Головуючий у 1 інстанції - Гонтар А.Л.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2015 року справа №229/787/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Жаботинської С.В., суддів: Васильєвої І.А., Гайдара А.В., секретар судового засідання Корадо А.А., за участю позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_3, представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 7 травня 2015 року у справі № 229/787/15-а за позовом ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Дружківського міського управління юстиції у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив поновити строк звернення до суду, визнати дії посадових осіб відповідача в частині внесення позивача в Єдиний державний реєстр, як Фізичну особу-підприємця незаконними та такими, що порушують його конституційні права та інтереси; зобовязати посадових осіб відповідача усунути порушення прав позивача та виключити з Єдиного державного реєстру дані про позивача, як про фізичну особу-підприємця.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до архівного витягу із розпорядження Дружківського міського голови від 10.05.2001 року № 166 «Про відміну державної реєстрації субєктів підприємницької діяльності-фізичних осіб» зазначено, що державна реєстрація субєктів підприємницької діяльності-фізичних осіб ОСОБА_2, проживаючого за адресою» вул. Космонавтів, 41/41 відмінена. Визнано таким, що втратило чинність розпорядження міського голови від 03.04.2000 року № 198 «Про реєстрацію субєктів підприємницької діяльності».
За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 7 травня 2015 року позовні вимоги залишені без задоволення. При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що державним реєстратором не проводилась державна реєстрація позивача, як Фізичної особи підприємця, а лише проведено включення відомостей про Фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про державну реєстрацію вважається недійсним відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 575/5 «Про тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб фізичних осіб-підприємців», а також на підставі акта приймання-передачі від 31 березня 2014 року тимчасової міжвідомчої спеціальної комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців у Донецькій області та доручення реєстраційної служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 2 квітня 2014 року № 4.4-4-176 «Щодо узагальненої інформації про не включення юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Крім того, до компетенції державного реєстратора не входить питання по виключенню з Єдиного державного реєстру даних щодо позивача.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, з підстав, зазначених у позові, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Згідно архівного витягу із розпорядження міського голови від 03.04.2000 року № 198 «Про реєстрацію субєктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи» ОСОБА_2 зареєстровано, як субєкта підприємницької діяльності без створення юридичної особи (а.с. 4).
З архівного витягу розпорядження міського голови від 10.05.2001 року № 166 «Про відміну державної реєстрації субєктів підприємницької діяльності фізичних осіб» вбачається, що відмінено державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності фізичних осіб ОСОБА_2 Признано таким, що втратило чинність розпорядження міського голови від 03.04.2000 року № 198 «Про реєстрацію субєктів підприємницької діяльності».
Позивач 05.08.2014 року звернувся до відповідача, щодо надання інформації про підстави включення його до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, як Фізичну особу-підприємця, та виключення відповідного запису з даного Реєстру ( а.с. 8).
Листом від 11.08.2014 року відповідач надав позивачу відповідь, з якої вбачається, що згідно акту приймання-передачі від 31 березня 2014 року на підставі узагальненої інформації про не виключених суб'єктів, зареєстрованих до 01 липня 2004 року отриманої від Тимчасової комісії з питань проведення інвентаризація юридичних осіб та фізичних осіб підприємців у Донецькій області, державним реєстратором 02.04.2014 року було проведено реєстраційну дію "включення відомостей про фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію, вважається недійсним", у звязку з чим позивача, як фізичну особу-підприємця було включено до Єдиного державного реєстру. Крім того, відповідач зазначив, що вирішити питання, щодо виключення позивача з Єдиного державного реєстру неможливо ( а.с. 30).
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичний осіб та фізичних осіб-підприємців врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV.
Верховною Радою України 01 липня 2010 прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання", яким пункт 2 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" викладено в такій редакції: усі діючі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру, зобовязані подати державному реєстратору відповідно до вимог статті 19 цього Закону реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор після отримання від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобовязаний включити відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру".
Тобто, усі діючі юридичні особи та фізичні особи-підприємці, створені та зареєстровані до 01 липня 2004 року, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них.
Відповідно до розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання" передбачено, що процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Таким чином, 03 лютого 2012 року завершився процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01 липня 2004 року.
Свідоцтво про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 01 липня 2004 року, після настання встановленого пунктом 2 цього розділу строку вважаються недійсними.
Згідно розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та наказу Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 575/5 з метою проведення в Автономної Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01 липня 2004 року, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру, утворено тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії до складу яких входять представники органів Пенсійного фонду України, Державної податкової інспекції та статистики.
