ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1730/15
02 липня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Данилевич Н.А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції фонду соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільський міськрайонний центр зайнятості (далі позивач, Тернопільський МРЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 453,57 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 07.08.2014 року надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. В подальшому Тернопільський МРЦЗ при розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, виявив, що відповідач на період отримання допомоги по безробіттю надавала послуги товариству з обмеженою відповідальністю «ІЗІ КРЕДИТ» на підставі договору доручення, отже була зайнятою. Тому, відповідач у розумінні ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» відносилася до категорії зайнятого населення, одночасно перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, як безробітна та незаконно отримала суму матеріального забезпечення. За період з 29.08.2014 року по 22.09.2014 року їй виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 453,57 грн. Відповідачу була направлена претензія про повернення допомоги по безробіттю, проте сума виплаченої допомоги добровільно не сплачена Тернопільському МРЦЗ. Відтак, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 вищезазначені кошти в сумі 453,47 грн.
До початку судового засідання, від позивача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд даної справи без участі його представника. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявилася, про день, час та місце слухання справи була повідомлена належним чином. Будь-яких заперечень, клопотань про відкладення розгляду справи чи слухання справи за її відсутності, від відповідача не надходило.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Котляревського, 54, с. Підгороднє, Тернопільський район, 47737) 07.08.2014 року звернулася із заявою до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і цього ж дня отримала статус безробітного, що підтверджується її заявою від 07.08.2014 року та персональною карткою №190114080700024 (а.с.9-11).
Тернопільським міськрайонним центром зайнятості ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю. Протягом періоду з 29.08.2014 року по 22.09.2014 року їй виплачено 453,57 грн. матеріального забезпечення, що підтверджується довідкою позивача №673 від 03.04.2015 року (а.с.22).
Згідно протоколу засідання комісії з розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення №02 від 16.02.2015 року, секретарем комісії було надано інформацію про те, що ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітна, та згідно інформації ДПІ за 3 квартал 2014 року, отримала виплати відповідно до умов цивільно-правової угоди у ТОВ «Ізі Кредит». Комісією вирішено провести перевірку даної інформації безпосередньо у роботодавця, щодо перебування у трудових відносинах та по результатах прийняти відповідні рішення (а.с.7).
Наказом від 17.02.2015 року №26 «Д» «Про розслідування страхових випадків» забезпечено перевірку факту перебування у трудових відносинах ОСОБА_1 безпосередньо у роботодавця (а.с.8).
Згідно акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 16.03.2015 року зясовано, що перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, ОСОБА_1 було укладено договір доручення з ТОВ «Ізі Кредит» №073757 від 29.08.2014 року про надання послуг юридичного характеру. Даний договір вважається розірваним з 22.09.2014 року. Вказана інформація підтверджується даним актом (а.с.19), копією договору доручення №0737757 від 29.08.2014 року та додатком до нього (а.с.16-18) та рішенням про розірвання даного договору доручення від 22.09.2014 року (а.с.15).
Як вбачається з матеріалів справи, за умовами вищезазначеного договору доручення №073757 від 29.08.2014 року, відповідачу була виплачена ТОВ «Ізі Кредит» винагорода за виконані дії, згідно з результатами звірки по ПК (а.с.6), відомістю нарахування коштів №0002417 (а.с.12) та касовим ордером від 15.10.2014 року (а.с.14). Тобто, відповідач у розумінні ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» відносилася до категорії зайнятого населення, що також підтверджується службовою запискою №12 від 06.04.2015 року (а.с.25).
У звязку з виявленими обставинами, Тернопільським міськрайонним центром зайнятості прийнято наказ від 06.04.2015 р. № 82 «Д» про повернення коштів, виплачених ОСОБА_1 за період з 29.08.2014 року по 22.09.2014 року в розмірі 453,57 грн. (а.с.24), та направлено відповідачу повідомлення від 06.04.2015 року №07/1529 (а.с.26) та претензію від 20.04.2015 року № 07/1691 про повернення вказаних коштів (а.с.28). На момент звернення позивача до суду із даним позовом, вищезазначені кошти відповідачем в добровільному порядку не сплачено. Наказ Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 06.04.2015 року № 82 «Д» «Про повернення коштів», ОСОБА_1 не оскаржений.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття регулює Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI).
Відповідно до ст. 4 Закону № 5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно п. 2 ст. 1 Закону № 5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 45 Закону №5067-VI визначено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р., № 1533-III з наступними змінами та доповненнями (далі Закон № 1533-III) встановлено, що право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. Стаття 7 цього ж Закону визначає, що видами забезпечення за цим Законом, серед іншого, є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності. Розмір допомоги по безробіттю визначений у статті 23 цього Закону.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 31 Закону № 1533-III виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до частин другої, третьої статті 36 Закону №1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 р. за № 915/5136 (далі Порядок №307).
Пунктом 5.5 Порядку №307 визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою (пункт 6.14 Порядку № 307).
Відповідно до пунктів 2, 4, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 р. за № 232/16248 (далі Порядок № 60/62), розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку (пункти 7, 9 Порядку № 60/62).
У період отримання допомоги по безробіттю (з 29.08.2014 року по 22.09.2014 року) ОСОБА_1 було укладено договір доручення з ТОВ «Ізі Кредит» №073757 від 29.08.2014 року про надання послуг юридичного характеру, та не повідомила Тернопільський МРЦЗ про обставини, що впливають на умови виплати даної допомоги.
Зважаючи на викладене, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідач неправомірно отримувала допомогу по безробіттю від центру зайнятості та не повернула її в добровільному порядку, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 86, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Котляревського, 54, с. Підгороднє, Тернопільський район, 47737) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1Б, м.Тернопіль, 46010) виплачену допомогу по безробіттю в сумі 453,57 грн. (чотириста пятдесят три гривні 57 копійок) на розрахунковий рахунок №37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяДанилевич Н.А.
копія вірна
СуддяДанилевич Н.А.