Постанова № 46934561, 14.07.2015, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
14.07.2015
Номер справи
484/1321/15-а
Номер документу
46934561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 484/1321/15-а

Провадження № 2-а/484/62/15

Постанова

іменем України

14 липня 2015 року м.Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі

головуючого судді - Закревського В.І.

за участю секретаря- Ярославської С.Д.

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Первомайськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Первомайського району Миколаївської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії та здійснити виплату заборгованості по державній соціальній допомозі як дитині війни,

встановив:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду 06.04.2015 року з адміністративним позовом про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Миколаївської області (далі відповідач) щодо відмови підвищити пенсію як дитині війни на 30 % відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобовязання відповідача виплатити їй, як дитині війни, державну соціальну допомогу відповідно до вимог чинного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за півроку з моменту звернення до суду; виплатити заборгованість з 01.01.2006 р. по 2015 р. в розмірі 23 % від прожиткового мінімуму.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи пояснення сторін суд дійшов до таких висновків.

Державна соціальна підтримка дітей війни у вигляді підвищення до пенсії, встановленого статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за своєю правовою природою є окремим джерелом доходу дітей війни та не є складовою їхньої пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги.

За приписами статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Тобто до категорії дітей війни належать громадяни України, які народилися у період із 03 вересня 1927 року по 02 вересня 1945 року. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України тобто має статус дитини війни, перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Первомайському районі Миколаївської області і одержує пенсію за віком та допомогу, як дитині війни, у розмірі 66,43 грн. щомісячно.

Згідно зіст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни»встановлено підвищення до пенсії дітям війни в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 113 Конституції України передбачено, щоКабінет Міністрів України у своїй діяльності керуєтьсяКонституцієюі законами України, актами Президента України.

Згідно зіст. 9 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», яка є чинною на даний час зі змінами, внесенимипостановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112, встановлено розміри підвищень до пенсії дітям війни.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»було передбачено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри виплат, які фінансуються за рахунок державного бюджету, виходячи з наявних ресурсів державного бюджету.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року, установлено, що норми статей5та6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Отже, фактично спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та Законом України про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України, а конкретні розміри виплат визначені постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року.

Наведені Закони є актами єдиного органу законодавчої влади Верховної Ради України, а чинне законодавство України не містить норм, які б встановлювали пріоритетність одних Законів над іншими, серед двох актів однакової юридичної сили, які регулюють спірні правовідносини, застосуванню підлягає той, який прийнятий в часі пізніше.

Врішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011зроблено висновок про те, що відповідно до Конституції Україниоснови соціальногозахисту,формиі види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України, але Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свободлюдиниі громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 за№ 3-рп/2012 визначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до ч. 2ст. 95 Конституції Українивиключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно з вищенаведеним рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012року повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Отже, Кабінет Міністрів України в силу своїх повноважень регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, відповідно доКонституціїта законів України.

Таким чином, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Отже, Кабінетом Міністрів України в межах його компетенції, на основі і на виконанняБюджетного кодексу України, Законів про Державний бюджет України на відповідний рік таЗаконом України «Про соціальний захист дітей війни» видано нормативно-правові акти, якими визначено розміри і порядок виплат, про перерахунок яких просить позивач, та які підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин виходячи з принципу законності, на що вказано в рішеннях Конституційного Суду України.

Слід враховувати те, що бюджетні закони приймаються на певний календарний рік та діють тільки протягом такого календарного року.

Так, рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012року, на яке вказано вище, підтверджено повноваження Кабінету Міністрів України щодо регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомог, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, виходячи з фінансових можливостей держави, але з врахуванням приписів Законів про державний бюджет на відповідний календарний рік.

Як вказано вище, зміни доЗакону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», якими було встановлено обмеження щодо всіх виплат, передбаченихЗаконом України «Про соціальний захист дітей війни», внесені з 03.08.2014 року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» визначено, що норми і положення статей 5 та 6Закону України"Про соціальний захист дітейвійни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.

Крім того, Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни в ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме: вказано на те, що надбавка дітям війни призначається в порядку та розмірах, встановлених КМ України.

Ураховуючи вищевикладене, суд не вбачає неправомірності в діях Управління Пенсійного фонду України Первомайського району Миколаївської області щодо відмови підвищити ОСОБА_1 пенсію як дитині війни на 30 % відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; суд не знаходить законних підстав для зобовязання Управління Пенсійного фонду України Первомайського району Миколаївської області виплатити ОСОБА_1, як дитині війни, державну соціальну допомогу відповідно до вимог чинного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за півроку з моменту звернення до суду, а тому суд не знаходить законних підстав для виплатити ОСОБА_1 заборгованість з 08.10.2014 р. по 08.04.2015р. в розмірі 23 % від прожиткового мінімуму. Таким чином, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати, повязані зі сплатою судового збору у сумі 3,40 грн. та сплачені позивачем, суд покладає на позивача.

КеруючисьКеруючись ст.ст. 2, 7, 158, 159, 162, 163, 167 КАС України, суд

постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України Первомайського району Миколаївської області щодо відмови підвищити пенсію як дитині війни на 30 % відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобовязання Управління Пенсійного фонду України Первомайського району Миколаївської області виплатити ОСОБА_1, як дитині війни, державну соціальну допомогу відповідно до вимог чинного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за півроку з моменту звернення до суду; виплатити ОСОБА_1 заборгованість з 08.10.2014 р. по 08.04.2015р. в розмірі 23 % від прожиткового мінімуму відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.Апеляційну скаргу може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

У разі подачі апеляційної скарги постанова набирає законної сили в день прийняття рішення в справі судом апеляційної інстанції, якщо постанову не буде скасовано.

Суддя