ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2015 року Житомир справа № 806/2251/15
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо визнання протиправними дій, зобовязання вчинити дії. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що відповідач в порушення вимог законодавства, безпідставно відмовив у наданні дозволу на зняття з обліку та перереєстрації автомобіля марки "Vоlksvagen Golf 3" 1994 року випуску кузов №WVWZZZ1HZSW201201, обєм двигуна 1781 см.куб, який позивач отримав безоплатно від громадянина ОСОБА_2, як гуманітарну допомогу. Зазначив, що строк експлуатації вказаного автомобіля становить більше ніж десять років.
Позивач направив на адресу суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача також направив на адресу суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Сторонами не заперечується факт того, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи з дитинства, поранений в період бойових дій.
08 квітня 2003 року громадянин ОСОБА_2 Ніколай Варяс надав через Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації позивачу як гуманітарну допомогу автомобіль марки "Vоlksvagen Golf 3" 1994 року випуску кузов №WVWZZZ1HZSW201201, обєм двигуна 1781 см.куб.
Головним управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, на підставі наказу №83-в від 24.06.2003 року ОСОБА_1, інваліду 2 групи з дитинства пораненому в період бойових дій безкоштовно видано вказаний автомобіль, як гуманітарну допомогу.
03.10.2003 року вказаний автомобіль Житомирським ОРЕВ УДАІ ГУ УМВС України зареєстровано за ОСОБА_1 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії ІОВ №002854.
У травні 2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з проханням видати довідку (дозвіл) на зняття з обліку автомобіля марки "Vоlksvagen Golf 3" 1994 року випуску кузов №WVWZZZ1HZSW201201, обєм двигуна 1781 см.куб.
Відповідач листом від 08.06.2015 року №2763/02 відмовив позивачу у наданні дозволу на відчуження автомобіля, посилаючись на пункт 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року №999.
Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено наступне.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про гуманітарну допомогу", гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".
Отримувачами гуманітарної допомоги відповідно до статті 1 цього Закону є юридичні особи, які зареєстровані в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, а набувачами гуманітарної допомоги є фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.
У даному випадку, отримувачем гуманітарної допомоги є Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, а набувачем є позивач по справі.
Частиною 2 статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" установлено, що комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою, із звільненням від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету, такі підакцизні товари, зокрема, легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 10 років тому, з об'ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються Міністерством праці та соціального захисту населення Автономної Республіки Крим, управліннями соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або Міністерством праці та соціальної політики України для подальшої передачі інвалідам, які перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту.
Відповідно до п.4 Постанови КМ України від 08.09.1997 № 999 "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" (що діяв на час виникнення спірних відносин) безплатне забезпечення інвалідів автомобілями або продаж їх на пільгових умовах провадиться Міністерством праці та соціального захисту Автономної Республіки Крим, головними управліннями праці та соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації і управлінням праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації на десятирічний термін експлуатації без права продажу, дарування і передачі іншій особі.
Тобто, з аналізу зазначеної норми права встановлено, що заборона на продаж, дарування і передачу іншій особі такого автомобіля розповсюджується на термін його експлуатації - десять років.
Як зазначалось вище, судом установлено, що громадянин ОСОБА_2 Ніколай Варяс подарував ОСОБА_1, автомобіль марки "Vоlksvagen Golf 3" 1994 року випуску кузов №WVWZZZ1HZSW201201, обєм двигуна 1781 см.куб., як гуманітарну допомогу.
Частиною 1 статті 41 Конституції України закріплено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
З матеріалів справи встановлено, що спірний автомобіль позивач отримав ще у 2003 році та строк експлуатації якого понад 10 років.
Щодо посилань Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА на положення пункту 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями від 19 липня 2006 року № 999, то суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, пунктом 41 якого встановлені обмеження щодо відчуження транспортного засобу переданого інваліду як гуманітарну допомогу, то вказана стаття Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" набрала чинності з 01 січня 2007 року, а відтак встановлені пунктом 41 цього Порядку обмеження щодо продажу, дарування, передачі автомобіля, отриманого інвалідом як гуманітарну допомогу, іншій особі не діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Отже, вказані обмеження згідно положень статті 58 Конституції України, не мають зворотної дії у часі і не могли бути застосовані до правовідносин щодо отримання автомобіля позивачем та встановлення обмеження при його реєстрації.
Нормами частини 1 статті 46 Конституції України закріплено право кожного громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини 2 статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З наведених підстав, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на відчуження спірного транспортного засобу.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що їх слід задовольнити у повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати відмову Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 дозволу на зняття з обліку в органах Державтоінспекції автомобіля марки "Vоlksvagen Golf 3" 1994 року випуску кузов №WVWZZZ1HZSW201201, обєм двигуна 1781 см.куб., який зареєстрований за ОСОБА_1, як за власником Житомирським ОРЕВ УДАІ ГУ УМВС України про що видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії ІОВ №002854 протиправною.
Зобовязати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 надати дозвіл на зняття з обліку в органах соціального захисту населення марки "Vоlksvagen Golf 3" 1994 року випуску кузов №WVWZZZ1HZSW201201, обєм двигуна 1781 см.куб.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева