Постанова № 46891881, 03.11.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
783/11/2170
Номер документу
46891881
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" листопада 2011 р. 13 год.04 хв.Справа № 2-а-783/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 < 3-я особа > про повернення коштів матеріального забезпечення, отриманих обманним шляхом,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі-відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 4821,61 грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач перебував на обліку у Херсонському міському центрі зайнятості та йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 22.05.08 року по 13.01.09 року. За результатами перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" акт № 394/П від 20.10.10р, встановлено, що відповідач в період перебування на обліку у Херсонському міському центрі зайнятості як безробітний був зареєстрований з 08.05.07 року як субєкт підприємницької діяльності. У звязку з чим відшкодуванню підлягає сума отриманої допомоги з дня надання статусу безробітного відповідачу, яка складає 4821,61 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що підприємницькою діяльністю не займався, прибуток не отримував, а 30.08.2007 році прийняв рішення про припинення підприємницької діяльності.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив: відповідно до Положення про Херсонський міський центр зайнятості, затвердженого директором обласного центру зайнятості від 28.08.2007 року, Херсонський міський центр зайнятості є місцевим органом виконавчої влади та робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, підпорядковується Херсонському обласному центру зайнятості.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (вищим органом виконавчої влади), створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у Херсонському міському центрі зайнятості з 22.05.08 року, перебувала на обліку ОСОБА_2, на підставі наказу № НТ080522 Херсонським міським центром зайнятості їй було надано статус безробітної та призначено і розпочато виплату допомоги по безробіттю. З правами та обовязками безробітного, відповідача ознайомили на інформаційному семінарі 22.05.08 року.

Згідно наказу Херсонського міського центру зайнятості від 13.01.09 року № НТ090113 ОСОБА_2, знято з обліку і виплата допомоги по безробіттю припинена, у звязку з відмовою від послуг служби зайнятості.

Відповідно до акта перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 394/П від 20.10.10р., встановлено, що ОСОБА_2, зареєстрована як фізична особа-підприємець з 08.05.07 року (довідка з ЄДР від 26.08.10. №6777642) та водночас перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна.

01.12.10 року директором Херсонського міського центру зайнятості прийнято наказ № 101201, щодо повернення коштів наданих ОСОБА_2, як допомога по безробіттю в сумі 4821,61 грн. Листом від 02.12.10р. за № 11-11/5818 Херсонським міським центром зайнятості було запропоновано відповідачу добровільно повернути кошти, даний лист відповідач отримав, але на день розгляду справ суму боргу у добровільному порядку не сплатив.

Згідно п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» затвердженого постановою Кабінетів Міністрів України № 219 від 14.02.2007 року, зняття з обліку громадян, зареєстрованих державною службою зайнятості як таких, що шукають роботу, і безробітних відбувається з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», зайнятість - це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Статтею 2 цього ж Закону встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

У п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зазначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Дослідивши подані відповідачем документи: заяву від 30.08.2007 року щодо прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності, довідку з єдиного державного реєстра серії АГ №007727, довідки про доходи за останній період ОСОБА_2 за 2007-2008роки, суд не погоджується з твердженням відповідача, що подання заяви про припинення підприємницької діяльності і відсутність прибутку є підствою вважати діяльність фізичної особи підприємця припиненною і такою, що має право на отримання допомоги по безробіттю.

Оскільки відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості порушив вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - не надав до центру зайнятості відомості про свою реєстрацію субєктом підприємницької діяльності. Згідно з п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абзацу 2 пп. 1 п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 219 від 14.02.2007 року громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.

Відповідач був попереджений, що в разі отримання допомоги по безробіттю незаконним шляхом (отримання заробітку, доходу, пенсії, проходження очного курсу навчання в навчальному закладу; приховування факту працевлаштування та в інших випадках) і відмови від добровільного повернення службі зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю цю суму буде стягнено в судовому порядку.

Згідно ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, суд встановив, що заборгованість ОСОБА_2, перед Херсонським міським центром зайнятості складає 4821,61 грн.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (31.01.1975 р/н., ідентифікаційних номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (73027, м. Херсон, вул. Р.Люксембург 7-а, р/р 37173001004936, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код 35219574) заборгованість в сумі 4821 (чотири тисячі вісімсот двадцять одну) грн. 61 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 листопада 2011 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 10.2.3