КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/6019/14 Головуючий у 1-й інстанції: Брагіна О.Є.
Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Старової Н.Е., Чаку Є.В, при секретарі - Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної фіскальної служби України до державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Державна фіскальна служба України звернулась з позовом до державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 33 100 023,90 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.
Відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Посадовими особами Головного управління Міндоходів у Львівській області на підставі наказу від 15.04.2014 №311 та направлень від 15.04.2014 №115 та №116 проведено фактичну перевірку ДП «Укрспирт» (за адресою місця провадження діяльності: Львівська обл.., Золочівський р-н, с. Струтин, вул. Солотівського, 2) з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв, про що складено акт перевірки від 17.04.2014 №13/56/2100/37199618 (далі - Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення п. 230.15 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI(із змінами та доповненнями), ст. 14 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», п. 3 та п. 6 постанови від 29.08.2002 року №1266 «Про затвердження порядку виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом».
На підставі Акту перевірки, відповідачем прийнято рішення №000162 від 19.05.2014 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 33 100 023, 90 грн.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до частини 1 статті 17 вказаного Закону за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Положеннями цієї норми встановлено, зокрема, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень, у разі вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску.
Згідно з частиною 6 статті 14 цього Закону відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу доходів і зборів на такому акцизному складі. Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) надається за умови сплати акцизного податку з спирту, що повинен бути переданий, грошовими коштами або забезпечення сплати акцизного податку податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).
Таким чином, зазначеними нормами встановлено відповідальність за вивезення з території акцизного складу спирту етилового без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску.
Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів. За Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» акцизним складом вважаються приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий (ч. 2 ст. 5).
Положеннями п. п. 230.1, 230.2, 230.11 ст. 230 Податкового кодексу України передбачено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку. На акцизних складах постійно діють представники органу державної податкової служби за місцем розташування акцизного складу. Основним завданням представника контролюючого органу на акцизних складах є здійснення постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів і сплати податку, вжиття заходів для недопущення порушення законодавства України.
Пунктом 230.15. ст. 230 Податкового кодексу України передбачено, що під час відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів заповнюється товарно-транспортна накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, в якій представник контролюючого органу на акцизному складі робить відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису, зазначення часу виїзду з акцизного складу та показників пробігу транспортного засобу, а також здійснює запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Процедуру визначення виробників і покупців спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, спирту етилового ректифікованого денатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), абсолютованого спирту, біоетанолу (далі - спирт), фракції головної етилового спирту, а також механізм здійснення контролю за обігом спирту і поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, постачальників, у тому числі виробників (далі - постачальники), і тих, що провадять його закупівлю (далі - покупці), незалежно від форми власності, установлює Порядок визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 №1266.
Відповідно до пункту 6 цього Порядку відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу державної податкової служби на цьому складі, та документів, зазначених у пункті 3 Порядку. Форма довідки та порядок її видачі визначаються ДПС. Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) видається за умови сплати акцизного податку із спирту, що повинен бути переданий, грошима або забезпечення його сплати податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).
Разом з тим, матеріали справи свідчать про те, що відповідного дозволу від уповноваженого представника органу доходів і зборів на акцизному складі на відвантаження фракції головної етилового спирту позивач не отримував, а товарно-транспортних накладних з відповідними відмітками про погодження відпуску суду не надано.
Колегія суддів не бере до уваги посилання позивача про можливість застосування фінансових санкцій лише при відчуженні спирту іншій особі, адже до об'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого абзацом 16 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», відноситься вчинення дій з вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу, незалежно від переходу права власності на цей товар до інших осіб.
Крім того, доводи апелянта з приводу того, що він не зобов'язаний був сплачувати акцизний податок та отримувати відповідний дозвіл на відвантаження фракції головної етилового спирту, оскільки ним не здійснювались імпортно-експортні чи торгівельні операції з підакцизними товарами, а проводилась передача з одного місця провадження діяльності підприємства до іншого є необґрунтованими, адже відповідно до пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 ПК України, об'єктом оподаткування акцизним податком є не лише операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції), а й передача цих товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, здійснення внесків до статутного капіталу, а також своїм працівникам.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що виявлені в ході перевірки позивача порушення законодавства у сфері обігу спирту етилового є обґрунтованими.
Зважаючи на встановлені обставини, які полягають в тому, що позивачем здійснено вивезення підакцизної продукції з території акцизного складу без відповідного дозволу уповноваженої особи, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно застосовано до позивача фінансові санкції спірним рішенням.
Крім того, колегія суддів погоджується із правильністю розрахунку суми застосованих до позивача відповідно до абзацу 16 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» санкцій, яка складається з 200% вартості вивезеної продукції, обчисленої виходячи з її ціни, на рівні, встановленому підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (70,53 грн за 1 літр) та податку на додану вартість.
Більш того, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду було зупинено провадження у справі №810/6019/14 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/7485/14.
Так, ухвалюю Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року було залишення без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 травня 2015 року у справі №826/7485/14, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про визнання протиправним та скасування рішення від 19.05.2014 №000162 про застосування штрафних санкцій, а тому згідно з абзацом 4 п. 56.18 ст. 56 ПК грошове зобов'язання вважається таким, що узгоджено.
Водночас, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Проте, судом першої інстанції в порушення п. 2, 3 ч. 1 ст. 163 КАС України не зазначено короткого змісту позовних вимог і позиції відповідача, пояснень осіб, які беруть участь у справі, інших доказів, досліджених судом. Також, в мотивувальній частині відсутні встановлені судом першої інстанції обставин із посиланням на докази, а також мотивів неврахування окремих доказів, мотивів, з яких суд виходив при прийнятті постанови, і положення закону, яким він керувався, що є порушенням норм процесуального права.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 163, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" - задовольнити частково.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2014 року - скасувати.
Адміністративний позов Державної фіскальної служби України - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 16, код ЄДРПОУ 37199618) на користь Державного бюджету України (р/р 31418542700005, код платника 21081100, МФО 821018, ЄДРПОУ 37893158, Броварська УДКСУ) фінансові санкції у розмірі 33 100 023 (тридцять три мільйони сто тисяч двадцять три грн.) 90 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя Н.Е.Старова
суддя Є.В.Чаку
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Старова Н.Е.
Чаку Є.В.