ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"01" липня 2008 р. Справа №3/3916-А
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Приватного підприємця ОСОБА_1 с. Солобківці Ярмолинецького району
про стягнення 68,40 грн.
Суддя Вибодовський О.Д. Секретар судового засідання Марценюк А.В.
Представники сторін:
позивача Замрієва С.С. -за довіреністю №0005 від 08.01.2008р.
відповідача не з'явився
у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить відповідно до ст.14 Закону України “ Про ціни і ціноутворення “ стягнути з відповідача 68,40 грн., з яких 22,80 грн. -сума необґрунтовано одержаної виручки внаслідок застосування завищення граничного рівня торговельних надбавок при формуванні роздрібних цін на олію соняшникову та 45,60 грн. штрафу, визначених рішенням від 09.01.2008р. №002 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
В підтвердження позовних вимог подав акт перевірки від 13.12.2007р., рішення №002 від 09.01.2008р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, претензію №0027 від 10.01.2008р., посвідчення на перевірку НОМЕР_2від 13.12.2007р.
Відповідач в судове засідання повноважного представника не направив, про причини неприбуття не повідомив, письмових пояснень щодо позовних вимог та доказів про сплату заборгованості суду не надав, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи( ухвала та повістка вручені згідно поштового повідомлення від 10.06.2008р.).
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
ОСОБА_1, с. Солобківці Ярмолинецького району, 21.01.2002р. зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_1.
Працівниками Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області згідно посвідчення НОМЕР_2 від 13.12.2007р. проведено перевірку додержання державної дисципліни цін в магазині - кіоску суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1, с. Солобківці Ярмолинецького району про що складено акт перевірки від 13.12.2007р., який підписаний відповідачем без зауважень та заперечень.
В ході перевірки встановлено необґрунтоване одержання виручки внаслідок завищення граничного рівня торгівельної надбавки при формуванні роздрібних цін на олію соняшникову, чим порушено вимоги розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 31.07.2003р. №268/2003-р „Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари” (із змінами та доповненнями згідно розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 21.08.2003р. №295/2003-р.)
Актом перевірки зафіксовано необґрунтовано одержану відповідачем виручку в розмірі 22,80 грн. внаслідок завищення граничного рівня торговельних надбавок при формуванні роздрібних цін на олію соняшникову, що відображено в довідці про додатково отриману виручку, яка підписана відповідачем.
На підставі акту перевірки від 13.12.2007р., керуючись ст.14 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, позивачем прийнято рішення №002 від 10.01.2008р., про вилучення у відповідача в дохід бюджету 22,80 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення 45,60 грн. штрафу та зазначено строк виконання.
Дане рішення в добровільному порядку відповідачем не виконано, а направлена позивачем на адресу відповідача претензія №0027 від 110.01.2008р. з вимогою сплатити штраф та необґрунтовано одержану виручку всього 68,40 грн. залишена без задоволення.
За таких обставин, позивачем подано позов до суду про стягнення з відповідача 68,40грн..
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.
У відповідності до статті 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення" ( надалі Закон) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. При цьому згідно ст. 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; введення урядом України інших методів державного регулювання.
Положеннями статті 4 Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до пункту 12 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 ( із змінами та доповненнями ) "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів рад щодо регулювання цін (тарифів)" Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації мають право регулювати (встановлювати) граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбаси варені, молоко, сир, масло тваринне та олію.
Головою Хмельницької облдержадміністрації 31.07.2003р. прийнято розпорядження № 268/2003-р “Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари”, яким визначено граничні торгівельні надбавки на окремі продовольчі товари для суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності. Розпорядженнями №295/2003-р від 21.08.2003р. до вищезазначеного розпорядження внесено зміни та доповнення.
Частиною 2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації " від 09.04. 1999р. №586 встановлено , що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами , установами та організаціями , посадовими особами і громадянами.
Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13.12.2000 N 1819 (далі - Положення), урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується останньому, основними завданнями якого є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів є Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцініспекція).
Держцінінспекція у відповідності до п.11 Положення має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення. За змістом абзацу третього пункту 4 Положення Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін, згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 N 298/519 , покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Відповідно до ч. ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Відповідно до Інструкції “Про порядок застосування економічних і фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами” (п.1.6.) необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Згідно до п. 3.4. Інструкції, рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій може прийматися Державною інспекцією з контролю за цінами, державними інспекціями з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі також на підставі матеріалів перевірок, здійснених іншими контрольними органами.
У разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до місцевого господарського суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення. (п.3.6 Інструкції).
Як вбачається з матеріалів справи, Державною інспекцією по контролю за цінами у Хмельницькій області, в ході перевірки ( акт перевірки від 13.12.2007р.) встановлено порушення відповідачем вимог розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 31.07.2003р. № 268/2003-р “Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари”, (із змінами та доповненнями ), а саме завищено граничний рівень торговельних надбавок при формуванні роздрібних цін на олію соняшникову, внаслідок чого необґрунтовано одержано виручку в розмірі 22,80 грн. На підставі акту перевірки, згідно з ст.14 Закону України “По ціни та ціноутворення”, у відповідності до Інструкції позивачем прийнято рішення №002 від 09.01.2008р., про вилучення у відповідача в дохід державного бюджету 22,80 грн. необґрунтовано отриманої виручки від реалізації товарів за завищеними цінами та стягнення 45,60 грн. штрафних санкцій.
При цьому, судом враховується, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відповідачем в добровільному порядку не виконано, у визначеному законом порядку не оскаржувалось та не скасовувалось. Доказів про сплату заборгованості суду не подано.
Враховуючи вищенаведене та вимоги ст.71 КАС України відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області м. Хмельницький до Приватного підприємця ОСОБА_1 с. Солобківці Ярмолинецького району про стягнення суми 68,40 грн. задоволити.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_1, зареєстроване Ярмолинецькою райдержадміністрацією 21.01.2002р. в дохід державного бюджету код 21081100 р/р 31115106700590 в ГУДКУ у Хмельницькій області код 23565176 МФО 815013 суму 68,40 грн. (шістдесят вісім гривень 40 коп.) штрафних санкцій.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено, КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Д. Вибодовський
Постанова складена в повному обсязі та підписана 01.07.2008р.
Віддрук. 3 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу.
Помічник судді О.С. Гуменюк