Постанова № 46868525, 13.07.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2015
Номер справи
812/338/15
Номер документу
46868525
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 липня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/338/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.,

при участі секретаря судового засідання Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного позову Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Хірківського міського центру зайнятості до Перевальської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення в примусовому порядку суми страхових коштів в розмірі 1267,39 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Хірківського міського центру зайнятості до Перевальської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення в примусовому порядку суми страхових коштів в розмірі 1267,39 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивачем було виявлено порушення відповідачем вимог ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно з яким із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному, у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Так, 19.12.2014 ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 203914121900046. Наказом від 19.12.2014 № НТ141219 з 19.12.2014 ОСОБА_1 наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю. З 26.12.2014 їй була розпочата виплата допомоги по безробіттю. В результаті розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, згідно з актом №37-інш. від 19.02.2015 встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2015 адміністративний позов ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації, Перевальської районної державної адміністрації про скасування розпоряджень, поновлення на посаді та стягнення суми задоволений частково. Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника голови Перевальської районної державної адміністрації, яка була звільнена згідно п.1 ст.40 КЗпП України. Знаходилась на обліку в Харківському міському центрі зайнятості, та якій було нараховане та перераховане матеріальне забезпечення у сумі 1267,39 грн. Згідно до п.7 Порядку, наказом Харківського міського центру зайнятості з листом-претензією від 23.02.2015 № ХМЦЗ-02-2418-26/15 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 1267,39 грн. було направлено Перевальській районній державній адміністрації Луганської області. На даний час заборгованість не сплачена. У звязку з вищевикладеним просив стягнути в примусовому порядку з Перевальської районної державної адміністрації Луганської області на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості суму в розмірі 1267,39 грн.

Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Представник позивача розгляд заяви просив проводити без участі представника позивача. Представник відповідача причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснює розгляд заяви на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Правові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ (далі - Закон).

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 3 цього Закону з питань, що регулюються цим Законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, посадові особи цих органів діють виключно на підставах, у межах та у спосіб, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст. 8 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 27.10.2014 звільнено з посади заступника голови Перевальської районної державної адміністрації на підставі ст.40 п.1 КЗпПУ (а.с.19-20).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14 січня 2015 року у справі №820/19143/14 поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника голови Перевальської районної державної адміністрації (а.с.8-9).

Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 09.02.2015 року №2 ОСОБА_1 була поновлена на посаді заступника голови районної державної адміністрації з 27.10.2014 року (а.с.11).

З 19.12.2014 року ОСОБА_1 на підставі наказу №НТ141219 було надано статус безробітної, призначена допомога по безробіттю та з 26.12.2014 року їй була розпочата виплата допомоги по безробіттю, про що свідчить напис у витягу із наказів про прийняті рішення (а.с.4).

09.02.2015 року ОСОБА_1 була знята з обліку у зв'язку з поновленням на роботі за рішенням суду та прийнято рішення про повернення коштів за рахунок роботодавця у встановленому порядку, відповідно до абз.2 п.4 ст.35 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с.10, 4об).

Відповідно до довідки Харківського МЦЗ допомога по безробіттю ОСОБА_1 виплачувалася з 26 грудня 2014 року по 03 лютого 2015 року та складає 1267,39 грн.(а.с.6).

23 лютого 2015 року Харківським міським центром зайнятості було направлено лист-претензію до Перевальської районної державної адміністрації Луганської області в якій установі запропоновано повернути в добровільному порядку суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітній ОСОБА_1В.(а.с.5).

Пунктом 1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", визначено поняття загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, яким є система прав, обов'язків і гарантій, що передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Суб'єктами страхування на випадок безробіття є застраховані особи.

Відповідно до п.8 ст.1 Закону, страховий випадок - це подія, через яку: застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.

Втрата роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, відповідно до п.9 ст.1 цього Закону, є припинення трудового договору відповідно до статті 36 (пункти 1, 2, 3), статті 38 (у разі неможливості продовження роботи, а також невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору), статті 39, статті 40 (пункти 1, 2, 5, 6) Кодексу законів про працю України, а для військовослужбовців - звільнення зі служби з поважних причин без права на пенсію (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, за станом здоров'я, у зв'язку із закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, через сімейні обставини або з інших поважних причин відповідно до законодавства про військовий обов'язок і військову службу).

Умови, підстави та тривалість виплати допомоги по безробіттю, а також підстави припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості встановлено ст.ст. 22-31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Права, обов'язки та відповідальність у сфері страхування на випадок безробіття встановлені розділом VII Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до положень ст.ст. 34-35 вищевказаного Закону, в залежності від підстав, з яких застраховані особи втратили заробітну плату та роботу законодавець встановлює відповідальність роботодавців за шкоду, заподіяну Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, а Фонд в свою чергу наділений правом стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

При цьому слід зазначити, що обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає тільки у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи, і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.

Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних") передбачено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата та номер наказу. Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини четвертої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що із роботодавця утримуються, зокрема, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду. Таким чином, обов'язок відшкодування виплаченої допомоги по безробіттю в разі поновлення безробітного на посаді на підставі рішення суду покладається на роботодавця. В даному випадку, роботодавцем звільненої та поновленої на підставі судового рішення ОСОБА_1 є Перевальська районна державна адміністрація.

Враховуючи обставини справи та те, що обов'язок відшкодування виплаченої допомоги по безробіттю не виконаний відповідачем добровільно, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Хірківського міського центру зайнятості до Перевальської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення в примусовому порядку суми страхових коштів в розмірі 1267,39 грн - задовольнити повністю.

Стягнути з Перевальської районної державної адміністрації Луганської області (93500, Луганська область, Новоайдарський район, смт.Новоайдар, вул.Банківська, 31, код ЄДРПОУ 24847758, ) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Хірківського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 36224721) суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 1267,39 грн. (одна тисяча двісті шістдесят сім гривень 39 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя ОСОБА_2