Постанова № 46900016, 08.07.2015, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
08.07.2015
Номер справи
912/3128/14
Номер документу
46900016
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.07.2015 року Справа № 912/3128/14

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Чус О.В. - доповідача

суддів: Сизько І.А., Широбокової Л.П. (зміна складу судової колегії відбулася на підставі розпорядження секретаря судової палати Кузнецової І.Л. від 03.07.2015р.)

Секретар судового засідання Валяр М.Г.

За участю представників сторін:

від позивача: Букоємський Р.В., довіреність № 14-138 від 13.05.14, представник;

інші учасники судового процесу не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області та публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 07.05.2015 року

за скаргою комунального підприємства "Теплокомуненерго" № 368 від 01.04.15 р. на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області у справі №912/3128/14

за позовом: публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до відповідача: комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради, Кіровоградська область, м. Олександрія

про стягнення 10 123 889,23 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 07.05.2015 року у справі №912/3128/14 (суддя Вавренюк Л.С.) скаргу комунального підприємства "Теплокомуненерго" № 368 від 01.04.15 р. на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області у справі задоволено.

Дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області щодо відмови в винесені постанови про зупинення виконавчого провадження за № 46753185 - визнано незаконними.

Зобов'язано відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області винести постанову про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Кіровоградської області № 912/3128/14 від 02 лютого 2015 року про примусове виконання рішення суду про стягнення заборгованості в сумі 7 577 046,72 грн., з яких: основний борг - 6 356925, 63 грн., пеня - 439 804,15 грн., 3% річних - 206 721,37 грн., інфляційні втрати - 573 595,57 грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 64310,40грн.

Ухвала господарського суду Кіровоградської області обґрунтована тим, що при відмові органом ДВС у винесені постанови про зупинення виконавчого провадження не було враховано визначені законом вимоги, а саме: боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" і наказ виданий про стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії. Приписи Закону №2711 не ставлять у залежність запровадження зупинення виконавчого провадження від часу та підстав виникнення заборгованості, а отже, внесення підприємства ПЕК до Реєстру підприємств ПЕК є достатньою і самостійною підставою для зупинення виконавчого провадження на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".

Не погодившись з оскарженою ухвалою, відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у задоволенні скарги відмовити. Скаржник зазначає, що відсутні законні підстави для зупинення виконавчого провадження згідно з п.15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки заборгованість за договором №13/3427-БО-18 від 31.01.13р. виникла після 01.01.13р., тому заходи примусового виконання рішення повинні застосовуватися на загальних підставах в порядку, встановленому Закону України "Про виконавче провадження", та не передбачають зупинення виконавчого провадження.

Не погодившись з оскарженою ухвалою, ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати, у задоволенні скарги відмовити. Вважає, що оскаржувану ухвалу винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, при невідповідності висновків суду обставинам справи, без з'ясування істотних обставин справи. Скаржником зазначено, що заборгованості за договором №13/3427-БО-18 від 31.01.13р. не була підтверджена учасниками станом на 01.01.13р., вказана заборгованість не підпадає під визначення заборгованості відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

У відзиві на апеляційну скаргу відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби КП "Теплокомуненерго" просить суд залишити ухвалу господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Крім того відповідачем зазначено, що Закон України №2711 та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012 не ставлять умову щодо зупинення виконавчого провадження в залежність від часу виникнення заборгованості внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом при розгляді справи встановлено, рішенням господарського суду Кіровоградської області від 26.11.14р., яке залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.01.15 р., позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" задоволено частково: стягнуто з комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" заборгованість в сумі 7 577 046,72 грн., з яких: основний борг - 6 356925, 63 грн., пеня - 439 804,15 грн., 3% річних - 206 721,37 грн., інфляційні втрати - 573 595,57 грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 64 310,40 грн.

02.02.15 р. на виконання рішення господарського суду Кіровоградської області від 26.11.14 р. та постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.01.15р. видано відповідний наказ.

05.03.15 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та накладено арешт на майно божника. Копія даної постанови направлено боржнику для виконання.

Враховуючи те, що постанова органу ДВС від 05.03.15 р. про відкриття виконавчого провадження, якою встановлено строк для добровільного виконання боржником рішення суду до 11.03.15 р., фактично отримана боржником 11.03.15 р., державним виконавцем органу ДВС винесено постанову про відкладення провадження виконавчих дій до 27.03.15 р.

13.03.15р. КП "Теплокомуненерго" звернулося із заявою про зупинення виконавчого провадження на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", яким визначено перелік обставин, які зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, зокрема, у разі внесення підприємства паливно - енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу", що підтверджується вхідним номером органу ДВС.

КП "Теплокомуненерго" внесено до вище вказаного Реєстру, що підтверджується відповідною випискою з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 20.03.15 року за № 93, яка була додана боржником до заяви боржника № 232 від 24.03.15 р.

24.03.15 р. боржником повторно подано до органу ДВС вказану заяву про зупинення виконавчого провадження.

31.03.15 р. КП "Теплокомуненерго" факсограмою отримало відповідь державного виконавця органу ДВС, якою відмовлено у задоволенні заяви про зупинення виконавчого провадження.

06.04.15р. відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби винесено постанову про арешт коштів боржника за ВП № 46753185.

01.04.15 р. до господарського суду Кіровоградської області надійшла скарга комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради (далі - КП"Теплокомуненерго") № 368 від 01.04.15 р. на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградської області (далі - орган ДВС) у даній справі, відповідно до змісту якої скаржник просить:

- дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградської області щодо відмови в винесені постанови про зупинення виконавчого провадження за № 46753185 - визнати незаконними;

- зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Санкаускас Н.В. винести постанову про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Кіровоградської області № 912/3128/14 від 02 лютого 2015 року про примусове виконання рішення суду про стягнення заборгованості в сумі 7 577 046,72 грн., з яких: основний борг - 6 356925, 63 грн., пеня - 439 804,15 грн., 3% річних - 206 721,37 грн., інфляційні втрати - 573 595,57 грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 64 310,40 грн.

Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому цим Кодексом та Закону України "Про виконавче провадження".

Згідно положень ч. 1 ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження", примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

При цьому, статтями 6 та 11 згаданого Закону встановлено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Державний виконавець роз'яснює особам, які беруть участь у виконавчому провадженні або залучаються до проведення виконавчих дій, їхні права згідно з вимогами цього Закону. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом. Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановлених виконавчим документом і цим Законом.

За приписами ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" сферою дії вказаного Закону є відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу (далі - ПЕК). Дія цього Закону поширюється на підприємства ПЕК, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Підпунктом 3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що на строк участі підприємства ПЕК у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому ЗУ "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі» строк дії процедури погашення заборгованості ПЕК продовжено до 01.01.2016р.

Водночас, згідно п. 15 ст. 37 та ч. 2 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства ПЕК до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення строку дії такої процедури.

Положенню пункту 15 частини першої статті 37 у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005р. дано офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2012р. N18-рп/2012, згідно якого:

- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

За змістом вказаного Конституційного Рішення, положення Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, не визначеної у пункті 1.4 статті 1 Закону.

Згідно Виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу» від 20.03.15 року за № 93 відповідача внесено до вказаного реєстру.

Відповідно до приписів ст. ст. 45, 47, 43 ГПК України судові рішення приймаються судом за результатами обговорення усіх обставин справи та за умови здійснення за своїм внутрішнім переконанням оцінки доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Пунктом 1.8. статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що розрахункова дата - дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.

В рішенні господарського суду Кіровоградської області від 26.11.14р. у даній справі зазначено, що відповідно до актів приймання-передачі природного газу від 26.09.13 р. на суму 5066533,18 грн., від 26.09.13 р. на суму 3755965,37 грн., від 26.09.13 р. на суму 3920147,04 грн., від 26.09.13 р. на суму 1079378,35 грн., від 31.10.13 р. на суму 1833046,71 грн., від 30.11.13 р. на суму 2283003,14 грн. та від 31.12.13 р. на суму 4395064,96 грн., позивач свої зобов'язання за договором №13/3427-БО-18 від 31.01.13р. виконав належним чином, передавши відповідачу за період з січня по грудень 2013 року природний газ на загальну суму 22333138,75 грн.

Тобто, предметом спору по даній справі є стягнення боргу за поставлений позивачем природний газ за період з січня по грудень 2013р. по договору №13/3427-БО-18 від 31.01.13р. купівлі - продажу природного газу.

Відповідно до п.6.1 договору, природний газ має бути оплачений до 14 числа місяця наступного за місяцем поставки газу. Таким чином, заборгованість за визначений у справі період виникла за неповні розрахунки за енергоносії з 14.02.2013р., а отже дія ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не розповсюджуються на відносини сторін у даній справі, оскільки підпунктом 3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" прямо (імперативно) визначений час виникнення заборгованості, щодо якої підлягає зупиненню виконавче провадження (до 01.01.2013р).

Відтак, до заборгованості за спожиту активну електричну енергію, яка виникла після 1 січня 2013 року заходи примусового виконання рішення повинні застосовуватися на загальних підставах в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", та не передбачають зупинення виконавчого провадження.

Враховуючи викладене, державним виконавцем законно було відмовлено у винесенні постанову про зупинення виконавчого провадження.

Отже, висновки господарського суду у даній справі не відповідають встановленим обставинам справи, а тому ухвала господарського суду підлягає скасуванню, а апеляційні скарги - задоволенню.

Керуючись ст.ст. 103-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області та публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" задовольнити.

Ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 07.05.2015 року у справі №912/3128/14 за результатами розгляду скарги комунального підприємства "Теплокомуненерго" № 368 від 01.04.15 р. на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області у справі - скасувати.

Скаргу комунального підприємства "Теплокомуненерго" № 368 від 01.04.15 р. на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області у справі - залишити без задоволення.

Стягнути з комунального підприємства "Теплокомуненерго" на користь відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області 609, 00 грн. витрат на сплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Стягнути з комунального підприємства "Теплокомуненерго" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 609, 00 грн. витрат на сплату судового збору за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Кіровоградської області видати відповідні накази.

Постанова набирає чинності з часу її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку з дати її прийняття.

Повний текст постанови складений 17.07.2015р.

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя І.А. Сизько

Суддя Л.П. Широбокова