ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3573/14-a
21 січня 2015 р. м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Данилевич Н.А.
при секретарі судового засідання Стасюк А.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільський міськрайонний центр зайнятості (далі Тернопільський МРЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2, відповідач) про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2508,38 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 07.10.2008 року надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. В подальшому Тернопільський МРЦЗ при розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, виявив, що відповідач на період отримання допомоги по безробіттю була зареєстрована, як фізична особа-підприємець з 06.09.2002 року, отже була зайнятою. Тому, відповідач у розумінні ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» відносилася до категорії зайнятого населення на момент надання їй статусу безробітної та незаконно отримала суму матеріального забезпечення. За період з 07.10.2008 року по 06.05.2009 року їй виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 2508,38 грн. Відповідачу була направлена претензія про повернення допомоги по безробіттю, проте сума виплаченої допомоги добровільно не сплачена. Тернопільському МРЦЗ. Відтак, позивач просить стягнути з ОСОБА_2 вищезазначені кошти в сумі 2508,38 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві та просила позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, проти його задоволення заперечила, та пояснила, що процедуру припинення підприємницької діяльності нею було розпочато ще у 2005 році, для чого вона звернулась із відповідною заявою та зібрала всі необхідні довідки. Звертаючись до центру зайнятості про надання статусу безробітного та надання матеріальної допомоги, відповідач була переконана, що її підприємницька діяльність припинена.
Заслухавши у судовому засіданні учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 30.09.2014 року звернулася із заявою до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості і 07.10.2008 року отримала статус безробітного, що підтверджується її заявою від 30.09.2008 року та персональною карткою №190100408093000004. Відповідно до поданої відповідачем заяви про надання їй статусу безробітного, нею зазначено, що вона не зареєстрована субєктом підприємницької діяльності (а.с.8-9).
Тернопільським міськрайонним центром зайнятості ОСОБА_2 призначено допомогу по безробіттю. Протягом періоду з 07.10.2008 року по 06.05.2009 року їй виплачено 2508,38 грн. матеріального забезпечення, що підтверджується довідкою позивача № 3063 від 27.11.2014 року (а.с.14).
Згідно протоколу засідання комісії з розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №16 від 26.08.2014 року та додатку до нього ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) була зареєстрована, як підприємець з 06.09.2002 року по 10.07.2014 року, тобто, під час перебування на обліку в центрі зайнятості. Комісією вирішено провести звірку інформації по особах, зазначених у додатку до протоколу безпосередньо у державного реєстратора та по результатах прийняти відповідні рішення (а.с.5-6).
Як було встановлено в судовому засіданні, відповідач розпочала процедуру припинення підприємницької діяльності у 2005 році, на підтвердження чого нею було надано: опис документів, що надаються фізичною особою-підприємцем державному реєстратору для внесення до ЄДР запису про рішення, щодо припинення фізичною особою підприємцем підприємницької діяльності від 12.05.2005 року, заяву про зняття нарахування на торговий патент від 26.05.2005 року, довідку про зняття з обліку платника податків №255 від 03.06.2005 року, довідку УПФУ в м. Тернополі №6213/02 від 01.07.2005 року, довідку від 01.07.2005 року, довідку про зняття з обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Проте, запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено 10.07.2014 року (а. с. 10-11)
Наказом від 27.08.2014 року №208 «Д» «Про розслідування страхових випадків» забезпечено перевірку факту реєстрації, як субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (а.с. 7).
Судом, також встановлено, що актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 07.11.2014 року зясовано, що перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості, ОСОБА_2 отримала статус безробітного, одержала допомогу по безробіттю і одночасно була приватним підприємцем, тобто була зайнятою, що підтверджується актом (а.с.12-13) та копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців по відповідачу (а. с. 10-11).
У звязку з виявленими обставинами, Тернопільським міськрайонним центром зайнятості прийнято наказ від 28.11.2014 р. № 317 «Д» про повернення коштів, виплачених ОСОБА_2 за період з 07.10.2008 року по 06.05.2009 року в розмірі 2508,38 грн. (а.с.16), та направлено відповідачу претензію від 15.12.2014 р. № 08/6745 про повернення коштів (а.с.20). На момент звернення позивача до суду із даним позовом, вищезазначені кошти відповідачем в добровільному порядку не сплачено. Наказ Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 28.11.2014 р. № 317 «Д» «Про повернення коштів», ОСОБА_2 не оскаржений.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття регулює Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI).
Відповідно до ст. 4 Закону № 5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно п. 2 ст. 1 Закону № 5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 45 Закону №5067-VI визначено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р., № 1533-III з наступними змінами та доповненнями (далі Закон № 1533-III) встановлено, що право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. Стаття 7 цього ж Закону визначає, що видами забезпечення за цим Законом, серед іншого, є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності. Розмір допомоги по безробіттю визначений у статті 23 цього Закону.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 31 Закону № 1533-III виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до частин другої, третьої статті 36 Закону №1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 р. за № 915/5136 (далі Порядок №307).
Пунктом 5.5 Порядку №307 визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою (пункт 6.14 Порядку № 307).
Відповідно до пунктів 2, 4, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 р. за № 232/16248 (далі Порядок № 60/62), розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку (пункти 7, 9 Порядку № 60/62).
Згідно з ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 р. №755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
У період отримання допомоги по безробіттю (з 07.10.2008 року по 06.05.2009 року) ОСОБА_2 мала статус фізичної особи підприємця, так-як згідно витягу з ЄДРЮО та ФОП, припинено її підприємницьку діяльність за власним рішенням аж 10.07.2014 року.
Зважаючи на викладене, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідач неправомірно отримувала допомогу по безробіттю від центру зайнятості та не повернула її в добровільному порядку, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 86, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Руська, 9/5, м.Тернопіль, 46001) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1Б, м.Тернопіль, 46010) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2508,38 грн. (дві тисячі пятсот вісім гривень 38 копійок) на р/р №37171300901002, МФО 838012, банк ГУДКСУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддяДанилевич Н.А.
копія вірна
СуддяДанилевич Н.А.