КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" липня 2015 р. Справа№ 910/2472/15-г
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Тищенко А.І.
Михальської Ю.Б.
За участю представників:
Від Прокуратури м. Києва: Говоруха М.В. - прокурор відділу;
Від позивача: Телицька В.А.-представник;
Від відповідача-1:Кучерук К.В.- представник;
Від відповідача-2: Поворозник О.П.-представник;
Від відповідача-3: Богданов В.В. - представник;
Від відповідача-4: Кучерук К.В.-представник;
розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва
на рішення Господарського суду міста Києва від 09.04.2015
у справі № 910/2472/15-г (суддя Смирнова Ю.М.)
за позовом Заступника прокурора міста Києва
в особі Київської міської ради
до 1. Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу
Київської міської ради (київської міської державної адміністрації)
2. Комунального підприємства "Київське інвестиційне агентство"
3. Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЛ
Інвестмент Компані"
4. Київської міської державної адміністрації
про визнання незаконним і скасування розпорядження
та про визнання недійсним договору,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради з позовом до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київське інвестиційне агентство", Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані" та Київської міської державної адміністрації про визнання незаконним і скасування розпорядження та про визнання недійсним договору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеного конкурсу, розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.06.2014 № 742 затверджено переможця конкурсу із залучення інвестора до будівництва торговельного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" та доручено Департаменту економіки та інвестицій КМДА укласти інвестиційний договір з переможцем конкурсу, у зв'язку з чим 10.07.2014 між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, як організатором конкурсу, КП "Київське інвестиційне агентство", як замовником та ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані", як інвестором, було укладено інвестиційний договір № 050-13/і/140.
Таким чином, на думку прокурора, відповідно до умов конкурсу та цього договору інвестор - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" здійснює передбачену ст. 95 Земельного кодексу України правомочність землекористувача (право споруджувати будинки), хоча статус землекористувача він у передбаченому імперативними нормами законодавства порядку не отримав, у зв'язку з чим прокурор вважає, що оспорювані розпорядження та договір суперечать законодавчим нормам, які регулюють порядок отримання землі у користування, чим порушуються інтереси держави. Крім цього, прокурор зазначає, що під час проведення даного інвестиційного конкурсу та укладення вищевказаного договору інвестором - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані", який фактично отримує право користування земельною ділянкою (а у подальшому і право власності), до бюджету міста Києва не сплачено жодних коштів за земельну ділянку як це передбачено ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Натомість, єдиним платежем у бюджет міста Києва зі сторони інвестора - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" є плата на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва. Також, на думку прокурора, порушення інтересів держави полягає у тому, що за результатами неконкурентного набуття земельної ділянки інвестором територіальна громада міста Києва не отримує у власність жодної частини площі збудованого об'єкта, а бюджет міста не отримує відповідні компенсаційні платежі.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.04.2015 у справі №910/2472/15-г у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Присуджено до стягнення з Київської міської ради в доход Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2 436, 00 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з того,що оспорюваний договір не є правовстановлюючим документом на земельну ділянку і відповідно до його умов земельна ділянка не може бути передана інвестору у власність чи користування до моменту завершення реалізації інвестиційного договору.За висновком суду першої інстанції підстави для задоволення позову відсутні, а оспорювані розпорядження та інвестиційний договір відповідають вимогам чинного законодавства.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням, Заступник прокурора міста Києва звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва у справі №910/2472/15-г передано на розгляд колегії суддів у складі: Головуючого судді Отрюха Б.В, суддів Михальської Ю.Б. та Тищенко А.І.
05.06.2015 через відділ документального забезпечення суду від представника відповідача - 2 та 12.06.2015 від представників відповідачів - 1, 4 надійшли відзиви на апеляційну скаргу, а також 15.06.2015 від Прокуратури міста Києва надійшли пояснення по справі, які колегією суддів було оглянуто та долучено до матеріалів справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.05.2015 апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 16.06.2015.
Ухвалами Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 та 07.07.2015 розгляд справи відкладався.
