ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
10.07.2015Справа № 910/18590/14
Господарський суд міста Києва у складі судді Комарової О.С., розглянувши заяву № 610 від 01.07.2015року Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 21.10.2014 року
у справі № 910/18590/14
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Констракшн Машинері"
до Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"
про стягнення 2 001 969,86 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Демченко Л.П(представник за довіреністю);
від відповідача: Варданян А.А. (представник за довіреністю).
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Констракшн Машинері" (далі - ТОВ "Констракшн Машинері") 02.09.2014 року звернулось до господарського суду міста Києва до відповідача, Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (далі - ПАТ "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"), про стягнення 2001969,86 грн., з яких 1980000,00 грн. основного боргу та 21969,86 грн. 3% річних.
Рішенням господарського суду міста Києва від 21.10.2014 року (суддя І.О. Домнічева) позов задоволено повністю. Стягнуто з ПАТ "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" на користь ТОВ "Констракшн Машинері" 1 980 000,00 грн. заборгованості, 21 969,86 грн. 3 % річних та 40 039,40 грн. судового збору.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 27.01.2015 року (колегія суддів у складі: Гаврилюка О.М. - головуючого, суддів Коротун О.М., Майданевича А.Г.) рішення місцевого господарського суду від 21.10.2014 року скасовано і прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Вищого господарського суду України від 25.03.2015 року (колегія суддів у складі головуючого - Черкащенка М.М., суддів Жукової Л.В., Нєсвєтової Н.М.) касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Констракшн Машинері" задоволено. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 27.01.2015 року у справі № 910/18590/14 скасовано. Рішення господарського суду міста Києва від 21.10.2014 року з даної справи залишено без змін. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Державне Акціонерне Товариство "Чорноморнафтогаз" (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 26, оф.505; код ЄДРПОУ 00153117) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Констракшн Машинері" (04086, м. Київ, вул. Петропавлівська, 54-А; код ЄДРПОУ 32828388) 20019,70грн. судового збору, сплаченого за подання касаційної скарги.
31 березня 2015 року на виконання постанови Вищого господарського суду України були видані накази.
02 липня 2015 року через відділ діловодства суду від Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" надійшла заява № 610 від 01.07.2015 р. "Про відстрочку виконання рішення" в якій заявник просив суд відстрочити виконання рішення господарського суду міста Києва від 21.10.2014 року у справі № 910/18590/14 до 01.01.2016 року.
Відповідно до резолюції від 02.07.2014р. заяву № 610 від 01.07.2015 р. "Про відстрочку виконання рішення" Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" з доданими до неї матеріалами передано для розгляду судді Комаровій О.С.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.07.2015 року розгляд заяви № 610 від 01.07.2014р. "Про відстрочку виконання рішення" Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" у справі № 910/18590/14 призначено на 10.07.2015 року.
09.07.2015 року через відділ діловодства суду позивачем надано заперечення на заяву про відстрочку виконання рішення.
В судовому засіданні 10.07.2015 року представник відповідача (заявника) підтримав доводи заяви про відстрочку виконання рішення, а також надав клопотання про доручення ухвал суду по інших справах. Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення вказаної заяви.
Заява мотивована тим, що відповідач здійснював основну господарську діяльність за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь. З 27.02.2014 для відповідача стало неможливим здійснювати свою господарську діяльність на території, яка має статус тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Окупація території України є надзвичайною подією та спричинила значні втрати та блокування діяльності відповідача, що підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України № 1107 від 22.10.2014 року про форс-мажорні обставини. Отже, наявність великої кількості кредиторів та вкрай скрутне становище відповідача унеможливлює виконання рішення суду.
Розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Положеннями частини 1 статті 121 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Так, з правової конструкції ст. 121 Господарського процесуального кодексу України випливає, що при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд, у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
У відповідності до п.п.7.1, 7.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Пунктом 7.8 вказаної постанови Пленуму визначено, що коли відповідну заяву подано стороною, державним виконавцем після прийняття постанови апеляційною чи касаційною інстанцією, питання про відстрочку або розстрочку, зміну способу та порядку виконання цієї постанови вирішує господарський суд першої інстанції. Господарський суд не має права самостійно скасувати надану ним відстрочку чи розстрочку виконання судового рішення, в тому числі й з тих мотивів, що такі умови не виконуються відповідачем.
Стаття 121 Господарського процесуального кодексу України не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом відповідно до п.7.1 зазначеної постанови Пленуму.
З аналізу п. 7.8 вказаної вище постанови Пленуму випливає, що ухвала про відстрочку або розстрочку виконання рішення, зміну способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови підлягає виконанню на підставі пункту 2 частини 2 статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", тому відповідний наказ у такому випадку не видається.
Як встановлено судом, відповідач обґрунтовує необхідність відстрочки рішення суду по суті своїм тяжким фінансовим становищем, що утруднить виконання рішення суду в повній мірі. В якості підстави для надання відстрочки заявник наводить наступні обставини.
З 27.02.2014 для відповідача стало неможливим здійснювати свою господарську діяльність на території, яка має статус тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації. 17 березня 2014 року нелегітимною Верховною Радою Республіки Крим було прийнято постанову «Про питання енергетичної безпеки Республіки Крим», в якій зазначено: «Встановити, що власністю Республіки Крим є: рухоме та нерухоме майно публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», розташоване на території Республіки Крим, її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, увійшло і не увійшло до статутного капіталу державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» у складі необоротних (в тому числі нематеріальних) і оборотних активів, у тому числі державне (України) майно, передане йому у користування та те, що перебуває на балансовому і позабалансовому обліку».
15 квітня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», згідно з яким тимчасово окупованою територією визнається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. На тимчасово окупованій території на строк дії зазначеного закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території.
Відтак в результаті збройного рейдерського захоплення ДАТ «Чорноморнафтогаз», Товариство було націоналізовано самопроголошеною владою АР Крим, а за юридичною адресою Товариства (АР Крим, м. Сімферополь, пр. Кірова/пров. Совнаркомовський, 52/1) створено нове підприємство - Кримське республіканське підприємство «Чорноморнафтогаз», яке вже немає відношення до українського Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»
Таким чином, внаслідок настання вищезазначених подій Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» втратило можливість здійснювати свою господарську діяльність за звичайних умов, в тому числі належно виконувати власні зобов'язання через незалежні від нього обставини (форс-мажорні обставини). На підтвердження обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» отримало від Торгово-промислової палати України сертифікат від 22.10.2014 № 1107 (копія якого наявна в матеріалах справи).
На сьогоднішній день Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» є діючим суб'єктом господарювання, не визнане банкрутом, не знаходиться в процесі ліквідації або іншого способу припинення та провадить свою діяльність у м. Києві вул. Богдана Хмельницького 26, офіс 505.
Заявником вказано, що спільно з Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» створено робочу групу з питань діяльності Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» в умовах тимчасової окупації території України. Підготовлено та затверджено рішенням правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 04.08.2014 (протокол № 98) «План заходів щодо вирішення питань, пов'язаних з діяльністю Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» в умовах тимчасової окупації». Відповідно до цього Плану заходів проводиться активна робота з приводу відновлення господарської діяльності Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" на Стрілковому газовому родовищі, що розташоване у Херсонській області.
Відповідно до протоколу спільної наради з питань стану та перспектив забезпечення природним газом Генічеського та інших районів Херсонської області від 04.02.2015 року вирішено Державному акціонерному товариству "Чорноморнафтогаз" забезпечити надійність експлуатації Стрілкового газового родовища для надійного забезпечення споживачів Генічеського району природним газом. Окрім того, в зазначеному протоколі вказано про відхід окупаційних російських військ з території Арабатської стрілки, внаслідок чого Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" отримало доступ до Стрілкового газового родовища.
Заявником також зазначено, що частина діючих родовищ, на які Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" отримало спеціальні дозволи на користування надрами, знаходяться в територіальних водах України. Також заявником вказано, що фактичне виконання плану заходів для відновлення його господарської діяльності та відновлення майнових прав надасть можливість виконати рішення суду у повному обсязі у добровільному порядку.
Окрім того, заявник вказує на те, що Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» включено до переліку підприємств, майно яких було «націоналізовано» органами влади Російської Федерації, що підтверджується листом Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини від 06.05.2015 № 12.0.1-35/2883 (копія наявна в матеріалах справи).
Як встановлено судом, до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року № 83, внесено Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз».
З аналізу матеріалів заяви про відстрочку випливає, що постановою Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м.Києві про арешт коштів боржника від 07.04.2015 ВП № 44253228 накладено арешт на кошти відповідача (заявника), копія якої наявна в матеріалах справи.
Відсутність грошових коштів на рахунках відповідача, підтверджується випискою з банківського рахунку (копії виписок наявні в матеріалах справи).
Відсутність у відповідача ліквідного майна, що може бути описано у податкову заставу встановлено Міжрегіональним головним управлінням Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків (копія Акту опису майна № 5 від 25.02.2015 року наявна в матеріалах справи).
Таким чином, дослідивши подану до суду заяву про відстрочення виконання судового рішення, зважаючи, що Господарським процесуальним кодексом України не обмежується право сторони/заявника на звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом, з огляду на можливість розгляду судом першої інстанції питання про відстрочку або розстрочку постанови апеляційної чи касаційної інстанції, враховуючи те, що обставини, наведені відповідачем у заяві про відстрочення рішення є винятковими та достатніми для відстрочення відповідного судового рішення і заявником наведено належні тому обставин, суд дійшов висновку про задоволення заяви, і зокрема, про відстрочення виконання постанови Вищого господарського суду України від 25.03.2015 року у справі № 910/18590/14 до 01 січня 2016 року.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву № 610 від 01.07.2015р. "Про відстрочку виконання рішення" Публічного акціонерного товариства Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" у справі № 910/18590/14 - задовольнити повністю.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду міста Києва від 21.10.2014 року у справі № 910/18590/14 до 01 січня 2016 року.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст. 106 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Комарова