Постанова № 46964192, 08.07.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2015
Номер справи
820/5817/15
Номер документу
46964192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

08 липня 2015 р. № 820/5817/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.,

суддів - Бадюкова Ю.В., Тітова О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", третя особа: Міністерство оборони України про стягнення суми,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Аерорух" (адреса: 08307, Київська обл., м.Бориспіль, Аеропорт, код ЄДРПОУ 19477064) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 61115, м.Харків, проспект Косіора, буд.69 В, кв.20, РНОКПП НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 28 повних календарних років служби у розмірі 180313 (сто вісімдесят тисяч триста тринадцять) грн., 00 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу в Міністерстві оборони України, звідки був відряджений для подальшого проходження служби на штатну посаду в ДП обслуговування повітряного руху України. Позивач стверджує, що внаслідок звільнення з військової служби у зв'язку зі станом здоров'я в силу ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", п.4 постанови КМУ №1281 від 19.07.1999р. набув право на одержання одноразової грошової допомоги. Обов'язок по нарахуванню та виплаті грошових коштів мав бути виконаний саме ДП, так як припинення публічної служби відбулось під час роботи на штатній посаді в структурі ДП. Оскільки ДП добровільно згаданого обов'язку не виконало, то спірна сума коштів має бути нарахована та виплачена за рішенням суду. Посилаючись на викладені вище доводи, позивач просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

У судове засідання позивач не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження, просив суд задовольнити позов, з урахуванням уточнених позовних вимог. (а.с.70).

Відповідач - Державне підприємство обслуговування повітряного руху України "Украерорух", позов не визнав, у судове засідання не прибув. про дату час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.

У письмових заперечення (а.с.64-66) вказав, що у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби осіб рядового, сержантського та офіцерського складу та деяких інших осіб здійснюється Міністерством оборони України за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання. Підприємство відповідача є державним комерційним підприємством, яке не фінансується за рахунок Державного бюджету України, таким чином, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби повинна бути виплачена позивачу за рахунок коштів, передбачених на видатки Міністерству оборони України. За таких підстав. відповідач просив суд ухвалити рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи - Міністерства оборони України, у повному обсязі підтримав доводи викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позов. В письмових поясненнях (а.с.71-76) вказав, що згідно постанови КМУ від 19.07.1999 р. №1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою КМУ від 07.02.2001 року №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ України, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ". Відповідно до пункту 1 постанови КМУ №104 від 07.02.2001 р. оплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці. таким чином одноразова грошова допомога повинна бути виплачена ОСОБА_1 виключно за рахунок коштів органів Аероруху, до яких позивач був відряджений і з яких був звільнений з військової служби.

Представник третьої особи прибув у судове засідання та надав суду клопотання, в якому просив розглядати справу в порядку письмового провадження, за наявними в матеріалах справи доказами.

Оскільки визначене ч. 1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом субєкта владних повноважень, і дотримання вказаного завдання є обовязковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що наказом Міністра оборони України №600 від 19 жовтня 1999 року позивач - підполковник ОСОБА_1, був відряджений зі Збройних сил України у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Аерорух" із залишенням на військовій службі.

01 грудня 1999 року позивача призначено на посаду старшого штурмана з використання повітряного простору чергової зміни Харківського регіонального структурного підрозділу (далі - Харківський РСП) Аероруху. Після цього останній проходив військову службу на посаді заступника начальника районного диспетчерського центру Харківського РСП Украерорух, з якої був звільнений наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №142 у відставку за пунктом "Б" (за станом здоров'я) частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". (а.с.12).

Відповідно до наказу Украероруху (з особового складу) №119/о та наказу Харківського РСП (з особового складу) №127/л позивач був виключений зі списків особового складу Украероруху і звільнений з військової служби з вислугою років на військовій службі тривалістю 28 повних років і 07 місяців. (а.с.13, 14).

Однак, про при звільненні з військової служби, в порушення вимог законодавства, ОСОБА_1 не була виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

14.05.2015 року позивач звертався з заявою до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" про виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби. (а.с.10).

Листом т.в.о. директора ДП обслуговування повітряного руху України від 22.05.2015 р. №1.24-13 позивача повідомлено, що Украерорух не може здійснити виплату одноразової грошової допомоги. Для врегулювання питання грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, останній звернувся до Мінінфраструктури, Міноборони та Комітету Верховної Ради України з питань безпеки та оборони, однак на даний час питання не вирішено, позивачу запропоновано звернутися до Міністерства оборони України. (а.с.11).

Таким чином, ОСОБА_1 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Вирішуючи спір суд відзначає, що Законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обовязку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей "№ 2011-ХІІ.

Абзацом першим пункту 2 статті 15 зазначеного Закону встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, які звільняються з військової служби за віком, станом здоровя чи у звязку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, після закінчення строку контракту, у звязку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до частини девятої статті 6 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обовязок і військову службу" (у редакції, чинній на час вчинення спірних відносин) військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, установ, організацій, а також Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями в цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.

Відповідно до абзаців четвертого, пятого пункту 2 статті 15 Закону № 2011-ХІІ виплата військовослужбовцям одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби здійснюється Міністерством оборони України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання. Військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що обовязок з виплати військовослужбовцям одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби законодавець покладає як на Міноборони, інші утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, так і на органи державної влади, органи місцевого самоврядування або сформовані ними органи, підприємства, установи, організації, вищі навчальні заклади залежно від того, були відряджені зазначені військовослужбовці для подальшого проходження служби в органи державної влади, органи місцевого самоврядування або сформовані ними органи, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади чи ні.

У разі коли військовослужбовці звільняються безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах, куди вони були відряджені для подальшого проходження служби із залишенням на військовій службі, обовязок виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби покладається законодавцем на органи державної влади, органи місцевого самоврядування або сформовані ними органи, підприємства, установи, організації, вищі навчальні заклади відповідно, до яких були відряджені зазначені військовослужбовці та у яких вони працювали.

Окрім того, пунктом 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за віком, станом здоровя чи у звязку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Частиною пятою статті 9 зазначеного Закону встановлено, що особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального звязку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

Пунктом 14 постанови № 393 встановлено, що військовослужбовцям, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, звільненим зі служби безпосередньо з посад, які вони займали в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального звязку та захисту інформації, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі, виплата одноразової грошової допомоги у випадках, передбачених пунктом 10 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких військовослужбовці та зазначені особи працювали.

Відповідно до пункту 4 постанови № 1281 грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою № 104.

При цьому передбачено, що фінансування витрат на утримання підрозділів системи здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державному бюджеті, частини коштів, що надходять від аеронавігаційних зборів та з інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до пункту 1 постанови № 104 виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно зі статтею 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення, зокрема, входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу також є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення та згідно з Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, видатки на її виплату здійснюються за кодом "Грошове забезпечення військовослужбовців".

Проаналізувавши наведені норми права, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до Підприємства, здійснюється за рахунок коштів цього підприємства, то виплата одноразової грошової допомоги зазначеним військовослужбовцям при звільненні зі служби також здійснюється за рахунок коштів Підприємства.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що Міноборони не здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до Підприємства, та не несе відповідних зобовязань зі здійснення таких видатків.

Слушність такого висновку підтверджена Верховним Судом України у постановах від 13.06.2014 р. по справі №21-158-а14, від 15.07.2014 р. по справі №21-270а14, від 07.10.2014 р. по справі №21-398а14.

Судом також встановлено, що розмір місячного грошового забезпечення позивача на день звільнення становив 12897,50 грн., відповідно до довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України вих. № 10.1-284 від 05.03.2010 року. (а.с.15).

Відповідно до витягу з наказу №127/л від 04.03.2010 року вислуга років ОСОБА_1 становить 28 повних календарних років 07 місяців. (а.с.14).

Таким чином, виходячи з вищевикладеного розмір одноразової грошової допомоги при звільненні підполковника ОСОБА_1 повинен становити (12879,50 грн. х 50% х 28 років) 180313,00 грн.

Перевіривши доводи сторін, зясувавши обставини спірних правовідносин, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст..86 КАС України, суд вбачає достатньо підстав для визнання обґрунтованими заявлених позивачем вимог.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до положень ч.1 ст.2 та ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що для захисту порушених прав позивача позов слід задовольнити та зобов'язати відповідача Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 180313,00 грн.

Керуючись ст.ст.8 та 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух", третя особа: Міністерство оборони України про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Аерорух" (адреса: 08307, Київська обл., м.Бориспіль, Аеропорт, код ЄДРПОУ 19477064) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 61115, м.Харків, проспект Косіора, буд.69 В, кв.20, РНОКПП НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 28 повних календарних років служби в розмірі 180313 (сто вісімдесят тисяч триста тринадцять) грн., 00 коп.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя О.В. Панченко

Судді Ю.В. Бадюков

ОСОБА_2