ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2010 року Справа № 2а-6408/09/0870
(11 год. 30 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Якимівський завод керамічних виробів» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Якимівський завод керамічних виробів» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 13 461 грн. 82 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році.
У позовній заяві Фонд зазначив, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Беручи до уваги зазначену обставину позивачем були нараховані штрафні санкції, які не були сплачені ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» у встановлений термін. Просить стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 13 461 грн. 82 коп..
У судовому засідання представником позивача подана заява про зменшення позовних вимог у звязку із тим, що відповідачем надані додаткові докази, що підтверджують іншу середньооблікову кількість інвалідів. Просить стягнути з ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 6 730 грн. 91 коп. Відповідно до ст. 51 КАС України позивач може зменшити розмір позовних вимог у будь-який час до закінчення судового розгляду. Зменшення позовних вимог прийняте судом.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. Надав суду письмовий відзив на позовну заяву, у якій зазначив, що відповідно до довідки ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» від 14.01.2010 року на підприємстві протягом 2008 року працювало 5 інвалідів, тоді як норматив для відповідача складає 4 особи. Крім того, зазначає, що відповідно до Положення про робоче місце інваліда створення робочого місця здійснюється при наявності особи відповідної категорії, тобто робоче місце вводиться у дію шляхом працевлаштування інваліда, а не утворення його фізично. Таким чином, вважає, що підприємством виконані усі дії для забезпечення виконання нормативу працевлаштування інваліді, а тому у Фонду немає підстав для застосування адміністративно-господарської відповідальності за його невиконання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази суд приходить до думки, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» відноситься до субєктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів № 110080 (форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 106 (рядок 01). Відповідачем у звіті вказано, що кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 4 особи (рядок 03). Згідно з даними звіту, середньооблікова кількість штатних працівників інвалідів на підприємців становить 2 (рядок 02), що менше встановленого нормативу.
У судове засідання представником відповідача подані відповідні копії посвідчень, витяги з наказів про звільнення та про прийняття на роботу осіб, що мають статус інваліда, та копії платіжних відомостей про нарахування та виплату заробітної плати. Матеріалами справи встановлено, що протягом 2008 року у ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» працювали інваліди ОСОБА_1 з 06.11.2007 по 05.05.2009 року, ОСОБА_2 з 23.01.2008 по 02.06.2008 року, ОСОБА_3 з 05.07.2007 по 30.03.2009 року, ОСОБА_4 з 15.01.2008 по 22 08.2008 року, ОСОБА_5 з 11.02.2008 по 15.07.2008 року.
Згідно з положеннями п. 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722 Середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.
Таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, яка працювала на підприємстві становить 3 особи, а не 5, як пояснив представник відповідача. Тобто, правильною чисельністю, яка повинна бути зазначена у рядку 02 звіту 10-ПІ є 3 особи.
Відповідно до даних звіту форми 10 ПІ, середньорічна заробітна плата штатного працівника ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» становить 6 307 грн. 55 коп.. Таким чином, відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сума адміністративно-господарських санкцій становить 6 307 х (4-3) = 6 307 грн. 55 коп.
Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.
Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно з даними довідки Якимівського районного центру зайнятості № 1603 від 02.12.2009 року звіт форми 3-ПН про наявність вакансій за період з грудня 2007 року по грудень 2008 року не надавався. Інваліди для працевлаштування на ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» не направлялися з причини відсутності інформації про наявність вільних робочих місця для працевлаштування інвалідів.
Частиною 1 ст.20 Закону встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Згідно з положень ч.4 ст. 20 зазначеного Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. П.4. зазначеного Порядку встановлює, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Пункт 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. N 223 встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Відповідно до постанови Правління Національного Банку України «Про регулювання грошово-кредитного ринку» від 12 серпня 2009 року, облікова ставка НБУ становить 10,25%
Термін прострочення на дату подання позовної заяви становив 224 дні, таким чином, сума пені становить 423 грн. 36 коп.
Посилання представника відповідача на Положення про робоче місце інваліда суд не бере до уваги, оскільки зазначений нормативний акт втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року N 70.
Більш того, положення ст.. 218 Господарського Кодексу України, (на яку посилається представник відповідача у письмовому відзиві), якою встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, не знімають з нього відповідальності за порушення нормативу працевлаштування інвалідів, оскільки судом встановлено, що ТОВ «Якимівський завод керамічних виробів» не виконано усіх, покладених на нього чинним законодавством обовязків щодо працевлаштування інвалідів.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що підприємством не виконано вимог чинного законодавства щодо нормативу робочих місць працевлаштування інвалідів у 2008 році в обсязі, встановленому законодавством. Таким чином, суд приходить до думки, що позовні вимоги про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6 307грн. 55 коп. та пені у розмірі 423 грн. 36 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Якимівський завод керамічних виробів» (72503, Запорізька обл., м. Якимівка, вул. Молодих Патріотів, 62, ЄДРПОУ 22128456,) на користь Державного бюджету Якимівського району Запорізької області (р/р 31211230700016, код ЄДРПОУ 34676885, ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015, 50070000 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2008 рік») суму адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 6 730 грн. 91 коп. (шість тисяч сімсот тридцять гривень девяносто одна копійка).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. (якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови)
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 09 березня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак