Постанова № 47021694, 03.06.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
820/4814/15
Номер документу
47021694
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 червня 2015 р. № 820/4814/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом

Заступника Харківського міжрайонного прокурора Харківської області Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області

до

ТОВ "САНАТОРІЙ "РАЙ-ОЛЕНІВКА"

про

стягнення заборгованості,-, -

В С Т А Н О В И В:

Заступник Харківського міжрайонного прокурора Харківської області в особі Харківської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ТОВ "Санаторій "РАЙ-ОЛЕНІВКА" (ідентифікаційний код юридичної особи за ЄДРПОУ 02648538, адреса: 62402, Харківська обл., Харківський р-н, сел. Рай-Оленівка, вул. Рай-Оленівська, 1-А, р/р 26044033147100, р/р 26000033147100 в АТ "УкрСиббанк", 351005) на користь держави в особі Харківської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області заборгованість зі сплати внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі пені, у загальній сумі 12843,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що ТОВ "Санаторій "РАЙ-ОЛЕНІВКА" має заборгованість перед бюджетом зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 12843,20 грн. При вивчення стану додержання вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в діяльності Харківської ОДПІ щодо повноти вжитих посадовими особами Інспекції заходів під час здійснення функцій щодо забезпечення належного адміністрування єдиного соціального внеску, повноти виконання контрольних повноважень та забезпечення стягнення сум заборгованості, прокуратурою було встановлено, що за відповідачем рахується не погашена заборгованість у розмірі 12843,20 грн. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених діючим законодавством України. Вказане слугувало підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження отримана відповідачем 19.05.2015 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.19), у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження заперечень та доказів в обґрунтування заперечень, необхідних документів або заяву про визнання позову відповідач до суду не надав.

Оскільки визначене ч. 1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом суб’єкта владних повноважень, і дотримання вказаного завдання є обов’язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів.

За матеріалами справи судом встановлено, що відповідач - ТОВ "Санаторій "РАЙ-ОЛЕНІВКА", пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації, набув статусу суб'єкту господарювання - юридичної особи, код ЄДРПОУ: 02648538, місцезнаходження: 62402, Харківська обл., Харківський р-н, сел. Рай-Оленівка, вул. Рай-Оленівська, 1-А. На обліку як платник податків/зборів відповідач знаходиться в Харківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області.(а.с.10).

Статтею 67 Конституції України покладено обов'язок на кожного сплачувати податки і збори в порядку і у розмірах, встановлених законом.

У зв'язку з набранням чинності законами України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013р. та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013р., які набрали чинності 11.08.2013р., адміністрування єдиного внеску покладено на Міністерство доходів і зборів України.

Відповідно до п.п. 137 п. 1 ст. 137 Податкового кодексу України, орган стягнення - це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та законами україни.

За правилами, встановленими п. 19-1.1.1., 19.1.1.2 ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Відповідно до інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України № 455 від 09.09.2013р., на органи доходів і зборів України з 01.10.2013р. покладено обов'язки з нарахування. обчислення, примусового стягнення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), застосування до порушників закону фінансових санкцій - штрафів і пені.

За матеріалами справи судом встановлено, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Санаторій "РАЙ-ОЛЕНІВКА", є платником єдиного соціального внеску.

За визначенням п. 2 ст. 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон), платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Внаслідок несвоєчасної та не в повному обсязі сплати ТОВ "Санаторій "РАЙ-ОЛЕНІВКА" єдиного соціального внеску, у підприємства відповідача виникла заборгованість в сумі 12843,21 грн.

Як зазначалось вище, порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску регламентується Інструкцією № 455, згідно п. 6.2 якої, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки. у т.ч. у випадку, якщо платник має на кінець календарного місяця борги та фінансові санкції. (п. 6.3 розділу VI Інструкції 455).

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога надсилається:

- платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);

- платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.

Згідно до п. 6.4 розділу VI Інструкції 455, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі, якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

У зв'язку з несплатою відповідачем суми єдиного внеску ОДПІ було сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу від 03.04.2015 року № Ю-341 на суму 12843, 21 грн. (а.с. 23).

Доказів узгодження вимоги з органом доходів і зборів, доказів оскарження вимоги у судовому порядку або доказів сплатив узгодженої суми недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, матеріали справи не містять.

Таким чином, не зважаючи на вжиті ОДПІ заходи, станом на час розгляду справи, заборгованість зі сплати єдиного внеску залишається відповідачем не погашеною.

Розв’язуючи спір, суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За визначенням ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Керуючись приписами ст.11 КАС України, а також наведених норм процесуального закону, оцінивши добуті докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що відповідач як платник податків обтяжений обов’язком здійснити платіж за рішенням територіального органу ДПС, адже вказане рішення суб'єкта владних повноважень не втратило юридичної дії. Визначений ст. 57 Податкового кодексу строк виконання обов’язку відповідача по здійсненню платежу у спірних правовідносинах збіг. У матеріалах справи відсутні фактичні дані, які б засвідчували належне виконання платником згаданого обов'язку у спосіб перерахування грошових коштів, або припинення цього обов'язку в інші способи згідно положень ст.ст. 37, 38 Податкового кодексу України.

Розглядаючи справу, суд бере до уваги, що в силу ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Оскільки судовим розглядом не встановлено факту порушення заявленою прокурором вимогою прав та охоронюваних законом інтересів платника податків у сфері публічно-правових відносин, то позов належить задовольнити, адже обґрунтованість заявленої вимоги підтверджена добутими судом і долученими до матеріалів справи доказами.

Суд погоджується з наведеними прокурором доводами щодо представництва прокуратурою інтересів держави в даному випадку.

Керуючись ст.ст.8 та 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Заступника Харківського міжрайонного прокурора Харківської області , Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до "САНАТОРІЯ "РАЙ-ОЛЕНІВКА" про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з "Санаторія "РАЙ-ОЛЕНІВКА" (ідентифікаційний код юридичної особи за ЄДРПОУ 02648538, адреса: 62402, Харківська обл., Харківський р-н, сел. Рай-Оленівка, вул. Рай-Оленівська, 1-А, р/р 26044033147100, р/р 26000033147100 в АТ "УкрСиббанк", 351005) на користь держави заборгованість зі сплати внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі пеню, у загальній сумі 12843,20 грн. (дванадцять тисяч вісімсот сорок три гривні двадцять копійок)

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.В. Панченко