ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 липня 2015 р. справа 804/8851/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юхно І.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції про визнання неправомірними дій та скасування постанови, -
в с т а н о в и в:
15.07.2015р. ОСОБА_1 відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції про визнання неправомірними дій та скасування постанови, а саме:
- визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області ОСОБА_2 про винесення постанови №40180200 від 30.06.2015р. про стягнення виконавчого збору у розмірі 2040,00грн. неправомірними;
- скасувати постанову №40180200 від 30.06.2015р. про стягнення виконавчого збору головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області ОСОБА_2 у розмірі 2040,00грн.
Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви зясовує: чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст.105-107 КАС України, суд доходить висновку, що вона подана з порушенням вимог закону.
Відповідно до частини 4 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Частиною 5 вищезазначеної статті закріплено, що якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Поняття адміністративної процесуальної правосуб'єктності закріплено ч. 3 ст. 48 КАС України, а саме: здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до ч. 7 ст. 56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Частиною 2 ст. 58 КАС України закріплено, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють. Засвідчені підписом судді копії цих документів приєднуються до справи.
Адміністративний позов підписано начальником ОСОБА_1 ВДВС Дніпропетровського МУЮ ОСОБА_3, проте до матеріалів позову не надано документів, що підтверджують повноваження особи, що підписала позов.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Окрім того, позивач ОСОБА_1 відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління звернувся до суду відповідно до ст.181 КАС України, як сторона виконавчого провадження (боржник), оскільки вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси.
Судовий збір позивачем сплачено не було.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 5 Закону про судовий збір від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та свобод інших осіб.
Позивач, ОСОБА_1 відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління, звернувся до суду за захистом саме свого права, як сторона (боржник) у виконавчому провадженні №40180200.
Статтею 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Субєкти владних повноважень звільняються від сплати судового збору у справах, повязаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів, інакше кажучи, звільняються від сплати судового збору у справах, повязаних з виконанням тих функцій, для забезпечення яких вони утворені.
В постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015р. №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» вказано, що з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
Відповідно до закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, на даний час сума сплати за одну вимогу немайнового характеру становить 73,08 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 відділом державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління не було сплачено судовий збір у розмірі 146,16грн. за дві вимоги немайнового характеру чи надано доказів звільнення від сплати судового збору.
Крім того, суд зауважує позивачеві, що відповідно до ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Такими органами державної виконавчої служби є:
1. Державна виконавча служба України, до складу якої входить відділ примусового виконання рішень.
2. Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень.
3. Районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Отже, необхідно мати на увазі, що в цій категорії справ відповідачами можуть бути лише перераховані органи державної виконавчої служби у звязку з тим, що структурні підрозділи органів державної виконавчої служби: відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, відділи примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі не визначені Законом України «Про державну виконавчу службу» як самостійні органи державної виконавчої служби, що виключає можливість їхньої участі як відповідачів у таких справах.
Оскільки наведений перелік органів державної виконавчої служби, що можуть бути відповідачами по справі, є вичерпним, у разі подання позовної заяви до державних виконавців або інших посадових осіб органів державної виконавчої служби чи до відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, суд пропонує позивачеві зазначити належного відповідача, відповідно Державну виконавчу службу України, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Дана правова позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про доповнення постанови Пленуму від 13.12.2010 № 3 «Про практику застосування адмінсудами законодавства у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності ДВС» від 14.09.2012 № 10.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України позовна заява, яка подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, залишається без руху, про що суд повідомляє позивача.
Таким чином, недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом надання до суду оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору за вимоги немайнового характеру в розмірі 146,16грн., за реквізитами: отримувач УДКСУ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, Дніпропетровської обл., код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001, МФО 805012, Банк ГУДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, призначення платежу «судовий збір за позовом…(ПІБ чи назва установи, організація позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) 34824364 чи доказів того, що судовий збір не належить сплачувати, а також документів, що підтверджують повноваження особи, що підписала позов.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 56, 58, 106, 107, 108, 181 КАС України, -
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції про визнання неправомірними дій та скасування постанови залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків позовної заяви до 31 липня 2015 року.
Недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом надання до суду оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору за вимоги немайнового характеру в розмірі 146,16грн., за реквізитами: отримувач УДКСУ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, Дніпропетровської обл., код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001, МФО 805012, Банк ГУДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, призначення платежу «судовий збір за позовом…(ПІБ чи назва установи, організація позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) 34824364, та документів, що підтверджують повноваження особи, що підписала позов.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя І.В. Юхно