07.07.2015 через відділ документального забезпечення суду від відповідача-3 надійшли дані про хід виконання інвестиційного договору.
В судовому засіданні 14.07.2015 сторони надали свої пояснення по справі.
Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 №528/1189 затверджено Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно транспортної інфраструктури міста Києва (далі - Положення № 528/1189).
Відповідно до п. 1.1. Положення № 528/1189 вказане положення визначає порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладання інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу.
Згідно п. 1.2 Положення № 528/1189 інвестиційний конкурс проводиться з метою створення сприятливих умов для провадження інвестиційної діяльності та забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку міста Києва та поповнення бюджету міста Києва.
Відповідно до 1.4 Положення № 528/1189 замовником підготовчих робіт є Комунальне підприємство "Київське інвестиційне агентство", яке виконує комплекс підготовчих робіт, необхідних для прийняття рішення Київради щодо відведення земельних ділянок для реалізації інвестиційного проекту, підготовки проекту договору оренди земельної ділянки між Київською міською радою та переможцем конкурсу, а організатором інвестиційних конкурсів встановлено Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).
За змістом пункту 1.5. Положення № 528/1189 рішення про проведення конкурсу та про затвердження переможця конкурсу приймає виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) за поданням організатора конкурсу шляхом видання відповідного розпорядження.
Відповідно до пункту 1.6 Положення № 528/1189 об'єктом інвестиційного конкурсу можуть бути, зокрема, інші інвестиційно привабливі об'єкти, у тому числі земельні ділянки, об'єкти архітектурної та містобудівної діяльності, з подальшим вирішенням майново-правових питань та передачею новостворених об'єктів у власність відповідно до умов конкурсу.
У відповідності до п. 2.1. рішення Київської міської ради "Про діяльність виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" від 15.03.2012 № 198/7535 Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перейменовано у Департамент управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Згідно з п.2.1.1. Положення № 528/1189, пропозиції до переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій, надаються щомісячно організатору конкурсу структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), головними управліннями, управліннями, балансоутримувачами зазначених об'єктів.
Пунктом 3.1 Положення № 528/1189 передбачено, що з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись одним з таких способів: шляхом надання інвестиційно привабливої земельної ділянки у власність або в оренду переможцеві інвестиційного конкурсу у відповідності до даного Положення (надання земельної ділянки за результатами інвестиційного конкурсу) та шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах (шляхом проведення аукціонів) в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", за умови, що Комісія прийняла рішення про недоцільність проведення інвестиційного конкурсу на такій земельній ділянці (надання земельної ділянки на загальних підставах).
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 22.10.2007 за № 1403 затверджено склад постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва та створено робочу групу для виконання робіт та надання послуг, пов'язаних з організацією та проведенням конкурсів та затверджено її склад. До складу вказаної комісії входять і депутати Київської міської ради - позивача.
Наказом Головного управління комунальної власності м. Києва (Департаментом комунальної власності м. Києва) від 06.02.2006 № 35 "Про закріплення основних фондів" за КП "Київське інвестиційне агентство" на праві господарського відання закріплене майно - будинок (залишки) за адресою: вул. Ярославська, 3/1.
Протоколом від 30.05.2013 № 41/2013 засідання постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403 включено реалізацію інвестиційного проекту будівництва офісно - адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва до переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій та визначено замовником будівництва та виконання підготовчих робіт Комунальне підприємство "Київське інвестиційне агентство" (відповідач № 2).
Київською міською державною адміністрацією 05.09.2013 прийнято розпорядження №1533 "Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі",
- п.1 якого затверджено перелік об'єктів, які потребують залучення інвестицій, що додається,
- п.п. 2, 3.3. замовником реалізації проекту та підготовчих робіт для проведення інвестиційного конкурсу по об'єкту інвестування визначено КП "Київське інвестиційне агентство", якому доручено вирішити в установленому порядку майново-правові питання та питання, пов'язані з користуванням земельною ділянкою,
- п.6 постійно діючій конкурсній комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва доручено провести інвестиційний конкурс в установленому порядку.
26.12.2013 постійно діюча конкурсна комісія по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403 затвердила склад і зміст конкурсної документації, текст інформаційного оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та надала доручення організатору інвестиційного конкурсу (Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) у встановленому порядку оголосити конкурс із залучення інвестора (протокол № 55/2013).
Конкурс по залученню інвестора до будівництва офісно - адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва був оголошений в газеті "Хрещатик" від 22.01.2014 № 7 (4407) та на офіційному інтернет - порталі Київської міської державної адміністрації - www.kievcity.gov.ua.
Протоколом від 15.05.2014 № 58/2014 постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, яка утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403 визначено переможцем вищезазначеного інвестиційного конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані" (відповідача №3), а організатору інвестиційного конкурсу - Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідачу №1) у встановленому порядку доручено підготувати проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про затвердження даного рішення, яким в т.ч. передбачити укладання відповідного інвестиційного договору між Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальним підприємством "Київське інвестиційне агентство" та Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані".
На виконання вищезазначеного рішення постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, яка утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403, яке оформлено протоколом від 15.05.2014 № 58/2014, видано розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.06.2014 №742 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залученню інвестора до будівництва офісно - адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва". Розпорядження від 05.06.2014 № 742 було погоджено із профільними структурними підрозділами Київської міської державної адміністрації, зокрема Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Крім цього, на виконання рішення вищевказаної комісії від 15.05.2014 №58/2014 та розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.06.2014 № 742, між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, як організатором конкурсу, КП "Київське інвестиційне агентство", як замовником, та ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані", як інвестором був укладений інвестиційний договір від 10.07.2014 № 050/13/і/140 про будівництво офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва. Даним договором затверджені умови реалізації інвестиційного конкурсу, а також основні права та обов'язки організатора конкурсу, замовників конкурсу та інвестора.
Пунктом 1.1.4. оспорюваного договору визначено, що інвестиційний проект - це сукупність дій сторін, спрямованих на будівництво об'єкта інвестування, оформлення прав на майно та земельну ділянку, відповідно до законодавства України та умов цього договору.
У пункті 1.1.7. інвестиційного договору від 10.07.2014 № 050/13/і/140 передбачено, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі м. Києва надано КП "Київське інвестиційне агентство" для будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 (літ.А) у Подільському районі м Києва рішенням Київської міської ради від 13.11.2013 №530/10018.
В пункті 1.1.8 цього ж інвестиційного договору визначено, що утримання земельної ділянки, це сукупність дій з боку замовника, спрямованих на забезпечення інвестора земельною ділянкою під час та після будівництва об'єкта інвестування, які включають в себе сплату земельного податку чи орендної плати за таку земельну ділянку, в п.1.5. визначено, що після виконання інвестором всіх своїх зобов'язань за договором, завершення будівництва об'єкта інвестування та після введення об'єкта інвестування в експлуатацію, інвестор в установленому порядку оформляє на нього право власності, крім інженерних мереж, які після закінчення будівельних робіт передаються та зараховуються до власності територіальної громади міста Києва, майново-правові питання вирішуються замовником у встановленому законодавством порядку (п.1.6.), орієнтовна вартість будівництва об'єкта інвестування становить 53667391,67 грн. без ПДВ (п.2.1.), інвестор сплачує організатору конкурсу кошти на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва у розмірі, що становить 550000,00 грн., згідно з конкурсною пропозицією інвестора (п.2.3.), замовник зобов'язується оформити належним чином право (постійне користування) на земельну ділянку (п.5.1.), не пізніше ніж протягом 6 календарних місяців з моменту прийняття об'єкту інвестування в експлуатацію та оформлення правовстановлюючих документів на нього, інвестор зобов'язується, після належного виконання ним всіх інших умов договору, у встановленому законодавством порядку оформити право власності/користування на земельну ділянку (п.4.1.9.).
