справі та призначено її розгляд в судовому засіданні на 15.06.2015р.

В порядку, визначеному ст. 77 ГПК України, в судовому засіданні 15.06.2015р. за клопотанням представника позивача, погодженим з прокурором та представником відповідача, з метою витребування від сторін додаткових документів оголошувалась перерва до 02.07.2015р.

З метою витребування від прокурора та позивача обґрунтованих розрахунків позовних вимог, письмових пояснень та додаткових документів перерва до 20.07.2015р. оголошувалась також в судовому засіданні 02 липня 2015 року.

Присутніми в судовому засіданні 02.07.2015р. прокурором та представником позивача було підтримане клопотання прокуратури Камінь-Каширського району від 30.06.2015р. №116-729 (а.с. 65, 88) про зменшення пред'явлених до відповідача позовних вимог та стягнення з ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" 11 164,58 грн. у відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Присутнім в судовому засіданні 20.07.2015р. прокурором відділу прокуратури Волинської області було заявлене клопотання (а.с. 90), підтримане представником Державної екологічної інспекції у Волинській області, стосовно зменшення пред'явлених до відповідача позовних вимог та стягнення з ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" 11 109,85 грн. у відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Зменшення розміру позовних вимог з 11 475,51 грн. до 11 109,85 грн. пов'язується з частковими розрахунками, проведеними відповідачем в квітні місяці 2015 року.

За наслідками розгляду в судовому засіданні клопотання прокурора, судом встановлено, що відповідна заява є підставною та підлягає до задоволення, у зв'язку з чим спір слід вирішувати виходячи із нової ціни позову 11 109,85 грн.

При цьому судом враховується, що передбачені ст. 22 ГПК України права позивача (прокурора) збільшити або зменшити розмір позовних вимог можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог розуміється відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Згідно з ч. 3 ст. 55 ГПК ціну позову вказує позивач. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, - з обов'язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення (п. 3.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

З огляду на зменшені позовні вимоги присутні в засіданні суду прокурор та представник позивача просять суд задовольнити їх та стягнути з ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" 11 109,85 грн. у відшкодування завданих збитків, в тому числі:

- до спеціального фонду місцевого бюджету Тоболівської сільської ради 3 797,79 грн.;

- до спеціального фонду місцевого бюджету Сошичненської сільської ради 5 700,43 грн.;

- до спеціального фонду місцевого бюджету Полицівської сільської ради 1 611,63 грн.

Також прокурор та представник позивача просять суд стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України відповідну суму судового збору за розгляд справи судом.

При цьому прокурор та представник позивача засвідчують, що внаслідок своєї господарської діяльності ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" у 2013 році було допущено порушення ряду положень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме Лісового кодексу України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Санітарних правил в лісах України. Зокрема, незаконною порубкою дерев до ступеня припинення росту відповідачем завдано державі шкоди на суму 11 109,85 грн.

В обґрунтування пред'явлених вимог прокурор та представник позивача посилаються на акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" за період з 12.06.2013р. по 27.06.2013р., припис Державної екологічної інспекції у Волинській області від 29.05.2013р. №000094, подання Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від 08.04.2014р. №34-219, відповідь підприємства-відповідача від 15.05.2014р. на зазначене подання прокурора, матеріали досудового врегулювання спору (претензія та відповідь на претензію).

Державне підприємство "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" в судове засідання свого уповноваженого представника не направило. У відзиві від 12.06.2015р. №218 (а.с. 46-48) та представник підприємства в попередніх судових засіданнях щодо пред'явлених позовних вимог заперечували, посилаючись на безпідставність, необґрунтованість та невідповідність позову положенням чинного законодавства України, просили в його задоволенні відмовити.

При цьому стороною засвідчувалось, що чинне природоохоронне законодавство не покладає на постійних лісокористувачів солідарного обов'язку з відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок самовільних рубок лісу невстановленими особами на підвідомчій їм території. Згідно приписів ст. 107 Лісового кодексу України, ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними наслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Належних та допустимих доказів неналежного виконання працівниками підприємства службових обов'язків, що призвели до фактів цих самовільних порубок лісу прокуратурою не наведено. Взагалі, жодні кримінальні провадження, в тому числі, по виявленню осіб, котрі вчинили незаконні порубки дерев, не провадилися. Зважаючи на це позивачем не доводяться ані неправомірна поведінка відповідача, як господарюючого суб'єкта, ані причинний зв'язок між такою протиправною поведінкою та шкодою за наявності вини.

В акті перевірки містяться відомості про факти незаконної рубки дерев невстановленими особами, однак жодних доказів причетності таких працівників до підприємства не наведено.

Зазначена позиція узгоджується з позицією, викладеною в постановах Вищого господарського суду України від 19 вересня 2011 року у справі №4/27/2011/5003, від 24 липня 2012 року у справі №5015/6342/11, від 28 січня 2013 року у справі №2/5007/22/12.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні прокурора та представника позивача, суд, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що пред'явлені, а згодом зменшені позовні вимоги є підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Викладена позиція суду пов'язана із наступними встановленими обставинами:

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.

Згідно акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" у період з 12.06.2013р. по 27.06.2013р. (а.с. 12-17), складеного за результатами проведеної Державною екологічною інспекцією у Волинській області планової перевірки, поруч із захаращенням лісосмуг, прилеглих до лісосік, а також несвоєчасним вивезенням деревини з лісосік, були встановлені факти незаконної рубки дерев.

Згідно із обчисленнями (розрахунками), проведеними згідно порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами та додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. №665 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" (а.с. 27-33), загальний розмір шкоди, заподіяної відповідачем державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, складав 11 475,51 грн., в тому числі 309,61 грн. шкоди, завданої захаращенням лісосмуг, прилеглих до лісосік, 56,05 грн. шкоди, завданої несвоєчасним вивезенням деревини, 11 109,85 грн. шкоди, завданої незаконною вирубкою лісових насаджень.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері навколишнього природного середовища, Державною екологічною інспекцією у Волинській області 29.06.2013р. на адресу ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" було пред'явлено припис за №000094 (а.с. 19).

08 квітня 2014 року Волинською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері на адресу директора ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" Вовка С.І. було скеровано подання №34-219 (а.с. 91-93) про усунення порушень вимог Лісового кодексу України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншого природоохоронного законодавства, усунення причин та умов, що їм сприяють, вжиття заходів щодо відшкодування 11 475,51 грн. збитків, завданих лісу на спеціальні рахунки місцевих бюджетів, вирішення питання про притягнення посадових осіб, винних у допущених порушеннях, до дисциплінарної відповідальності.

Листом від 15.05.2014р. (а.с. 74) ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" повідомило Волинську міжрайонну прокуратуру з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері про розгляд подання №34-219 від 08.04.2014р., а також про те, що за допущені порушення, пов'язані з фактами захаращення порубковими рештками лісових ділянок, несвоєчасним вивезенням деревини з лісосік, посадовим особам підприємства (майстрам лісу Бузаківського, Полицівського, Боровненського, Тоболівського, Кримнівського, а також Сошичненського лісництв) згідно наказу №21 від 06.05.2014р. (а.с. 95) були оголошені догани. Також зазначеним листом підприємство повідомляло прокуратуру про відшукування коштів для їх перерахування до спеціальних бюджетів сільських рад, залежно від місць виявлення незаконних порубок дерев, для відшкодування завданих збитків.

31 грудня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Волинській області на адресу ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" було адресовано претензію №2125/4 (а.с. 25-26) з вимогою сплати шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища на суму 11 475,51 грн. Також у зазначеній претензії відповідачу було визначено спеціальні бюджетні рахунки відповідних сільських рад для зарахування коштів в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Також до претензії від 31.12.2013р. було долучено розрахунки розмірів стягнень на загальну суму 11 475,51 грн.

Повторно претензію від 31.12.2013р. №2725/4 Державною екологічною інспекцією у Волинській області на адресу ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" було направлено із супровідним листом №534/9 від 18.03.2015р. (а.с. 20).

Листом від 30.04.2015р. №137 (а.с. 34-35) ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" повідомило Державну екологічну інспекцію у Волинській області про часткове визнання претензії від 31.12.2013р. №2725/4 на суму 365,66 грн. (в частині шкоди, заподіяної захаращенням лісосмуг та несвоєчасним вивезенням деревини) та її відхилення в решті заявлених вимог (на суму 11 109,85 грн. шкоди, завданої незаконною порубкою лісів).

Кошти в розмірі 365,66 грн. були сплачені відповідачем на спеціальні рахунки сільських рад платіжними дорученнями від 30.04.2015р. №268 на суму 2,21 грн., №269 на суму 25,94 грн., №270 на суму 222,35 грн., №271 на суму 63,43 грн., №272 на суму 46,29 грн. та №273 на суму 5,44 грн. (а.с. 75-77).

Порушення ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів слугувало підставою для звернення прокурора Камінь-Каширського району з позовом до відповідача про стягнення 11 475,51 грн. у відшкодування завданої шкоди.

Як вже зазначалось, згідно з клопотанням від 20.07.2015р. (а.с. 90) прокурором, з огляду на часткові розрахунки відповідача, проведені згідно платіжних доручень №№268-273, пред'явлені позовні вимоги було зменшено та заявлено клопотання про стягнення з ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" 11 109,85 грн. у відшкодування завданих збитків, в тому числі: до спеціального фонду місцевого бюджету Тоболівської сільської ради 3 797,79 грн.; до спеціального фонду місцевого бюджету Сошичненської сільської ради 5 700,43 грн.; до спеціального фонду місцевого бюджету Полицівської сільської ради 1 611,63 грн.

При прийнятті рішення, господарський суд виходить з наступного:

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 17 Лісового кодексу України ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень, за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.

Згідно з п. 5 ст. 64 (Основні вимоги щодо ведення лісового господарства) Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Тобто ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" є постійним лісокористувачем відповідно до ст. 17 Лісового кодексу України.

У відповідності з п.п. 2.1, 2.2 Статуту ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України №700 від 27.09.2007р. (а.с. 36-39) підприємство створене з метою організації реалізації державної політики розвитку лісового господарства і раціонального використання лісових ресурсів, охорони та захисту лісів в системі аграрного сектору району, посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісу. Основними напрямками діяльності підприємства є: ведення лісового господарства, лісовиробнича та лісопереробна діяльність, контроль за додержанням вимог лісового та природоохоронного законодавства України, постанов, інструкцій та наказів в галузі лісового господарства в аграрному секторі району, планування організації ведення лісового господарства, включаючи заходи по раціональному використанню лісів, їх відновленню та збереженню, охорона та захист лісів.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Відповідно ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Таким чином, з врахуванням системного аналізу змісту положень Лісового кодексу України та Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", при вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналежне виконання згаданих обов'язків, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок та пошкодження дерев.

Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень (пошкодженню дерев) внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев (пошкодження дерев) невстановленими особами.

Відповідно до п. 1.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" у спорі про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 1166, 1172 Цивільного кодексу України). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Вищевизначена позиція знайшла своє відображення у матеріалах численної судової практики, зокрема, у постановах Вищого господарського суду України від 28.04.2014р. у справі №924/1028/13, від 14.10.2014р. у справі №906/249/14, від 12.11.2014р. у справі №914/1138/14 та інших.

Водночас засвідчується, що задовольняючи позов, судом враховуються наявні в матеріалах справи докази, акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс" у період з 12.06.2013р. по 27.06.2013р., припис Державної екологічної інспекції у Волинській області від 29.06.2013р. №000094, відомості обчислення розмірів майнових стягнень, розрахунки завданої шкоди, проведені на підставі додатків 1, 2 до постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008р. "Про такси обчислення шкоди, заподіяної лісу" та пункту 52 постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555 "Про затвердження санітарних правил в лісах України", подання Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від 08.04.2014р. №34-219, відповідь підприємства-відповідача від 15.05.2014р. на зазначене подання, матеріали досудового врегулювання спору.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р. акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Доказів оскарження зазначеного акту у встановленому законом порядку матеріали справи не містять, а відтак, на час вирішення спору він є чинним, відомості, зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів не спростовані, розмір визначеної в розрахунках шкоди не заперечений, контррозрахунок шкоди не подано.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Зокрема, в силу вимог ст. ст. 33, 34 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

В даному випадку із аналізу наданих відповідачем обґрунтувань заперечень позовних вимог та документів в їх підтвердження, судом встановлено, що доводи сторони є по суті необґрунтованими, спростовуються фактичними обставинами справи та положеннями чинного законодавства України.

Беручи до уваги, що спір до суду було доведено з вини відповідача, витрати, пов'язані з розглядом справи в суді (сплата судового збору) слід віднести у відповідності до ст. 49 ГПК України на ДП "СЛАП "Камінь-Каширськагроліс".

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 41, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 17, 19, 64, 105, 207 Земельного кодексу України, ст.ст. 11, 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Камінь-Каширськагроліс" (м. Камінь-Каширський , вул. Лісна, 11, код ЄДРПОУ 35097450) 11 109,85 грн. у відшкодування завданих збитків, із зарахуванням коштів:

- в сумі 3 797,79 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Тоболівської сільської ради (КБК 24062100, р/р 33116331700125, ідентифікаційний номер отримувача коштів 37908808, МФО 803014, УДКС у Камінь-Каширському районі, ГУДКСУ у Волинській області);

- в сумі 5 700,43 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Сошичненської сільської ради (КБК 24062100, р/р 33118331700123, ідентифікаційний номер отримувача коштів 37908808, МФО 803014, УДКС у Камінь-Каширському районі, ГУДКСУ у Волинській області);

- в сумі 1 611,63 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Полицівської сільської ради (КБК 24062100, р/р 33110331700121, ідентифікаційний номер отримувача коштів 37908808, МФО 803014, УДКС у Камінь-Каширському районі, ГУДКСУ у Волинській області).

3. Стягнути з Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Камінь-Каширськагроліс" (м. Камінь-Каширський , вул. Лісна, 11, код ЄДРПОУ 35097450) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код ЄДРПОУ отримувача: 38009628, банк отримувача: ГУДКCУ у Волинській області, код банку отримувача (МФО) 803014, рахунок отримувача: 31219206783002, код класифікації доходів бюджету: 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", призначення платежу: судовий збір за розгляд господарським судом Волинської області справи, господарський суд Волинської області, код ЄДРПОУ суду 03499885) 1 827 грн. судового збору.

Суддя В. А. Войціховський

Повне рішення

складено

20.07.2015р.