КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2015 р. Справа №818/1905/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1905/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними, стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - відповідач, УМВС України в Сумській області), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру премії ОСОБА_1 в травні 2015 року та стягнути з відповідача недоотриману в травні 2015 року премію в розмірі 408,29 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 2011 року працює на посаді оперуповноваженого оперативно-пошукового відділу Управління карного розшуку УМВС України в Сумській області. В квітні 2015 року позивачу нараховано 2277,76 грн. премії, а в травні 1852,01 грн. Вказана різниця виникла в звязку зі зменшенням премії з 107 % в квітні до 87 % в травні 2015 року. Такі дії відповідача позивач вважає незаконними, оскільки в порушення Положення про преміювання осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ УМВС України в Сумській області не видано жодного наказу про застосування до ОСОБА_1 заходів дисциплінарного стягнення, не існує жодного наказу про зменшення йому розміру премії, що є порушенням вказаного Положення про преміювання. Безпідставне, на думку позивача, зменшення розміру премії в травні 2015 року стало підставою для його звернення до суду за захистом своїх прав. В звязку із тим, що жодні документи, що підтверджують факт зменшення йому суми премії відсутні, позивач просить стягнути суму 408,29 грн., як різницю між сумою премії за квітень та травень 2015р.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні та зазначив, що за результатами служби за місяць, керівники структурних підрозділів можуть змінювати окремим працівникам установлені розміри грошового забезпечення шляхом збільшення або зменшення розміру премії в межах виділених асигнувань на виплату грошового забезпечення. Розмір премії встановлюється наказом, відповідно до вимог Положення про преміювання. Грошове забезпечення ОСОБА_1 в квітні та травні 2015 року нараховано з урахуванням вислуги та відповідно до Методичних рекомендацій щодо встановлення рекомендованих розмірів грошового забезпечення.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, з 25.06.2003 року по теперішній час проходить службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою УМВС України в Сумській області від 08.06.2015 року № 2/5-2383 (а.с.11).
Із розрахункових листів, доданих до позовної заяви вбачається, що в березні 2015 року позивач отримав заробітну плату в розмірі 4417,46 грн. (в тому числі 100 % премії - 2128,75 грн.), в квітні 2015 року - 4220,84 грн. (в тому числі 107 % премії - 2277,76 грн.), в травні 2015 року - 3812,55 грн. (в тому числі 87 % премії - 1852,01 грн.).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
На виконання вказаної постанови Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 31.12.2007 року № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція № 499).
Відповідно до п. 1.1 Інструкція визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Пункт 2.16 вказаної Інструкції № 499 регулює питання нарахування та виплати премії.
Згідно пп. пп. 2.16.1., 2.16.2. Інструкції № 499 преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення. Індивідуальні розміри премії не обмежуються максимальними розмірами та встановлюються за рішенням керівника підрозділу в межах фонду преміювання.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.
Згідно пп. 2.16.3 Інструкції № 499 зменшення розміру премії, позбавлення її проводяться відповідно до Положення про преміювання. Виплата премій особам рядового і начальницького складу, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі здійснюються за наказами керівників органів і підрозділів, закладів та установ Міністерства внутрішніх справ України. Накази про преміювання осіб рядового і начальницького складу видаються до 10-го числа кожного місяця на підставі мотивованих рапортів начальників структурних підрозділів, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії чи зменшення її розмірів зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього (підпункт 2.16.5. Інструкції № 499).
Аналогічні норми містить Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затверджене наказом УМВС України в Сумській області від 21.01.2013 року № 72 (а.с.6-9).
Так, підпункт 4.3 Положення про преміювання визначає, що зменшення розміру премії осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ можливе у випадку незабезпечення своєчасного виконання покладених на них обовязків, невиконання хоча б одного з показників преміювання або допустили порушення службової дисципліни. Підпункт 4.4 вказаного Положення передбачає, що зменшення чи позбавлення розміру премії осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ в повному обсязі, в кожному окремому випадку оголошується в наказі начальником органу або його заступником.
Таким чином, зменшення розміру премії ОСОБА_1 або позбавлення її в повному обсязі мало б місце лише у випадках незабезпечення своєчасного виконання покладених на нього обовязків, невиконання показників преміювання або порушення ним службової дисципліни.
При цьому, як того вимагає Інструкція № 499, у рапортах з клопотанням про позбавлення премії чи зменшення її розмірів повинні бути зазначені конкретні причини, які стали підставою для цього, які будуть враховуватися в наказах про зменшення її розміру.
Згідно пояснень керівника управління, жодні документи щодо підтвердження зменшення премії ОСОБА_3 у травні 2015р. відсутні (а.с.48). При розгляді справи представником відповідача не доведено, яким чином позивачу було визначено суму премії в розмірі 87 %.
