КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/5422/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
16 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.15р. у справі №826/5422/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Інструменту України» до Київської міської митниці ДФС України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо незадоволення заяви позивача від 11.02.15р. №512102 про підготовку Висновку повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом та зобов'язання відповідача підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених позивачем до бюджету та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами ГУ Державної казначейської служби України у м. Києві.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.15р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Київської міської митниці Державної фіскальної служби України щодо незадоволення заяви ТОВ «Світ Інструменту Україна» від 11.02.15р. № 512102 про підготовку висновку повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що сплачені декларантом кошти не обліковуються на рахунках митного органу; грошове зобов'язання є самостійно визначене декларантом, а відтак оскарженню не підлягає.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Київською регіональною митницею за результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України було прийняте рішення № 10000006/2011/512102/1 від 19.09.11р. про визначення митної вартості товару за резервним методом, яким митну вартість було визначено у розмірі 667 865,38 грн., або в перерахунку по курсу НБУ - 83 797,41 доларів США.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.12р. у справі №2а-9982/12/2670, яка набрала законної сили згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.13р., адміністративний позов ТОВ «Світ Інструменту Україна» до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Київської регіональної митниці про визначення митної вартості товару від 19.09.11р. №10000006/2011/512102/1; зобов'язано Київську регіональну митницю прийняти декларацію митної вартості, надану ТОВ «Світ Інструменту Україна», відповідно до якої митна вартість товару визначена за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції) в розмірі 60 644,26 доларів США або в перерахунку по курсу НБУ (7,97) - 483 498,49 гри. (чотириста вісімдесят три тисячі чотириста дев'яносто вісім гривень 49 коп.); стягнуто з Державного бюджету України суму надміру сплачених ТОВ «Світ Інструменту Україна» податків і зборів в загальному розмірі 137 341,72 грн., а саме: мита - 30 595,87 грн., податку на додану вартість - 106 745,85 грн.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.01.14р. відмовлено Київській міжрегіональній митниці Міндоходів у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.12р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.13р.
У зв'язку з виникненням факту надмірної сплати внаслідок протиправності рішення митниці, встановленої судом, позивач звернувся до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України із заявою від 11.02.15р. вих. № 512102 та доданими до неї документами для підготовки відповідного висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених платежів.
Київська міжрегіональна митниця Державної фіскальної служби України листом від 16.03.15р. №1531/10/26-70-25-02 відмовила позивачу у поверненні надміру сплачених коштів, посилаючись на Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників від 03.08.11р. № 845.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності такої відмови, виходячи з наступного.
Частинами 1, 3 ст. 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України визначена Порядком № 618, затвердженим наказом Державної митної служби від 20.07.07р. № 618, зареєстрованим в Мін'юсті України 29.09.07р. за №1097/14364 (надалі - Порядок №618)
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку №618, повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Пунктами 2, 3, 4, 5, 6 розділу ІІІ вказаного Порядку визначений наступний алгоритм розгляду заяви платника: заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником або заступником керівника митного органу разом з пакетом документів передається до відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівник або заступник керівника митного органу на підставі результатів перевірки, в разі її проведення, підписує висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України - пакет документів на повернення коштів. Пакет документів на повернення коштів передається до загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІІ цього ж Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Пункт 11 розділу ІІІ Порядку № 618 встановлено, що за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Таким чином, повернення надмірно сплачених платежів здійснюється митними органами при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів, звернення до митного органу платника податків, відповідно до якого останній визначається щодо напряму зарахування коштів.
Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Світ Інструменту Україна» звернулось до митниці із заявою від 11.02.15р. вих. № 512102 про повернення надмірно сплачених коштів (ПДВ) у розмірі 137 341,72 грн., до якої додано повний пакет документів, який вимагається Порядком №618 та який підтверджує факт надмірної сплати коштів.
Митним органом надана відповідь позивачу, проте будь-яких вмотивованих підстав для відмови у задоволенні заяви ТОВ «Світ Інструменту Україна» вона не містить. Покликання на застосування до спірних правовідносин Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників від 03.08.11р. № 845 - є необґрунтованими з огляду на те, що вказаний Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, в той час як позивач просив підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, відповідно до пункту 1 розділу III Порядку № 618.
За наведених обставин та правових норм, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача в частині незадоволення заяви позивача про підготовку відповідного висновку.
Покликання апелянта у скарзі на те, що сплачені декларантом суми коштів не обліковуються на рахунках митного органу; грошове зобов'язання є самостійно визначене декларантом, а відтак оскарженню не підлягає - не заслуговують на увагу, як необґрунтовані. Більше того, що наведені апелянтом обставини не були підставою для відмови згідно з листом від 16.03.15р. №1531/10/26-70-25-02.
Аналогічна правова позиція у спірних правовідносинах узгоджується з практикою ВАСУ викладеною в ухвалі від 15.04.15р. у справі № К/800/68605/14.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянтів не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись статтями 195, 197, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
У Х В А Л И В:
апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.15р. у справі №826/5422/15 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.15р. у справі №826/5422/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.