Постанова № 47021641, 08.07.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2015
Номер справи
818/1800/15
Номер документу
47021641
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2015 р. Справа №818/1800/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - А.Г.Вольської,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1800/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення - рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" (ПАТ "Насосенергомаш") просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Суми (ДПІ в м. Суми) № 0000411502/15538 від 24.04.2015 р. про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 305077 грн. і застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 152539 грн.

ПАТ "Насосенергомаш" свої вимоги мотивує тим, що за наслідками камеральної перевірки позивача 09.04.2015 р. відповідачем було складено акт перевірки № 818/15-02/05785448 "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту щодо суми бюджетного відшкодування за лютий 2015 року" (далі - акт перевірки) та на підставі цього акту в квітні 2015 р. ДПІ в м. Суми було винесено оскаржуване позивачем податкове повідомлення - рішення.

Підставами для винесення податкового повідомлення-рішення стали висновки ДПІ в м. Суми про порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1., п. 200.4. ст. 200 ПК України, в результаті чого позивачем завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2015 р. у розмірі 173738 грн.

В акті перевірки вказано: "Законом України від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71), який набрав чинності 1 січня 2015 року, продовжено до 01.01.2017 р. дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс). При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Позивач зазначає, що пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України (в редакції, чинній на 01.01.2015 року) передбачено, що тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування - податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Позивач вважає, що змінами до Податкового кодексу України було відтерміновано строк закінчення дії постанови КМУ № 15 без зміни її змісту, Законом України від 28.12.2014 р. № 71 строк дії пільги був продовжений до 2017 року, отже проведення господарських операцій по постачанню відходів брухту чорних та кольорових металів слідує оподатковувати за пільговою ставкою - 0 відсотків.

Заперечуючи проти позову відповідач посилався на те, що податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми прийняте за результатами камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту щодо суми бюджетного відшкодування за лютий 2015 року" ПАТ "Насосенергомаш" (акт № 818/15-02/05785448 від 09.04.2015 р.), якою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.4. ст. 200 ПК України, що призвело до завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2015р. на суму 173738 грн. Відповідач зазначає, що перевіркою встановлено розбіжність задекларовано позивачем податкового зобов'язання по податку на додану вартість поданої ним декларації за лютий 2015 року № НОМЕР_1 від 19.02.2015 та з урахуванням уточнюючого розрахунку від 20.03.2015 р. № НОМЕР_2) на суму 131339,00 грн.

Перевіркою достовірності відображених показників у поданій Декларації з податку на додану вартість (рядки 1-9) за період з 01.02.2015 по 28.02.2015 встановлено, що згідно податкової звітності за січень 2015 року позивач включив до операцій, які звільнені від оподаткування 656693,00 грн. (стор. 11 акту).

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З копії податкової декларації з податку на додану вертіть за лютий 2015 року № НОМЕР_1 від 19.02.2015 та уточнюючого розрахунку від 20.03.2015 р. № НОМЕР_2) (а.с.23-24, 26) позивачем задекларовано податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 437720,00 грн.

09.04.2015 року ДПІ у м. Сумах проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість перевірку ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту щодо суми бюджетного відшкодування за лютий 2015 року", за результатами якої складено акт перевірки № 818/15-02/05785448 від 09.04.2015 р. (копія цього акту на а.с. 8 - 20).

Перевіркою встановлено порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.4, п.214 ст. 200 ПК України, в наслідок чого завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2015 р. в розмірі 131339 грн.

В акті перевірки (на а.с. 18) містяться висновки податкового органу про те, що операції з постачання, у тому числі: операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися (ються) суб'єктами господарювання з 01.01.2015 року і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актам Уряду підлягають оподаткуванням податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставною 20 відсотків.

Перевіркою встановлено завищення від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в розмірі 131339 грн.

24.04.2015 р. на підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000411502/15538, яким йому зменшено бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2015 р. на суму 305077 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 152539 грн. (а.с. 21).

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Стаття 200 ПК України регулює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків

Відповідно до положень пунктів 200.1, 200.2, 200.3 та 200.4 вказаної статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 1314 року № 71-VІІІ було продовжено режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання відходів і брухту чорних та кольорових металів до 01.01.2017р.

Таким чином, пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України (в редакції, чинній на 01.01.2015 року) передбачено, що тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 (далі - Постанова КМУ № 15) було затверджено Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.

Таким чином, зазначеною Постановою КМУ № 15 було визначено перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість до 1 січня 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 136 дію Постанови КМУ №15 продовжено до 01 січня 2017 року.

Таким чином, Постанова КМУ № 15 фактично не втрачала чинності, оскільки її дію неможливо було б продовжити Постановою КМУ від 25.03.2015 року № 136. Тому дії позивача, щодо оподаткування вищезазначених операціях в період січень - лютий за нульовою ставкою є правомірними.

Аналізуючи вище приведені норми законодавства, суд вважає, що змінами до Податкового Кодексу України законодавець відтермінував строк закінчення дії Постанови КМУ № 15 , без змін її змісту. Законом України від 28 грудня 2014 року 71-VІІІ строк дії пільги був продовжений до 2017 року, отже проведення господарських операцій по постачанню відходів та брухту чорних і кольорових металів повинно оподатковуватися за пільговою ставкою, а саме 0%.

Тому суд визнає, що зменшення позивачу бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2015 р. на суму 305077 грн., 152539 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями є безпідставними.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 24 квітня 2015 року 0000411502/15538 про зменшення Публічному акціонерному товариству "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2015 року в розмірі 305077 (триста п'ять тисяч сімдесят сім) грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 152539 (сто п'ятдесят дві тисячі п'ятсот тридцять дев'ять) грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" в рахунок відшкодування судового збору 487,2 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 13 липня 2015 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал