ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62
Іменем України
П О С Т А Н О В А
"26" лютого 2009 р. Справа № 16/26/9
„12” год. „20” хв.
Господарський суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Фесюри М.В.,
при секретарі - Мишко А.О.,
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
від відповідачів -не з'явились
розглянувши в м. Чернігові у відкритому судовому засіданні справу
за ПОЗОВОМ: Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи
ОСОБА_1
(АДРЕСА_1)
до ВІДПОВІДАЧА - 1: Чернігівської обласної державної адміністрації
(м. Чернігів вул. Шевченка,7)
до ВІДПОВІДАЧА -2: Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи
ОСОБА_2
(АДРЕСА_2)
Про визнання незаконним рішення та спонукання вчинити дії.
Заявлено позов про визнання незаконним рішення конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника Чернігівської обласної державної адміністрації від 20.12.2007р. в частині визнання переможцем конкурсу на маршруті Чернігів -Прилуки через Куликівку, рейси № 1405к/1406к ПП ОСОБА_2 та укладення ним договору про перевезення пасажирів з Чернігівською обласною державною адміністрацією терміном на три роки та зобов'язання визнати переможцем конкурсу позивача.
Підставами позовних вимог зазначено порушення п.32 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1184 від 18.02.1997р. та п.20 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
28.02.2008р. в судовому засіданні позивачем подана заява про зміну позову шляхом доповнення вимогою розірвати договір перевезення № 249-12-07/126 від 09.01.2008р., укладений між відповідачами на підставі спірного рішення конкурсного комітету, з тих підстав, що на маршруті перевізником використовується автобус, який переобладнаний з вантажнопасажирського в пасажирський, та вимогою зобов'язати відповідача -2 утриматися від здійснення перевезень по маршруту Чернігів -Прилуки через Куликівку ( рейси 1405к/1406к) з моменту вступу в силу рішення господарського суду по справі № 16/26. Спірне рішення просить визнати частково нечинним.
Відповідач -1 представника в засідання не направив, надіславши клопотання про розгляд справи буз його участі, проти позову заперечив, посилаючись на законність прийнятого конкурсним комітетом рішення, яке, на його думку , приймалось у відповідності з Порядком проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 139 від 29.01.2003р., Положенням про конкурсний комітет та Умовами проведення конкурсу, затвердженими розпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації № 11 від 17.01.2007р., та на те, що позивачем при здійсненні перевезень на відміну від відповідача -2 були допущені порушення чинного законодавства.
Відповідач -2 підтримав позицію відповідача -1. В судові засідання 03 та 12 та 26 лютого сторона не з'явилась, повістки, направлені судом за місцем проживання, повернулись з відміткою , що адресат за зазначеною адресою не проживає та за закінченням терміну зберігання.
Судом вжито заходів до забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення ухвалою суду від 11.01.2008р.
Також судом постановлена ухвала про відмову в задоволенні клопотання позивача про зміну позовних вимог в частині їх доповнення вимогою про розірвання договору та утримання відповідача -2 від здійснення перевезень, оскільки в порушення ст.51 КАС України позивачем змінено і предмет і підстави позову, а також порушена норма ч.3 ст.21 цього Кодексу, відповідно до якої не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом. Вимоги щодо розірвання договору перевезення та утримання від здійснення перевезення, яке є похідним від укладеного договору, відповідно до ст.12 ГПК України повинні розглядатися в порядку господарського судочинства, а не адміністративного.
.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Враховуючи результати вирішення клопотань позивача, остаточними позовними вимогами в даній справі є визнання нечинним рішення конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника Чернігівської обласної державної адміністрації від 20.12.2007р. в частині визнання переможцем конкурсу на маршруті Чернігів -Прилуки через Куликівку, рейси № 1405к/1406к ПП ОСОБА_2 та укладення ним договору про перевезення пасажирів з Чернігівською обласною державною адміністрацією терміном на три роки та зобов'язання визнати переможцем конкурсу позивача.
04.12.2007р. Чернігівська обласна державна адміністрація опублікувала оголошення в газеті „Деснянська правда” про конкурс на право здійснення перевезень пасажирів на внутрішньо обласних автобусних маршрутах, зокрема, на маршруті Чернігів -Прилуки ч/з Куликівку, рейси 1405к/1406к.
Згідно зі ст. 43 Закону України “Про автомобільний транспорт” визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 44 цього Закону встановлено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать:
визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками;
державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій.
До участі у конкурсі були допущені підприємці ОСОБА_1(позивач) та ОСОБА_2(відповідач -2), які звернулись до комітету з відповідними заявами та документами, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
20.12.2007р. Чернігівська обласна державна адміністрація за результатами засідання конкурсного комітету прийняла рішення, оформлене пунктом 3 протоколу № 126, про визнання переможцем конкурсу на маршруті Чернігів -Прилуки через Куликівку рейси 1405к/1406к приватного підприємця ОСОБА_2 та укладення з ним договору про перевезення пасажирів терміном на три роки за умови надання всіх необхідних документів для укладання договору з замовником в місячний термін.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів 29.01.2003 р. № 139 (далі по тексту - Порядок) конкурс - конкурентний спосіб надання права на перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах), оборотному рейсі (рейсах) загального користування.
