Справа №: 343/1363/15-а
Провадження №: 2-а/0343/76/15
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2015 року м.Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi ОСОБА_1,
секретаря Бойків В. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Долина справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, щодо не включення їй в перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за період з 08.05.2012 року; зобовязати відповідача провести їй перерахунок пенсії та виплату недоплаченої пенсії з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період починаючи з 08.05.2012 року, з урахуванням здійснених виплат, поновивши їй строк звернення до адміністративного суду з вимогами за період з 08.05.2012 року,Ю як пропущений з поважних причин.Свої вимоги мотивувала тим, що вона тривалий час працювала на посаді державного службовця в Долинському районному центрі зайнятості і в квітні 2012 року після досягнення пенсійного віку звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» та надала для розрахунку розміру пенсії затвердженої форми відповідні довідки. Згідно з вимогами ст. 37 ЗУ «Про державну службу», їй було призначено пенсію у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати. Однак, як їй стало відомо, при визначенні розміру пенсії в розрахунок суми заробітної плати відповідачем не включено ряд виплат, які вона отримувала і які були складовими заробітної плати, а саме: суми індексації грошових доходів, виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. На її заяву про проведення перерахунку та виплати пенсії відповідач листом від 09.06.2015 року № 2752/03 відмовив їй в проведенні такого перерахунку пенсії з урахуванням вищеперечислених виплат, зіславшись на ст. 33 ЗУ «Про Державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Однак, невключення у розрахунок заробітної плати для призначення їй пенсії державного службовця цих виплат є протиправним, оскільки їх виплата передбачена чинними нормативно-правовими актами і з них у відповідності до ст. 41 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування нараховувалися та сплачувалися нею страхові внески. Тому вважає, що неврахування УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області при розрахунку їй розміру пенсії виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складових її заробітної плати, є протиправним, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії, в звязку з чим звернулася в суд з даним позовом.
У судовому засіданні позивачка не з»явилася, подала письмову заяву про розгляд справи в її відсутності. В якій вказала, що позовні вимоги підтримує повністю та просить позов задоволити.
Представник відповідача також в судове засідання не зявився, звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи в його відсутності та подав письмові заперечення на позов, в яких вказав, що відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому дії УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо призначення та виплати позивачці пенсії державного службовця за вислугу років без врахування сум виплаченої їй індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань, є цілком правомірними, оскільки вказані види виплат відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому що є разовими виплатами. Крім того, позивачка пропустила встановлений ст. 99 КАС України 6-місячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав і не вказала поважних причин пропуску цього строку. З урахуванням наведеного просив в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.
Дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 у квітні 2012 року звернулася до управління ПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення їй пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37Закону України «Про державну службу», подавши відповідні довідкипро розмір та складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зокрема форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу», видану УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області 14.05.2012 року та довідку про нараховані їй виплати за період з 01 травня 2010 року по 30 квітня 2012 року, видану Долинським районним центром зайнятості.
В цих довідках зазначено виплачені позивачці суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань, оскільки з них були фактично нараховані та сплачені страхові внески та відповідна інформація містилася у персоніфікованому обліку управління ПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області.
Однак, при розрахунку пенсії позивачці, відповідач не включив до складу заробітної плати ОСОБА_2 суми вказаних допомог, індексації та грошової винагороди, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
05.06.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку призначеної пенсії та включення до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань, однак листом № 2752/03 від 09.06.2015 року УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області відмовило їй в проведенні такого перерахунку.
Суд вважає протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку сум виплаченої їй індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Згідно з ч.ч. 6,7 ст. 33 даного закону, державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), що входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми індексації грошових коштів,матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
Таким чином, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань на які нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищезазначене, судприходить висновку про наявність достатніх підстав для визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку сум виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань, а тому позов в цій частині слід задоволити, визнати такі дії протиправними та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_2 з 08.05.2012 року пенсії державного службовця, починаючи з 01.01.2015 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань у відповідності до ст. 34 Закону України «Про державну службу».
При цьому суд вважає, що в задоволенні вимоги позивачки про зобовязання відповідача здійснити їй вказаний перерахунок пенсії за період з 08.05.2012 року по 31.12.2014 року слід відмовити, оскільки нею пропущено встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк позовної даності та не надано належних доказів на підтвердження поважності причин пропуску цього строку. Посилання позивачки в її письмовій заяві від 13.07.2015 року на те, що протягом 2012-2015 років вона періодично знаходилася на обстеженні та лікуванні в Івано-Франківській ОКЛ та Долинській ЦРЛ, суд не вважає доказом поважності причин пропуску вказаного строку, оскільки з долучених нею до даної заяви медичних документів вбачається, що за ці 3 роки позичка фактично лікувалася тільки кілька тижнів, а отже мала можливість своєчасно звернутися в суд з даним позовом.
Також безпідставним вважає суд посилання позивачки на те, що про порушення її права їй стало відомо з листа відповідача від 09.06.2015 року, оскільки призначену пенсію вона отримувала з травня 2012 року, а отже з того часу знала про її розмір та складові заробітної плати, які врахував відповідач при його визначенні.
На підставівикладеного, ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.ст. 1,2Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33,35,37 Закону України«Про державну службу», ст.ст. 40,41,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 66,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,керуючись ст.ст. 69,71,94,99,100,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням до її заробітку виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_2 з 08.05.2012 року пенсії державного службовця, починаючи з 01.01.2015 року, включивши в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії виплачені їй суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових питань у відповідності до ст. 34 Закону України «Про державну службу», відмовивши їй в позові в частині вимог про проведення такого перерахунку за період з 08.05.2012 року по 31.12.2014 року в звязку з пропуском строку позовної давності.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення постанови через Долинський районний суд.
Суддя: