РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"14" липня 2015 р. Справа №918/316/15
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Гулова А.Г.
суддя Маціщук А.В. ,
суддя Петухов М.Г.
при секретарі судового засідання Опанасюку Р.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Рощенко О.О. - представника за довіреністю від 15.01.2015р.
від відповідача: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця Чуйко Тамари Опанасівни
на рішення господарського суду Рівненської області від 11.06.2015р.
у справі №918/316/15 (суддя Політика Н.А.)
за позовом Здолбунівської міської ради Рівненської області, м.Здолбунів Рівненської області
до Фізичної особи - підприємця Чуйко Тамари Опанасівни, м.Здолбунів Рівненської області
про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею №162/98 від 24 червня 1998 року
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Рівненської області від 11.06.2015р. у справі №918/316/15 задоволено позов Здолбунівської міської ради Рівненської області до фізичної особи-підприємця Чуйко Тамари Опанасівни про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею №162/98 від 24.06.1998 року. Внесено зміни у договір на право тимчасового користування землею №162/98 від 24 червня 1998 року та викладено його пункт 2.1. у наступній редакції:
"п.2.1. Орендну плату встановити в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земель міста в рік, що на момент внесення змін до Договору становить 42 059 грн. 44 коп. (сорок дві тисячі п'ятдесят дев'ять грн. 44 коп.) згідно розрахунку. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі по 1/12 частині річної орендної плати щомісячно не пізніше 15 числа за звітним місяцем".
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, підприємець Чуйко Т.О. звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове рішення - про відмову у позові.
Мотивуючи апеляційну скаргу, відповідач, зазначає, зокрема, наступне:
- відсутні правові підстави для застосування, у даному випадку, ст.21 Закону України "Про оренду землі", ст.288.5 Податкового кодексу України та рішень Здолбунівської міської ради №844 та №1102, оскільки останні прийняті пізніше дати укладення договору на право тимчасового користування землею, а відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі;
- орендна плата сплачена в повному розмірі за весь періоду дії договору, що підтверджується квитанцією №1 від 29.07.2005р., вказані кошти були внесені за згодою Здолбунівської міської ради, яка прийняла ці кошти та розпорядилася ними без жодних претензій, а тому, як зазначає скаржник, його зобов`язання у частині сплати орендної плати припинилися ще 29.07.2005р., до прийняття Податкового кодексу України, відповідно, зобов`язання, які припинилися неможливо змінити;
- договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, оскільки доказів на підтвердження факту порушення умов договору зі сторони скаржника позивачем не надано, то, відповідно, й відсутні підстави для зміни розміру орендної плати;
- відповідно до Порядку надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради, затвердженого рішенням міської ради, підставою для визначення розміру орендної плати є нормативно - грошова оцінка землі, яка затверджена рішенням Здолбунівської міської ради, однак позивач не надав відповідне рішення Здолбунівської міської ради про затвердження нормативно-грошової оцінки землі за адресою: м.Здолбунів, вул. 2 Лютого, 1, площею 0,17га, яка передана в оренду. Матеріали справи містять дві таблиці з цифрами, де виведено вартість землі, проте ці таблиці складені управлінням Держземагенства у Здолбунівському районі Рівненської області, а не органом місцевого самоврядування та вони містять різні коефіцієнти, а у довідках зазначено різне місцезнаходження власника (користувача) землі;
- з оскарженого рішення не вбачається з якого саме моменту мають бути внесені зміни до договору на право тимчасового користування землею №162/98 від 24.06.1998 року.
Позивач у письмовому відзиві №02/11-608 від 08.07.2015р. на апеляційну скаргу та його представник у судовому засіданні заперечили проти доводів та вимог апеляційної скарги, просять оскаржене рішення господарського суду Рівненської області від 11.06.2015р. у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Підприємець Чуйко Т.О. у судове засідання не з`явилася, повноважного представника - не направила, однак, надіслала на адресу суду клопотання від 14.07.2015р. про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв`язку з терміновим відрядженням її довіреного представника, зазначаючи, що надати доручення іншому представнику не має можливості, оскільки знаходиться далеко за кордоном.
Судом відхилено клопотання відповідачки про відкладення розгляду справи з огляду на те, що зазначені у ньому обставини належними доказами не підтверджені. На думку колегії суддів відповідач Чуйко Т.О., звернувшись у день судового засідання 14.07.2015р. о 12год. 36хв. до суду з клопотанням цієї ж дати про відкладення розгляду справи, що свідчить про перебування її в Україні, мала можливість надати довіреність на представництво її інтересів у суді, як заздалегідь, оскільки ухвала суду від 30.06.2015р. про прийняття апеляційної скарги до провадження й призначення її до розгляду на 14.07.2015р. надіслана 01.07.2015р., так і 14.07.2015р.
Враховуючи норми ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, та той факт, що неявка в засідання суду представника ФОП Чуйко Т.О. або її особисто, належним чином та відповідно до законодавства повідомленої про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового рішення, колегія суддів розглянула апеляційну скаргу за відсутності ФОП Чуйко Т.О.
Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як убачається з матеріалів справи, 24 червня 1998 року Здолбунівською міською радою (землевласник) та підприємцем Чуйко Тамарою Афанасіївною (землекористувач) укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) (далі - Договір) від 24.06.1998р., згідно з п.1.1. договору Здолбунівська міська рада рішенням від 22.10.1997р. №254/1 надає, а підприємець Чуйко Тамара Афанасівна приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,17 гектарів, в тому числі інших угідь 0,17 гектарів згідно з планом землекористування, що додається.
Відповідно до п.1.2. договору земельна ділянка надається на умовах тимчасового довгострокового користування строком на 30 років для обслуговування кафе "Казка" у м.Здолбунів по вул. 2-го Лютого.
Згідно з п.2.1. договору плата за землю вноситься землекористувачем щоквартально у вигляді орендної плати із розрахунку 0,40 копійок за квадратний метр в рік у розмірі 6 грн. 69 коп. в рік, не пізніше до 15 числа, наступного за звітним кварталом місяця.
У договорі зазначено, що останній набирає чинності з моменту його реєстрації.
Даний договір зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 24 червня 1998 року за №162/98 Здолбунівською міською Радою народних депутатів Здолбунівського району Рівненської області.
05 червня 2013 року Здолбунівською міською радою прийнято рішення №844 відповідно до п.1 якого затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Здолбунова із показниками базової вартості та грошової оцінки 1м2 забудованих земель в розрізі економіко-планувальних зон з показниками, наведеними в додатку №1.
Згідно з витягами від24.02.2015р. №04/12-378 та від 05.06.2015р. №01/13-366 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, орендованої Чуйко Т.О., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації, складає 841188,71грн.
23 квітня 2014 року Здолбунівською міською радою прийнято рішення №1102, яким затверджено Порядок надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради (далі-Порядок). Вказаним рішенням передбачено проведення перерахунку орендної плати суб`єктам господарської діяльності.
Відповідно до п.2.3. Порядку річний розмір орендної плати за земельну ділянку, яка надана в оренду ФОП Чуйко Т.О., складає 5% від нормативної грошової оцінки.
27.02.2015р. Здолбунівською міською радою на адресу ФОП Чуйко Т.О. було надіслано лист №02/11-142 від 26.02.2015р., відповідно до якого міська рада просила відповідачку внести зміни у п.2.1. укладеного з нею договору №168/98 на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), виклавши п.2.1. у наступній редакції: "Орендну плату встановити в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земель міста в рік, що на момент внесення змін до Договору становить 42055грн., 94коп (сорок дві тисячі п`ятдесят п`ять грн. 94 коп.) згідно розрахунку, що додається. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі по 1/12 частині річної орендної плати щомісячно не пізніше 15 числа за звітним місяцем".
До вказаного листа додано копії витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, рішення Здолбунівської міської ради від 23.04.2014р. №1102 та розрахунок орендної плати до договору оренди земельної ділянки №162/98.
ФОП Чуйко Т.О. у листі-відповіді від 13.03.2015р., направленому на адресу Здолбунівської міської ради, повідомила останню, що не має можливості підготувати згоду або обґрунтовану відмову, оскільки буде перебувати за кордоном.
За вказаних обставин, Здолбунівська міська рада, посилаючись, зокрема, на ст.ст.632, 651, 652 ЦК України, ст.188 ГК України та ст.ст.21, 30 Закону України "Про оренду землі" звернулася до місцевого господарського суду з позовом до ФОП Чуйко Т.О. про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею №162/98 від 24 червня 1998 року.
Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Рівненської області від 11.06.2015р. у справі №918/316/15 позов Здолбунівської міської ради задоволено у повному обсязі.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на наступне.
Згідно зі ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, які, відповідно до ст.3 Земельного кодексу України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Такі ж положення містить ст.1 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі").
Ст.21 Закону України "По оренду землі", зокрема, передбачено, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з нормами ст.24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу доходів і зборів за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган доходів і зборів про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст.30 Закону України "Про оренду землі").
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, яким передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст.288 Податкового кодексу України). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.288.5.1, ст.288.1.2 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
На підставі ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.7 ЗаконуУкраїни "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Закону України "Про Перелік документів дозвільного храктеру у сфері господарської діяльності", Закону України "Про Державний земельний кадастр", Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення", Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства соціальної політики України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів", ст.ст.12, 123, 124, 134, 186-1 Земельного кодексу України, 23.04.2014р. Здолбунівською міською радою Рівненської області прийнято рішення №1102, яким затверджено Порядок надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради (далі-Порядок), відповідно до якого проводиться перерахунок орендної плати суб`єктам господарської діяльності.
ФОП Чуйко Т.О. запропоновано внести зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.06.1998р. №162/98 в частині річної орендної плати, встановивши її у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях.
Згідно зі ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інше.
Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст.632 Цивільного кодексу України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
За таких обставин, рішення Здолбунівської міської ради від 05.06.2013р. №844 та від 23.04.2014р. №1102, які є чинними, з урахуванням вимог ст.288 Податкового кодексу України, ст.21 Закону України "Про оренду землі", є достатньою підставою для внесення змін до договору оренди від 24.06.1998р. №162/98 в частині визначення розміру орендної плати.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.ч.2-4 ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Проаналізувавши вказані вище норми законодавства України, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати - у разі законодавчої зміни її граничного розміру.
З огляду на викладене, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, враховуючи рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області від 05.06.2013р. №844 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Здолбунова" та від 23.04.2014р. №1102 "Про затвердження Порядку надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради", той факт, що між сторонами не досягнуто згоди щодо зміни умов договору оренди землі в частині визначення розміру орендної плати, місцевий господарський суд правомірно задоволив позов, прийнявши рішення про внесення змін до пункту 2.1 договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.06.1998 року, який зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 24.06.1998р. за №162/98, укладеного між Здолбунівською міською радою та ФОП Чуйко Тамарою Опанасівною.
Твердження ФОП Чуйко Т.О., викладені у апеляційній скарзі, на рахунок того, що позивач не надав відповідне рішення Здолбунівської міської ради про затвердження нормативно-грошової оцінки землі за адресою: м.Здолбунів, вул. 2 Лютого, 1, площею 0,17га, яка передана в оренду, що, на її думку, передбачено Порядком, оцінюються судом критично, оскільки матеріали справи містять відповідне рішення Здолбуніської міської ради від 05.06.2013р. №844 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Здолбунова", з додатком "Базова вартість земель м.Здолбунів в межах економіко-планувальних зон", витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої відповідачкою земельної ділянки (841188,71грн.) від 24.02.2015р. №04/12-378, від 05.06.2015р. №01/13-366, як передбачено ч.2 ст.20 ЗаконуУкраїни "Про оцінку земель", п.4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Української академії аграрних наук 27.01.2006р. №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №388//12262, рішення від 23.04.2014р. №1102, яким затверджено Порядок надання в оренду земельних ділянок із земель Здолбунівської міської ради, згідно з п.2.2. якого, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється відповідно до їх функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон м.Здолбунів згідно з нормативною грошовою оцінкою. Вказаний Порядок не передбачає затвердження міською радою нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка використовується при визначенні розміру орендної плати.
Також, судова колегія вважає помилковими твердження відповідачки, з посиланням на ст.58 Конституції України, щодо відсутності підстав для застосування ст.288 Податкового кодексу України та рішень Здолбунівської міської ради №844 та "1102, оскільки за змістом вказаної статті передбачається її застосування до існуючих договорів. Встановлення ст.288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Крім того, зобов`язання за договором оренди, укладеним у 1998р., змінюються з моменту набрання рішенням суду про внесення змін до договору законної сили (ч.3 ст.653 ЦК України).
Решта доводів апеляційної скарги спростовуються наведеним вище, матеріалами справи та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
За наведених обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що підстави для скасування оскарженого рішення господарського суду Рівненської області відсутні, а тому останнє слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Рівненської області від 11.06.2015р. у справі №918/316/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця Чуйко Тамари Опанасівни - без задоволення.
2. Справу №918/316/15 повернути до господарського суду Рівненської області.
Головуючий суддя Гулова А.Г.
Суддя Маціщук А.В.
Суддя Петухов М.Г.