Відповідно до п. 3 Порядку метою проведення конкурсів є розвиток конкуренції, обмеження монополізму на ринку пасажирських транспортних послуг та вибір на конкурсних засадах юридичних або фізичних осіб, які спроможні забезпечувати належну якість обслуговування перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до п. 20 Порядку визначаючи переможця конкурсу, конкурсний комітет враховує: технічний стан рухомого складу; наявність виробничої бази або можливості для підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; наявність резерву автобусів для заміни рухомого складу на автобусних маршрутах загального користування у разі виходу їх із ладу; умови для здійснення контролю за станом здоров'я водіїв перед виїздом на маршрут; стаж роботи претендента на перевезенні пасажирів; конкурсні пропозиції інших претендентів.
Згідно зі ст. 46 Закону України “Про автомобільний транспорт" при визначенні переможця конкурсу в разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету: сертифікат відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам, а також для міжміських та міжнародних автобусних маршрутів свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності.
Згідно з п. 23 Порядку переможцем конкурсу визнається претендент, який відповідає кваліфікаційним вимогам до пасажирських перевізників, може забезпечити належну якість перевезень пасажирів і за оцінкою конкурсного комітету зайняв перше місце.
Аналогічні критерії для визначення переможця конкурсу передбачені також в Умовах проведення конкурсу по визначенню пасажирських перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, затверджених розпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 17.01.2007р. № 11.
В даному випадку конкурсний комітет не досліджував питань, які відповідно до вищенаведених норм чинного законодавства він зобов'язаний досліджувати. Так, зокрема, в порушення п.20 Порядку він не з'ясовував щодо ОСОБА_1 технічний стан рухомого складу; наявність виробничої бази або можливості для підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; наявність резерву автобусів для заміни рухомого складу на автобусних маршрутах загального користування у разі виходу їх із ладу; умови для здійснення контролю за станом здоров'я водіїв перед виїздом на маршрут; стаж роботи претендента на перевезенні пасажирів. В порушення ст.43 Закону України „Про автомобільний транспорт” пропозиції ОСОБА_2 щодо умов перевезення пасажирів не були предметом розгляду та обговорення на засіданні комітету, а отже не був дотриманий встановлений законом принцип конкурентності при визначенні перевізника.
До такого висновку суд приходить, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
На виконання ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт»Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок проведення конкурсів , згідно з п.27. якого рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу оформляється протоколом, який підписується його головою.
Отже саме в протоколі мають бути відображені обставини щодо дослідження пропозицій перевізників.
Як зазначено в пункті 3 протоколу спірного рішення, комітет заслухав інформацію лише про факт надходження документів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, стан перевезення ОСОБА_1 пасажирів по маршруту Чернігів -Бігач, тобто іншому, ніж щодо якого проводився конкурс, та кількість порушень правил дорожнього руху, допущених водіями позивача, після чого більшістю голосів прийняв спірне рішення про визнання переможцем ОСОБА_2 Умови перевезення пасажирів, запропоновані з боку ОСОБА_2 в протоколі не відображені.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, слід звернути увагу, що спірне рішення приймалось відповідачем -1 на підставі власного регуляторного акту , який не набрав чинності. Це підтверджується постановою господарського суду Чернігівської області від 26.06.2007р. у справі № 15/129, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12 2008р., згідно з якою розпорядження відповідача -1 № 11 від 17.01.2007р., яким затверджені положення та умови проведення конкурсу, визнано нечинним у зв”язку з тим, що не було оприлюднено у встановленому чинним законодавством порядку.
За таких обставин спірне рішення, оформлене пунктом 3 протоколу № 126 від 20.12.2007р., про визнання переможцем конкурсу на маршруті Чернігів -Прилуки через Куликівку рейси 1405к/1406к приватного підприємця ОСОБА_2 та укладення з ним договору про перевезення пасажирів терміном на три роки має бути визнане нечинним як таке, що суперечить ч.2 ст.19 Конституції України , ст.ст.43,44 Закону України „Про автомобільний транспорт”.
Доводи та заперечення сторін, які ґрунтуються на обставинах щодо переваг одного претендента над іншим у транспорті, який надавався для перевезення, якості надання послуг тощо, судом не приймаються, оскільки конкурсним комітетом такі обставини стосовно всіх кандидатів не досліджувались, а тому суд не може давати їм оцінку, підміняючи комітет, до виключних повноважень якого ч.1 ст.43 Закону України „Про автомобільний транспорт” віднесено проведення конкурсу та визначення переможця. З цих же підстав не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання переможцем конкурсу позивача.
Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати нечинним повністю прийняте Чернігівською обласною державною адміністрацією рішення, оформлене пунктом 3 протоколу № 126 від 20.12.2007р., про визнання переможцем конкурсу на маршруті Чернігів -Прилуки через Куликівку, рейси 1405к/1406к, приватного підприємця ОСОБА_2 та укладення з ним договору про перевезення пасажирів терміном на три роки .
3. В решті позову відмовити.
4. Стягнути з державного бюджету (р/р 31111095700002 УДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965) на користь суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 ( ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_2) 1,70 грн. державного мита.
5. Постанова набирає законної сили і може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст.254, 185,186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова у повному обсязі складена 26 лютого 2009 року.
Суддя: М.В.Фесюра