Ухвала суду № 46797648, 14.07.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2015
Номер справи
812/226/15
Номер документу
46797648
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2015 року справа №812/226/15

зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р. Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Гайдара А.В.

розглянувши в порядку

письмового провадження

апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального

захисту інвалідів

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від 10 червня 2015 року

по адміністративній справі №812/226/15

за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціальног

захисту інвалідів

до приватного підприємства «Рубежремстрой»

про стягнення адміністративно - господарських санкцій та

пені у сумі 17630,13грн., -

ВСТАНОВИВ:

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі позивач) звернулося у квітні 2015 року з позовом до приватного підприємства «Рубежремстрой» (надалі відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача адміністративно - господарських санкцій у розмірі 17386,67грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 243,46грн. (арк. справи 2,3.4).

Постановою суду першої інстанції від 10 червня 2015 року у задоволенні позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Рубежремстрой» відмовлено (арк. справи 151-154).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги (арк. справи 162-164).

Апелянт, в своїй апеляційній скарзі посилається на те, що відповідачем не були виконані норми ст.ст. 18,19.20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875.

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.

Від представника позивача надійшло на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Апеляційний розгляд здійснюється відповідно до пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

За правилами частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджено під під час апеляційного провадження приватне підприємство «Рубежремстрой» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 34641632.

Відповідно до ч. 1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» передбачає забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Частина третя даної статті передбачає що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 цього Закону передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця; підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

За положенням статті 20 цього Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Зі звіту Ф №10-ПІ ПП «Рубежремстрой» про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 15 осіб з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 0 особа, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» 1 особа.

Згідно табелів обліку робочого часу вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві за 2014 рік фактично склала 19 осіб (арк. справи 117-136).

З матеріалів справи вбачається, що на підприємстві у 2014 році працевлаштовані дві особи, яким встановлено інвалідність - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Згідно трудової книжки ОСОБА_4 він у період з 02.01.2013р. по 27.06.2014р. працював на підприємстві (арк. справи 112,113). Згідно трудової книжки ОСОБА_3 він у період з 02.01.2013р. по 27.06.2014р. працював на підприємстві (арк. справи 114-116). Крім того даний факт підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу, наказами про прийняття на роботу №01-К від 02.01.2013р., №17-К від 05.05.2014р. (арк. справи 33,34), особовими картками підприємства на працівників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (арк. справи 35,36).

З табелів обліку робочого часу вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 працювали на робочих місцях протягом 4 місяців (арк. справи 117-136).

Згідно звітів про відрахування єдиного соціального внеску за 2014р. вбачається, що штатна чисельність працівників та працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність в кількості 2 особи, за яких перераховувалась сума єдиного внеску (арк. справи 40-62).

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є юридичною особою, код ЗКПО 13396264 та відповідно до п. 1 Положення є територіальним органом бюджетної установи Фонд соціального захисту інвалідів.

Згідно з п. 5 Положення відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, збір сум адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; облік заборгованості по сплаті сум адміністративно - господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які виконують найману працю, претензійно - позовну роботу в судах різних інстанцій.

Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а частини другої передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів складено розрахунок суми адміністративно - господарський санкцій у розмірі 17387,67 грн. та нарахована пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій у розмірі 243,46 грн. (арк. справи 8).

Посилання позивача в апеляційній скарзі на лист Фонду соціального захисту інвалідів від 26.03.2007року №1/6-172 колегія суддів не приймає до уваги, оскільки він відповідно до ст. 117 Конституції України не є нормативно - правовим актом. Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до Конституції та Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана верховною радою України; суд застосовує інші нормативно - правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією.

Оскільки відповідачем створено відповідно до законодавства дві штатні одиниці для працевлаштування осіб, які мають інвалідність, у 2014 році працювали дві особи, що мають інвалідність, таким чином, ним не були порушені вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України», які передбачають відповідальність за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Виходячи з процесуального принципу певності, передбаченого статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає наявними докази створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, відсутній склад правопорушення щодо не створення позивачем робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Заявлені до стягнення санкції є адміністративного-господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем не доведений.

Стосовно заявленої до стягнення пені у розмірі 243,46грн. колегія судів зазначає, що відповідно до частини 2 статті 20 Закону України № 875 пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відсутність факту сплати доводить відсутність об'єкту обчислення пені, що доводить передчасність та безпідставність її пред'явлення.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до частини 1статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 160, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року у адміністративній справі №812/226/15 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2015 року у адміністративній справі №812/226/15 - залишити без змін.

Ухвала постановлена та підписана 14 липня 2015 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А.Василенко

А.В.Гайдар