Постанова № 46979672, 16.07.2015, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.07.2015
Номер справи
464/4958/15-а
Номер документу
46979672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 464/4958/15-а

пр.№ 2-а/464/143/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.07.2015 року

Сихівський районний суд міста Львова

у складі: головуючого судді Теслюка Д.Ю.,

з участю секретаря судового засідання Горбач О.І.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

встановив:

ПозивачОСОБА_2звернулась в суд із позовом до управління Пенсійного фондуУкраїниуФранківському районі м.Львова, в якому просить визнати дії відповідачанеправомірнимита зобов'язатиздійснити перерахунокта виплату призначеноїпенсії із застосуваннямпоказникасередньої заробітної плати, який враховуєтьсядля призначення пенсії за три календарні роки, що передують року призначенняпенсії відповідно доЗакону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,починаючи з22.12.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 04.12.2008 року вона отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 23.04.2014 року вона набула право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яку їй було призначено в розмірі 80 відсотків від середньомісячного заробітку працівника прокуратури відповідно до займаної посади. Враховуючи те, що позивач продовжує працювати на прокурорській посаді, в період роботи в органах прокуратури, пенсія їй виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».Проте, під час обчислення розміру пенсії відповідно до цього Закону Українивідповідачем було використано схему нарахування, яка застосовується не під час призначення пенсії, а при її перерахунку з посиланням на те, що раніше їй була призначена пенсія за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Неправомірними діями відповідача при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, що суттєво зменшує розмір її пенсії.

В судове засіданняпозивачне з'явилась, подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача подалазаперечення на адміністративний позов, в яких покликається на те, щооскільки позивачу з 04.12.2008 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з врахуванням ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік, що становить 1197,91 грн.

В судовому засіданні представник управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова ОСОБА_1 надала пояснення, аналогічні змісту заперечень на адміністративний позов, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в ході судового розгляду, з 04.12.2008 року позивач ОСОБА_2 перебувала на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З23.04.2014рокуна підставі заяви та поданих документівпозивачубуло призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Оскільки ОСОБА_2 продовжує працювати в органах прокуратури, пенсія їй виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії відповідно до норм цього Закону обчислено з урахуванням загального стажу роботи 32 роки 08 місяців 23 дні (станом на 31.03.2014 року) та середньомісячного заробітку 3409,92 грн. за період роботи з 01.07.2000 року по 31.03.2014 року (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 2,84656). При цьому при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік 1197,91 грн.

Враховуючи те, що позивач раніше уже отримувала пенсію відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2011-2013 роки, так як на думку відповідача, в даному випадку має місце перерахунок пенсії.

Статтею 1 Закону України «Пропенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цимЗаконом, при наявності встановленої цимЗакономвислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно зістаттею 7 Закону України «Пропенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам,які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

До призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» позивач отримувала пенсію за вислугу років, як військовослужбовець, призначену на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При розрахунку цього виду пенсії взагалі не застосовувалася будь-яка середня заробітна плата в галузях економіки України, а враховувались зовсім інші показники, ніж ті, що використовуються відповідачем для нарахування пенсії на умовах, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 3статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»особам, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсія обчислюються виходячи з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Отже, аналіз змісту даної правової норми вказує на однозначний висновок, що при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за основу береться грошове забезпечення, яке, в свою чергу, складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В свою чергу, відповідно достатті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»не містить жодного посилання на показник «середня заробітна плата у галузях економіки України»,тим більше саме за 2007 рік.

За таких обставин даний показник не має жодного відношення до пенсії позивача за вислугу років, що отримувалася нею, оскільки при її розрахунку він не застосувався взагалі, а тому і не повинен застосовуватися при розрахунку пенсіївідповідно до Закону України«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, оскільки формула розрахунку раніше призначеної пенсії не містила в собі такої складової як «середня заробітна плата (дохід), що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії», то висновок про необхідність застосування для призначення позивачу пенсіївідповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, є невірним.

Статтею 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами. Тобто, законодавець окремо виділив призначення пенсії на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, в даному випадку відбулося саме призначення пенсії на умовах і в порядку, передбаченихЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, позивачу було саме припинено виплату пенсії за вислугу років, призначену відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»по причині призначення пенсії за іншим Законом, щопідтверджується атестатом про зняття позивача з обліку.

Таким чином, оскільки позивачу у 2014 році було призначено іншупенсіюза іншим законом, топри її обчисленнімає застосовуватися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки (2700,98 грн.), як це передбачено частиною 2статті40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки пенсія згідноЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була призначенапозивачу вперше, то для визначенняїїрозміру мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не ті формули, які використовуються при переході із одного виду пенсії на іншийчи при перерахунку пенсії.

Відтак, суд не бере до уваги доводи представника відповідача про те, що при перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, оскільки в даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим Законом, а не її перерахунок. Окрім того, суд критично оцінює посилання відповідача на статтю 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки в даній статті мова йде про перерахунок раніше призначеної пенсії, що в даному випадку відсутнє, так як має місце призначення вперше іншої пенсії за іншим законом, а не перерахунок вже призначеної пенсії з урахуванням додатково набутого стажу.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року у справі № 21-612а14, де чітко визначено, що показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки попередньо призначенапенсія за вислугу роківобчислена заіншимзакономта з інших підстав, зокрема без врахування будь-якого показника середньої заробітної плати в галузях економіки України.

Відповідно дост.244-2 КАС Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно доЗаконуУкраїни«Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а пенсіявідповідно доЗакону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»призначенавперше.

Окрім того, не заслуговують на увагу посилання представника відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», оскільки для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд визначає початковий строк проведення даної виплати і не визначає кінцевий термін, враховуючи те, що пенсія позивачу призначена довічно, а Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, яким керувався суд при винесенні рішення, також не обмежував права позивача на отримання пенсії певним проміжком часу. Так як порушення права позивача на одержання пенсійних виплат у певному розмірі уже відбулося в момент призначення пенсії, доводи представника відповідача про те, що права позивача тільки можуть бути порушені, а суд не має законних підстав встановлювати будь-які зобовязання на майбутнє,є необґрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 17, 18, 70, 71, 86, 158-163 КАС України

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо відмови в обчисленні ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії протиправними.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати, що враховується для призначення пенсії за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з 22.12.2014 року.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Д.Ю. Теслюк