ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2015 р. Справа № 804/7655/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Власенка Д.О.,
при секретарі судового засіданняПасічнику Т.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідачаОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Військової частини 3021 національної гвардії України до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
Військова частина 3021 Національної гвардії України звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області, в якому просить: визнати дії субєкта владних повноважень Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області у розділі визначення фінансових порушень з боку військової частини 3021 Національної гвардії України відповідно до пунктів 3, 6, 16 вимоги «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року №04-01.1-16/07 ДСК протиправними; скасувати пункти 3, 6, 16 вимоги від 07.05.2015 року №04-01.1-16/07 ДСК «Про усунення виявлених ревізією порушень» Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову зазначено, що Військовою частиною 3021 не було допущено порушення щодо покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду. Установою за результатами господарської діяльності були зароблені кошти, які відносяться до спеціального фонду, а пункти 3, 6, 16 вимоги «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року №04-01.1-16/07 ДСК підлягають скасуванню у звязку з тим, що дії з преміювання особового складу та нарахування та виплата допомоги для оздоровлення та щорічної відпустки є такими, що відповідають законодавству.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили в задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що військова частина 3021 зареєстрована як юридична особа 30.04.1992 р. та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом 08803589.
16.04.2015 року Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області проведено ревізію окремих напрямів фінансово-господарської діяльності, в тому числі щодо використання коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету у звязку з оголошеною мобілізацією військової частини 3021 Національної гвардії України за період з 01.08.2013 р. по 01.02.2015 р.
За результатами ревізії складено акт № 04-01.1-16/01 ДСК від 16.04.2015 року.
На підставі акта ревізії №04-01.1-16/01 ДСК від 16.04.2015 року Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області винесено вимоги «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року за №04-01.1-16/01 ДСК.
Відповідно до пункту 3 вимог «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року за №04-01.1-16/01 ДСК ревізією встановлено порушення вимог п.4 ст.13, п.9 ст. 51 Бюджетного кодексу України, пунктів 19, 23, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року №228, п. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік», а саме військовою частиною здійснено покриття витрат спеціального фонду протягом серпня-грудня 2013 року та січня-серпня 2014 року, за рахунок загального внаслідок виплат грошового забезпечення військовослужбовців, які надають послуги юридичним та фізичним особам на платній основі на загальну суму 78 952,53 грн.
Відповідно до пункту 6 вимог «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року за №04-01.1-16/01 ДСК ревізією встановлено порушення вимог пункту 23.8 розділу ХХІІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.07.2014 року №638, а саме військовою частиною здійснено безпідставну виплату грошової допомоги на оздоровлення військовослужбовцям, які були прийняті безпосередньо після закінчення строкової служби на військову службу за контрактом у грудні 2014 року, та які згідно з п.2 ст.10-1 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не мали права у 2014 році на щорічну основну відпустку, таким чином зайво нараховано та виплачено грошове забезпечення на суму 33 300,00 грн., чим завдано збитків державному бюджету на відповідну суму.
Відповідно до пункту 16 вимог «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року за №04-01.1-16/01 ДСК ревізією встановлено порушення статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» внаслідок безпідставної виплати грошової допомоги на оздоровлення військовослужбовцям, які були прийняті безпосередньо після закінчення строкової військової служби на військову службу за контрактом у грудні 2014 року, безпідставної виплати одноразових премій працівникам військової частини за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету на підставі наказу командира та безпідставного нарахування і виплати командиру військової частини премії у вересні 2014 року та винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у жовтні 2014 року без наказу вищого командира, військовою частиною було зайво сплачено єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду на загальну суму 22 535,39 грн., чим завдано збитки державному бюджету на відповідну суму.
Для усунення зазначених порушень законодавства позивачу було запропоновано вжити певних заходів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, зазначені правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та іншими нормативно-правовими актами України.
Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообовязкового державного соціального страхування, бюджетних установах і субєктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю субєктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 № 499/2011 Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, Державна фінансова інспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до пункту 6 зазначеного положення Державна фінансова інспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, предявляти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обовязкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи обєкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Державна фінансова інспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право предявляти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства предявляти обовязкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи обєкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обовязковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи обєкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обовязкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обовязки для позивача.
В даному випадку, Державна фінансова інспекція предявила вимогу «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 07.05.2015 року за №04-01.1-16/01 ДСК.
При цьому оскаржувана вимога Інспекції вказує на виявлені збитки та їхній розмір.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України в постановах від 15.04.14 у справі № 21-40а14, від 13.05.14 у справі № 21-89а14, від 18.09.14 у справі №21-332а14, від 25.11.2014 у справі №21-461а14, яка, з огляду на приписи статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обовязковою та суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішеннями Верховного Суду України.
За таких обставин суд доходить до висновку, що позовні вимоги Військової частини 3021 Національної гвардії України не обґрунтовані та є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158-163, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Військової частини 3021 національної гвардії України до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 14 липня 2015 року
Суддя ОСОБА_4