Після закінчення передбаченого для включення відомостей до ЄДР строку, уповноважені органи у місячний строк проводять звернення відомчих реєстрів, за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01 липня 2004 року, відомості про яких до встановленого строку не включені до ЄДР.
За результатами проведеної тимчасовими міжвідомчими спеціальними комісіями роботи, відомості про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01 липня 2004 року, будуть включені до ЄДР з відміткою про те, що свідоцтво про їх державну реєстрацію, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 01 липня 2004 року, вважаються недійсними.
Відповідно до п. 3.2 Положення про тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №575/5 від 12.04.2012 року комісія відповідно до покладеного на неї завдання, серед іншого, передає узагальнену інформацію про не включених суб'єктів реєстраційним службам головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономної Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі за місцезнаходженням юридичних осіб та за місцем проживання фізичних осіб-підприємців для подальшого включення їх державними реєстраторами до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно п. 4.3 зазначеного вище Положення комісія, серед іншого, передає узагальнену інформацію про не включених суб'єктів державним реєстратором за місцезнаходженням юридичних осіб та за місцем проживання фізичних осіб-підприємців для подальшого включення цих відомостей до Єдиного державного реєстру, про що складається акт приймання-передачі у двох примірниках. Узагальнена інформація про не включених суб'єктів може передаватися частинами.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ОСОБА_6 були правомірні, оскільки державним реєстратором не проводилась державна реєстрація позивача як фізичної особи-підприємця, а лише проведено включення відомостей про фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про державну реєстрацію, вважається недійсним відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 575/5 "Про тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії з питань проведення інветаризаціі юридичних осіб фізичних осіб - підприємців", а також на підставі акта приймання-передачі від 31 березня 2014 року тимчасової міжвідомчої спеціальної комісії з питань проведення інвентаризаціі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців у Донецькій області та доручення реєстраційної служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 02 квітня 2014 року № 4.4-4-176 "Щодо узагальненої інформації про не виключених юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Відповідно до ст. 46 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі: прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності; смерті фізичної особи - підприємця; постановлення судового рішення про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою; постановлення судового рішення про визнання фізичної особи, яка є підприємцем, недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності; постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
З вищевказаних норм вбачається, що до компетенції державного реєстратора не входить питання по виключенню з Єдиного державного реєстру даних, щодо позивача, як Фізичну особу-підприємця.
Крім того, 25.03.2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України, щодо включення відомостей про діючих юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до Єдиного державного реєстру» № 1155-VII.
З дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законів України, щодо включення відомостей про діючих юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до Єдиного державного реєстру» припиняється проведення державними реєстраторами включення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців відомостей про невключених юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на підставі аналітичної інформації, отриманої від Тимчасової міжвідомчої спеціальної комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у Донецькій області. Наказом Головного управління юстиції у Донецькій області від 14.02.2014 року визнано таким, що втратив чинність, наказ про утворення зазначеної комісії.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що позивач з 10 травня 2001 року не займається підприємницькою діяльністю, що підтверджується архівним витягом із розпорядження міського голови від 10.05.2001 року № 166 «Про відміну державної реєстрації субєктів підприємницької діяльності фізичних осіб».
На час прийняття Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV він не був діючим Фізичною особою-підприємцем.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Таким чином, запис від 02.04.2014 року № 22671750000005040 «Включення відомостей про фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію, вважається недійсним», щодо громадянина ОСОБА_2 РНОК-2234420677 підлягає скасуванню.
Крім того, відповідач у своїх запереченнях зазначає, що не заперечує проти скасування цього запису.
Згідно ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 7 травня 2015 року у справі № 229/787/15-а скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог, щодо зобовязання посадових осіб Реєстраційної служби Дружківського управління юстиції виключити з Єдиного державного реєстру дані про позивача, як про Фізичну особу-підприємця.
Позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобовязання посадових осіб Реєстраційної служби Дружківського управління юстиції усунути порушення прав позивача та виключити з Єдиного державного реєстру дані про ОСОБА_2, як фізичну особу-підприємця задовольнити частково.
Скасувати запис від 02.04.2014 року № 22671750000005040 «Включення відомостей про фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію, вважається недійсним», щодо ОСОБА_2 РНОК-2234420677.
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Постанова у повному обсязі виготовлена 16.07.2015 року.
Головуючий суддя С.В.Жаботинська
Судді І.А.Васильєва
ОСОБА_7