Ухвала суду № 46870485, 14.07.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2015
Номер справи
812/97/15
Номер документу
46870485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач -

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2015 року справа №812/97/15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів Василенко Л.А.,

ОСОБА_1

за участю секретаря судового засіданняТомах О.О.,

за участю

представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю)

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту охорони здоровя Луганської обласної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 р. у справі № 812/97/15 за позовом Департаменту охорони здоров`я Луганської обласної державної адміністрації до Головного Управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання неправомірною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у задоволенні позовних вимог Департаменту охорони здоровя Луганської обласної державної адміністрації до Головного Управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання неправомірною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії відмовлено за необґрунтованістю. (арк.справи 97-99)

Не погодившись з таким рішенням, позивач Департамент охорони здоров`я Луганської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у звязку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (арк.справи 106-113)

Представник відповідача у судовому засіданні в поясненнях та у судових дебатах заперечувала проти доводів апеляційної скарги, та просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Згідно частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач Департамент охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації є юридичною особою (ідентифікаційний код 02012651) та структурним підрозділом облдержадміністрації, діє на підставі Положення про Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови облдержадміністрації № 1949 від 26.12.2012 року. (арк.справи 45-52, 54)

З матеріалів справи вбачається, що 05.11.2013 року між Департаментом охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ «Автоспецпром» укладено договір про закупівлю товарів за бюджетні кошти № 05/11-2013, предметом якого є придбання позивачем автомобілів спеціального призначення на загальну суму 16650000,00 грн. Пунктом 4.2 Договору передбачено, що оплата по договору здійснюється в межах бюджетних асигнувань по коду 3110 «Придбання обладнання та предметів довгострокового користування», затверджених у кошторисі Замовника протягом 5 календарних днів з дати підписання сторонами акту приймання-передачі на кожну партію товарів, у разі наявності фінансування, але не пізніше 31.12.2013 р. (арк.справи 21-29)

Додатковими угодами № 1 від 01.12.2013 року, № 2 від 23.12.2013 року та № 3 від 23.09.2014 року до вищевказаного договору внесено зміни щодо порядку оплати та щодо реквізитів отримувача бюджетних коштів. (арк.справи 30-35)

З метою здійснення розрахунково-касового обслуговування між Департаментом охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації та Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області укладено договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування № 8р/13 від 15.01.2013 року, умовами якого, зокрема, передбачено, що Департамент має право розпоряджатись грошовими коштами, що перебуваються на його рахунках, та контролювати своєчасність зарахування коштів на свої рахунки і їх перерахування (п. 2.2), а орган казначейства зобов'язується здійснювати платежі клієнта з урахуванням законодавства. (п. 2.1). (арк.справи 89-90)

Згідно пояснень представників сторін у суді першої інстанції зазначений договір пролонговано на 2014 рік на підставі п. 6.2 Договору.

З метою виконання умов договору про закупівлю товарів за бюджетні кошти № 05/11-2013 від 05.11.2013 року Департаментом охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації подано 24.02.2014 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області реєстр про взяття фінансових зобов'язань на суму 2553049,00 грн. згідно видаткової накладної АС-00000029.

У подальшому Департаментом охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації подано до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області два реєстри бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 21.10.2014 року № 5, відповідно до яких Департаментом спочатку знято бюджетні фінансові зобов'язання на суму 2553049,00 грн. згідно видаткової накладної АС-00000029, КЕКВ 3110, а потім знову взято вказані фінансові зобов'язання, але зі зміною платіжних реквізитів кредитора. При цьому, на вказаних реєстрах зазначено дату отримання Державною казначейською службою України у Луганській області та взяття на облік вказаних зобов'язань 27.10.2014 року. (арк.справи 64-65)

Згідно з Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011 Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр). Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.

Статтею 43 Бюджетного кодексу України передбачено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На виконання вимог Бюджетного кодексу України та з метою забезпечення здійснення контролю органами Державної казначейської служби України при взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками і одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні, удосконалення механізмів використання бюджетних коштів та управління бюджетними коштами наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012 року затверджено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (далі - Порядок № 309).