В судовому засіданні позивачем надано розрахункову відомість про визначення розміру премії Управління за квітень 2015р., виплачену у травні 2015р., згідно якої сума премії по аналогічним посадам визначена із різними відсотками, при цьому проти його прізвища визначена інший відсоток, ніж виплачено фактично, при цьому міститься додатковий напис -20%. Представник відповідача на вимогу суду обґрунтування розбіжності в документи жодних пояснень не надав, пояснити коригування відсотків розміру премії пояснити не може.
Представник Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області зазначила, що розмір премії нею було нараховано згідно остаточного наказу начальника УДВ, в якому зазначено сума 87% (а.с. 26-27).
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні представник відповідача не надав жодних пояснень відносно зазначення різних даних щодо розміру відсотку премії. Жодних доказів правомірності визначення суми премії в розмірі 87% представником відповідача не надано. Відсутні також докази незабезпечення своєчасного виконання ОСОБА_1 покладених на нього обовязків, невиконання ним показників преміювання або порушення службової дисципліни. В тому числі не було надано наказів керівництва Управління карного розшуку УМВС України в Сумській області про позбавлення позивача премії чи зменшення її розмірів із зазначенням конкретних причин.
При цьому відповідачем надано суду копію протоколу оперативної наради від 03.06.2015 року, за результатами якої, за неналежну організацію роботи з попередження та розкриття майнових злочинів, у тому числі пограбувань, незаконних заволодінь автотранспортом, крадіжок нафтопродуктів, за низькі показники оператвно-розшукової діяльності, вирішено зменшити розмір премії позивача за травень 2015 року на 10 % (а.с.49-50). Суд не приймає даний протокол до уваги, оскільки вказану нараду проведено вже в червні 2015 року, тобто після отримання позивачем заробітної плати за травень 2015 року і дані документи стосуються премії за травень 2015 р., яка виплачується у червні 2015р., а тому не стосується розгляду даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
В позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача недоотриману в травні 2015 року премію в розмірі 408,29 грн., яку позивач вирахував як різницю між премією, отриману у квітні 2015р. (107%) та премією, отриману у травні 2015р. (87%).
Суд не погоджується із розрахунком премії, оскільки сума премії, яка виплачена у травні 2015р., стосувалася результатів роботи позивача у квітні 2015р. Аналогічно, премія , яка була виплачена позивачу у квітні 2015 р., залежала від показників роботи за березень 2015року, враховуючи наявність грошових коштів у фонді преміювання на кожен конкретний місяць. Порядок створення фонду преміювання визначений розділом 2 Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (а.с.7), залежить від наявності коштів для виплати преміювання. В судовому засіданні представник Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області підтвердила, що фонд преміювання визначається кожного місяця окремо, накази на преміювання видаються щомісяця.
Згідно листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Сумській області від 13.07.205 року № 11/889, середній відсоток премії в Управлінні карного розшуку УМВС України в Сумській області, виплаченої в травні 2015 року складав 120 %. Суд при цьому враховує положення п. 4.5 Положення, відповідно до якого якщо в наказі про накладення дисциплінарного стягнення не вказано відомості про зменшення розміру премії на відповідний відсоток чи позбавлення її у повному розмірі, у такому випадку преміювання проводиться у повному обсязі.
Таким чином суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та стягнути з відповідача суму премії за квітень 2015 року, яка повинна бути виплачена в травні 2015р., в розмірі 702,49 грн., що становить різницю між сумою премії, яка виплачена позивачу в травні 2015р. в сумі 1852,01 грн. та середнім розміром по управлінню 120% , що становить 2554,50 грн., що розрахована у відсотках відповідно до отриманого ОСОБА_3 грошового забезпечення (в сумі 2128,75 грн.)
Слід зазначити, що представником відповідача не доведено належними та допустимими доказами взагалі зменшення розміру премії від середнього розміру відсотків по Управлінню, жодних доказів того, що в квітні 2015 року до позивача застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення, чи були порушені показники преміювання, які передбачені розділом 3 Положення (а.с.7) відповідачем не надано, такі документи, як підтвердив представник відповідача відсутні, на момент прийняття наказу про преміювання взагалі не досліджувалися, рапорти, накази про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_3 відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При розгляді справи судом встановлено, що при відсутності жодних документів щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача, розмір премії позивачу визначений в значно меншому розмірі ніж іншим працівникам на аналогічних посадах, і значно менше ніж середній відсоток по управлінню.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, при зменшенні до 87% розміру премії за квітень 2015 р., виплачену у травні 2015 р., відповідачем, як субєктом владних повноважень не доведено, що такі дії були вчинені обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), в звязку із чим позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними, стягнення коштів задовольнити.
Визнати протиправними дії УМВС України в Сумській області щодо зменшення розміру премії ОСОБА_1 за квітень 2015 р., виплачену у травні 2015 р.
Стягнути з Управління міністерства внутрішніх справ в Сумській області (м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, і.к.08592299) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) суму премії за квітень 2015 р., виплачену в травні 2015 р. в сумі 702 грн.49 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 17.07.2015 року.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета