Постанова № 46978119, 15.07.2015, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
15.07.2015
Номер справи
442/3964/15-а
Номер документу
46978119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 442/3964/15-а

Провадження № 2-а/442/124/2015

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2015 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючого судді Івасівка А.П.

при секретарі Нестір А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дрогобич адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить: провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, з дня звернення до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі на підставі ч.1 та ч.5 ст. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 81 відсотків за наявності 11 повних років роботи на державній службі, середньомісячної заробітної плати за останніх 24 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією.

В обґрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що з 28.09.2011 року їй було призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 11 років 06 місяців 22 дні.

Однак, при розрахунку пенсії відповідачем не було взято до уваги те, що вона, як держслужбовець, отримувала усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексацію грошових доходів, грошову винагороду за безперервну працю як складової заробітної плати, відповідно до довідки від 28.09.2011 року, виданої Стебницьким міським центром зайнятості. Окрім цього, вона звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, зокрема із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати, грошової винагороди а безперервну працю. Проте, 27.05.2015 року за рішенням №4 отримала відмову. Вважає такі дії відповідача неправомірними, а тому для захисту своїх прав змушена звертатись до суду.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області ОСОБА_3 в судовому засіданні позов заперечив, покликаючись на обставини, викладені у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи, просив в задоволенні такого відмовити. Зокрема наголосив, що позивачці пенсія призначена відповідно до Закону України « Про державну службу», а не Закону України « Про державне пенсійне страхування».

Зясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.

Як встановлено в судовому засіданні, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі 28.09.2011 року позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 81 відсоток від суми заробітної плати.

21.05.2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітку сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Внаслідок звернення позивачки, рішенням №4 від 27.05.2015 року у перерахунку пенсії позивачці було відмовлено, з посиланням на те, що законодавством не передбачено при обчисленні пенсії урахування до заробітної плати такі види виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Окрім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу». Окрім цього, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 81 відсотків від сум їх заробітної плати, яка складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років та інших надбавок, на які нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу» в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 81 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, але не передбачають перелік виплат.

Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.

Компенсація за невикористану відпустку, передбачена ч.4 ст.24 Закону України «Про відпустки», включається до фонду оплати праці та враховується при визначені бази для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Відповідно абз. 4 п. 2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та яка вказує на необхідність пенсійного органу врахувати «Інші виплати», до яких віднесені суми індексації заробітної плати.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платниками єдиного внеску також є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому держаному соціальному страхуванню.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошової винагороди за безперервну працю входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервну працю, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування незаконними.

Разом з тим, як свідчать встановлені обставини справи, до звернення позивачкою з позовом до суду, позивачка при призначенні пенсії не надала довідку про заробітну плату, в якій би було вказано про суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю.

Разом з тим, право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу, на врахування «інших виплат», підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.

На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У вказаній довідці міститься поле «інші виплати», з необхідністю їх розшифровки.

Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди за безперервну працю, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.

Таким чином, позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця лише з моменту звернення за такими перерахунком, що також знаходиться у межах строку позовної давності, в розмірі відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервну працю, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо відмови у при перерахунку пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю, за довідкою що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незаконними, а від так слід такого зобовязати врахувати всі види оплати праці при подальшій виплаті пенсії.

Керуючись ст. ст. 11, 72, 86, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити .

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 21.05.2015 року (дата звернення з заявою про перерахунок) згідно з відповідною довідкою про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії, та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи суми середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування

Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні в цей же строк з дня отримання копії постанови.

Суддя А.П. Івасівка

Повний текст постанови виготовлено та підписано 20.07.2015 року.