Пунктом 2.2 Порядку № 309 передбачено, що за умови взяття бюджетного зобов'язання, за яким застосовуються процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпорядник бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати, зазначеної у звіті про результати проведення процедури закупівель, подає до органу Казначейства додатково, крім документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують проведення закупівлі та передбачені законодавством у сфері державних закупівель.

Органи Казначейства звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру. Підтверджуючи документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Казначейства до 3 операційних днів. Відлік строку опрацювання підтвердних документів органом Казначейства починається з дати, вказаної у полі "Одержано Державною казначейською службою України (органом Державної казначейської служби України)" Реєстру та/або Реєстру бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (далі - Реєстр фінансових зобов'язань), враховуючи день подання Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань. Після перевірки підтвердних документів по одному примірнику Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і заявки на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки повертаються розпоряднику бюджетних коштів, а інші примірники цих документів залишаються на зберіганні в органі Казначейства. Форма заявки на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки затверджується Мінфіном. Документи, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та/або бюджетного фінансового зобов'язання, повертаються розпоряднику з відміткою "зареєстровано та взято на облік". (Пункти 2.3 - 2.6 Порядку № 309)

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 21.10.2014 року № 5, відповідно до якого Департаментом взято бюджетні фінансові зобов'язання на суму 2553049,00 грн. згідно видаткової накладної АС-00000029, КЕКВ 3110, отримано, зареєстровано та взято на облік 27.10.2014 року. (арк.справи 65)

Саме у цьому реєстрі бюджетних фінансових зобов'язань зазначено нові банківські реквізити ТОВ «Автоспецпром» згідно до додаткової угоди № 3 до договору про закупівлю товарів за бюджетні кошти № 05/11-2013 від 05.11.2013 року.

Платіжне доручення № 2 від 21.10.2014 року на перерахування коштів у сумі 2553049,00 грн. на рахунок ТОВ «Автоспецпром» також містить нові банківські реквізити ТОВ «Автоспецпром», а відтак не могло бути прийнято казначейською службою раніше ніж 27.10.2014 року, тобто, раніше ніж в органи Казначейства передано реєстр бюджетних фінансових зобов'язань з новими банківськими реквізитами кредитора. (арк.справи 36) Відтак, заповнення реквізиту «одержано банком» з проставлянням дати надходження до Казначейства є обов'язковим.

Організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів у процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів органами Казначейства здійснюються на підставі Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 938 від 23.08.2012 року. (далі - Порядок № 938)

Згідно п. 10.1 Порядку № 938 органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів. Відповідно до встановлених повноважень органи Казначейства здійснюють контроль за наявністю відповідних бюджетних асигнувань для взяття бюджетних зобов'язань та відповідністю взятих бюджетних зобов'язань певним бюджетним асигнуванням за відповідними кодами економічної класифікації видатків та паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі). Платежі здійснюються на підставі платіжних доручень розпорядників бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.

У платіжному дорученні повинні бути заповнені всі реквізити, передбачені його формою. Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів та повинен містити повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування бюджетних коштів отримувачу. У разі невідповідності дати подання даті платіжного доручення у полі "Одержано банком" платіжного доручення на всіх примірниках обов'язково проставляються дата подання та підпис казначея. (Пункт 10.3)

Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976.

Пунктом 2.14 Інструкції встановлено, що Банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити "Дата надходження" і "Дата виконання".

Банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується. (пункт 3.5 Інструкції)

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що з аналізу вказаних норм вбачається, що орган Казначейства після отримання платіжного доручення повинен заповнити обов'язковий реквізит «одержано банком» із зазначенням дати надходження платіжного доручення до казначейської служби, та виконати платіжне доручення впродовж 30 днів з дня отримання.

Спірне платіжне доручення Департаменту № 2 від 21.10.2014 року не містить даних щодо дати його отримання відповідачем, а наявний підпис у полі «одержано банком» не дає змоги ідентифікувати особу, яка його зазначила.

Крім того, п. 11.11 Порядку № 938 передбачено, що розрахункові документи надаються як на паперових, так і на електронних носіях.

Доказів надання до органу Казначейства спірного платіжного доручення в електронному вигляді позивачем не надано.

Відповідно до п. 12.4. Порядку № 938 органи Казначейства щоденно складають виписки з рахунків та разом з реєстром розрахункових документів надають розпорядникам бюджетних коштів.

Згідно пояснень представника відповідача у зв'язку з переїздом з зони АТО та неодноразовим переміщенням у 2014 році з міста Луганська до міста Сватово, а потім до міста Сєвєродонецька у Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області виникли певні технічні труднощі, через які виписки з рахунків у спірний період надавались органом Казначейства лише на запит клієнта.

Запити від Департаменту про надання виписки з рахунку у спірний період не надходили.

З аналізу вказаних обставин колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що Департамент, у випадку подання до органу Казначейства спірного платіжного доручення № 2 від 21.10.2014 року, мав дізнатись про його невиконання наступного дня після передачі відповідачу, однак, до часу звернення з даним позовом до суду (до 16.04.2015) не здійснював дій, спрямованих на з'ясування питання щодо стану його виконання.

Більш того, Департамент 10.03.2015 року звернувся до ГУ ДКС України у Луганській області з письмовим запитом щодо наявних у Департаменту фінансових зобов'язань, у тому числі і перед ТОВ «Автоспецпром», а також щодо розрахунків по ним, однак, жодних посилань на подання до ГУ ДКС України у Луганській області платіжного доручення № 2 від 21.10.2014 року вказаний запит не містить. (арк.с прави 91)

Листом від 18.03.2014 року ГУ ДКС України у Луганській області повідомило позивача про відсутність неоплачених платіжних доручень Департаменту за КФК 81002, КЕКВ 3110, код коштів 01, а також надало інформацію з облікової бази АС «Є-Казна», у якій значаться неоплачені фінансові зобов'язання у сумі 2553049,00 грн. перед ТОВ «Автоспецпром». (арк.справи 92-93) Зазначене у сукупності, на думку суду, вказує на те, що платіжне доручення Департаменту № 2 від 21.10.2014 року фактично до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області не передавалось.

За таких обставин вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання платіжного доручення Департаменту № 2 від 21.10.2014 року є необґрунтованою через недоведеність факту подання такого платіжного доручення до виконання.

Щодо вимоги зобов'язати відповідача виконати платіжне доручення № 2 від 21.10.2015 року на суму 2553049,00 грн. колегія суддів зазначає наступне.

Згідно Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 № 122, єдиний казначейський рахунок - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

Єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством. Згідно з п.2.4 Положення з метою ведення бухгалтерського обліку операцій по виконанню державного та місцевих бюджетів, а також інших операцій з коштами клієнтів, передбачених законодавством, в органах Державного казначейства України відкрито бюджетні рахунки для операцій клієнтів з бюджетними коштами.

Згідно з ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Відповідно до ч.12 ст.23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 57 Бюджетного кодексу України не пізніше 31 грудня поточного бюджетного періоду або останнього дня іншого бюджетного періоду Державне казначейство України закриває всі рахунки, відкриті у поточному бюджетному періоді для виконання бюджету. На кінець бюджетного періоду Державне казначейство України зберігає залишки коштів на рахунках спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення. У разі відсутності відповідних бюджетних призначень на наступний бюджетний період залишки коштів спеціального фонду перераховуються до загального фонду бюджету. Усі надходження і витрати записуються в тому бюджетному періоді, в якому вони здійснені.

Тобто, для здійснення розрахунків з ТОВ «Автоспецпром» у 2015 році позивачу необхідно надати до органу Казначейства відповідний реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 167, 195,197, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Департаменту охорони здоровя Луганської обласної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 р. у справі № 812/97/15 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 р. у справі № 812/97/15 - залишити без змін.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 17 липня 2015 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:А.В. Гайдар

Судді: Л.А.Василенко

ОСОБА_1