У відповідності до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шлейфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Згідно ст. 148 Господарського кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною державою. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до Земельного кодексу України та інших законів.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частина 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності зокрема на нерухоме майно визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради ( п.5 ст.16 ЗУ "Про місцеве самоврядування").
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження землями на території міста Києва наділена державою Київська міська рада.
Згідно з ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною1 ст.134 Земельного кодексу України унормовано,що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частинами 1, 2 ст.92 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.
Згідно ч. 1 статті 4 Закону України "Про інвестиційну діяльність" об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди в усіх галузях економіки та об'єкти власності.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність" передбачено, що суб'єктами (інвесторами і учасниками) інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави.
Згідно з статті 9 Закону України "Про інвестиційну діяльність" основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода).
Укладення договорів, вибір партнерів, визначення зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України, є виключною компетенцією суб'єктів інвестиційної діяльності.
Зокрема, Положенням про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189, визначено порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладення інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу.
Київська міська рада своїм рішенням № 528/1189 від 27.05.2007 прийняла та затвердила Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів, де до об'єктів інвестування віднесено зокрема об'єкти реконструкції, реставрації, незавершеного будівництва, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва, та земельні ділянки, на яких розташовані зазначені об'єкти; новостворювані об'єкти комерційного та соціального призначення з подальшою їх передачею у приватну власність та/або у власність територіальної громади м. Києва та земельні ділянки, на яких планується будівництво зазначених об'єктів; інші інвестиційно привабливі об'єкти, у тому числі земельні ділянки, а відповідача №4 - Київську міську державну адміністрацію наділила повноваженнями щодо прийняття розпоряджень про проведення конкурсу та затвердження його результатів (п. 1.5. рішення № 528/1189). Київська міська рада у п.1.9. рішення №528/1189 встановила, що організатором конкурсу є Головне управління економіки та інвестицій, якого наділено повноваженнями на укладення інвестиційних договорів з інвесторами
З аналізу оскаржуваного розпорядження вбачається, що останнє було прийнято відповідачем №1 на підставі та у відповідності до Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189, а також згідно процедури, яка визначалась розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.09.2013 № 1533 "Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі", відповідно до Закону України "Про інвестиційну діяльність" та жодним чином не впливає на правовідносини щодо набуття права користування вказаною земельною ділянкою, атже оспорюваним розпорядженням затверджено переможця проведеного інвестиційного конкурсу.
Доказів, які б свідчили про невідповідність оскаржуваного розпорядження вимогам чинного законодавства матеріали справи не містять, наявності обставин, необхідних для визнання спірного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.06.2014 № 792 незаконним та його скасування колегія суддів не вбачає.
Щодо твердження прокурора про те, що під час проведення даного інвестиційного конкурсу та укладення інвестиційного договору № 050-13/і/140 від 10.07.2014 інвестором - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані", який фактично отримує право користування земельною ділянкою (а у подальшому і право власності) поза конкурсом, до бюджету міста Києва не сплачено жодних коштів за земельну ділянку, як це передбачено ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а єдиним платежем у бюджет міста Києва зі сторони інвестора - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" є плата на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, а за результатами неконкурентного набуття земельної ділянки інвестором територіальна громада міста Києва не отримує у власність жодної частини площі збудованого об'єкта, а бюджет міста не отримує відповідні компенсаційні платежі, у зв'язку з чим, на думку прокурора, даний інвестиційний договір підлягає визнанню недійсним, колегія суддів зазначає наступне.
Приписами статті 215 Цивільного кодексу України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частина 1 ст. 203 Цивільного кодексу України передбачає вимогу, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно п.2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду від 29.05.2013 N 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Відповідно до п.2.5.постанови Пленуму Вищого господарського суду від 29.05.2013 N 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" правочини, які не відповідають вимогам закону, не породжують будь-яких бажаних сторонам результатів, незалежно від волі сторін та їх вини у вчиненні незаконного правочину. Правові наслідки таких правочинів настають лише у формах, передбачених законом, - у вигляді повернення становища сторін у початковий стан (реституції) або в інших
Згідно з п.2.5.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду від 29 травня 2013 року N 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" слід мати на увазі, що визнання правочину (господарського договору) недійсним господарським судом є наслідком його вчинення з порушенням закону, а не заходом відповідальності сторін. Тому для такого визнання, як правило, не має значення, чи усвідомлювали (або повинні були усвідомлювати) сторони протиправність своєї поведінки під час вчинення правочину; винятки з цього правила можливі, якщо вони випливають із закону.
Для визнання оспорюваного договору недійсним позивач має довести за допомогою належних засобів доказування, що договір суперечить вимогам чинного законодавства щодо його форми, змісту, правоздатності і волевиявленню сторін, на момент укладення договору свідомо існує об'єктивна неможливість настання правового результату, а також, що внаслідок його укладення порушені права позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
В спірному інвестиційному договорі його сторонами були включені положення умов конкурсу, затверджені постійно діючою конкурсною комісією із залучення інвесторів.
Пунктом 3.1 Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно транспортної інфраструктури міста Києва, яке затверджено рішенням Київської міської ради № 528/1189 від 24.05.2007 передбачено, що з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись одним з таких способів: шляхом надання інвестиційно привабливої земельної ділянки у власність або в оренду переможцеві інвестиційного конкурсу у відповідності до даного Положення (надання земельної ділянки за результатами інвестиційного конкурсу) та шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах (шляхом проведення аукціонів) в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", за умови, що Комісія прийняла рішення про недоцільність проведення інвестиційного конкурсу на такій земельній ділянці (надання земельної ділянки на загальних підставах).
05.09.2013 виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) було прийнято розпорядження №1533 "Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі", п.3 якого КП "Київське інвестиційне агентство" було доручено здійснити ряд дій, серед яких вирішити в установленому порядку майново-правові питання та питання, пов'язані з користуванням земельною ділянкою, у зв'язку з чим КП "Київське інвестиційне агентство" подало до Київської міської ради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1.
13.11.2013 Київською міською радою було прийнято рішення №530/10018 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу".
Подання КП "Київське інвестиційне агентство" вказаного клопотання та надання Київською міською радою дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вчинені відповідно до Земельного кодексу України та рішення Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві".
На виконання зазначеного рішення Київської міської ради КП "Київське інвестиційне агентство" розробило проект землеустрою та погодило його в уповноважених на те законодавством України органах.
Станом на теперішній час розроблений та погоджений проект землеустрою передано до дозвільного центру з метою прийняття рішення Київської міської ради про його затвердження та передачу земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство".
Згідно ч.2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам.
У пункті 4.1.9. інвестиційного договору від 10.07.2014 № 050-13/і/140 передбачено, що не пізніше ніж протягом 6 календарних місяців з моменту прийняття об'єкту інвестування в експлуатацію та оформлення правовстановлюючих документів на нього, інвестор зобов'язується, після належного виконання ним всіх інших умов договору, у встановленому законодавством порядку оформити право власності/користування на земельну ділянку.
Отже, земельна ділянка на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі міста Києва не може бути передана у користування або власність інвестору - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" до моменту завершення реалізації інвестиційного договору, а виходячи з положень оспорюваного інвестиційного договору вбачається, що даний договір не є правовстановлюючим документом на вказану земельну ділянку.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що між сторонами було укладено інвестиційний договір, який не суперечить нормам чинного законодавства України, згідно рішення Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та умов конкурсу, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, які грунтуються на належних та допустимих доказах.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до висновку, що рішення у даній справі прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та відповідністю висновків, викладених в рішенні, дійсним обставинам справи, тому рішення є законним та обґрунтованим. Підстав для скасування або зміни вказаного рішення та задоволення апеляційної скарги колегія суддів Київського апеляційного господарського суду не знаходить.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 09.04.2015 у справі № 910/2472/15-г залишити без змін.
Матеріали справи 910/2472/15-г повернути Господарському суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді А.І. Тищенко
Ю.Б. Михальська