Постанова № 46796887, 07.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.07.2015
Номер справи
826/11292/15
Номер документу
46796887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 липня 2015 року 16:24 № 826/11292/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю., за участю секретаря судового засідання Непомнящої А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомСпільного українсько - естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД»доМіжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників про скасування податкових повідомлень - рішень

В С Т А Н О В И В:

Спільне українсько - естонське підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників (далі по тексту - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення від 02 червня 2015 року № 0000354030 та № 000364030.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 червня 2015 року відкрито провадження в адміністративний справі № 826/11292/15 закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 02 липня 2015 року, яке відкладалось на 07 липня 2015 року у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі.

У судовому засіданні 07 липня 2015 року представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його. Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти адміністративного позову.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Матеріали справи свідчать, що у період з 28 квітня 2015 року по 14 травня 2015 року співробітниками Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Спільного українсько - естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» вимог законодавства України з питань державної митної справи (митна декларація від 03 липня 2014 року № 125110008/2014/108892), за результатом якої складено акт перевірки від 15 травня 2015 року № 19/28-10-40-30/21642228.

Як висновок проведеної перевірки встановлено порушення Закону України «Про митний тариф України» в частині невірної класифікації товару та суми ввізного мита при митному оформленні товару: «ліки для людей. розфасовані для роздрібної торгівлі, що містять алкоїди. ТУТУКОН, розчин оральний» за МД від 03 липня 2014 року № 125110008/2014/108892 на суму 58317,13 грн.; пункту 190.1 статті 190 розділу V Податкового кодексу України в результаті чого занижено суму податку на додану вартість при ввезенні товару за МД від 03 липня 2014 року № 125110008/2014/108892 на суму ПДВ 4082,20 грн.

Такий висновок контролюючого органу мотивований тим, що Спеціалізованою лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів було проведено дослідження препарату - ТУТУКОН. Згідно висновку вказаної лабораторії від 05 березня 2015 року № 142005803-0112 встановлено, що препарат «ТУТУКОН, розчин оральний» зазначено у митній декларації як лікарський засіб, що містить алкалоїди. За інформацією літературних джерел щодо хімічного складу частин рослин, використаних для виготовлення діючої речовини препарату, деякі з них містять алкалоїди та вітаміни, які використаними методами експериментально не виявлено. На підставі вищезазначеного висновку, 10 березня 2015 року відділом класифікації товарів Київської митниці ДФС було прийняте рішення про визначення коду товару № КТ-125000000-0036-2015, відповідно до якого задекларований згідно УКТ ЗЕД код товару 3004 40 00 00 (ставка ввізного мита - 0%) змінено на код УКТ ЗЕД 2202 90 10 00 (ставка ввізного мита - 5%).

Відповідно відповідач вважає, що лікарський засіб: ТУТУКОН, розчин оральний по 300 мл. у поліпропіленовому флаконі, що ввозився по митній декларації від 03 липня 2014 року № 125110008/2014/108892 слід було класифікувати за кодом УКТ ЗЕД 2202 90 10 00 - води, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматизувальних речовин, інші безалкогольні напої, крім фруктових або овочевих соків товарної позиції 2009.

На думку Відповідача, допущені Позивачем порушення при неправильному декларуванні товару призвели до заниження грошових зобов'язань СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» по сплаті мита - 58317,13 грн. та ПДВ - 4082,20 грн.

Заперечення позивача на висновки акту перевірки від 15 травня 2015 року № 19/28-10-40-30/21642228 залишені без задоволення.

На підставі вищезазначених висновків Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників прийняті наступні податкові повідомлення - рішення від 02 червня 2015 року:

- № 0000354030, яким позивачу, за порушення пункту 3 статті 295 Митного кодексу України, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності на загальну суму 72896,41 грн., в тому числі: за основним платежем - 58317,13 грн., за штрафними санкціями - 14579,28 грн.

- № 0000364030, яким позивачу, за порушення пункту 190.1 статті 190 розділу V Податкового кодексу України, збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів на загальну суму 5102,75 грн., в тому числі: за основним платежем - 4082,20 грн., за штрафними санкціями - 1020,55 грн.

Позивач не погоджується із такими висновками акту перевірки й прийнятими на їх підставі податковими повідомленнями - рішення, а тому просить суд скусати їх.

Вирішуючи справу по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується із доводами позивача з огляду на наступне.

СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» у 2014 році імпортувало на територію України лікарський засіб ТУТУКОН, розчин оральний по 300 мл у поліпропіленовому флаконі за кодом УКТЗЕД 3004 40 0000 за МД від 03.07.2014 року № 125110008/2014/108892.

Згідно з положеннями статті 67 Митного кодексу України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

Законом України "Про Митний тариф України" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Митний тариф України, товарною номенклатурою, якого є УКТЗЕД.

В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

У додатку до Закону України "Про Митний тариф України" визначено Основні правила інтерпретації УКТЗЕД.

Відповідно до пунктів 1, 2 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Митного тарифу України класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: 1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: 2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного; (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

Пунктом 3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Митного тарифу України передбачено, що у разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином: (a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі якщо кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару; (b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати; (c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Пунктом 4 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД зазначено, що товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Відповідно до пункту 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Митного тарифу України для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Матеріали справи свідчать, на момент ввезення підприємством препарату на територію України та проведення з ним митних формальностей, останній:

- був лікарським засобом, оскільки на нього МОЗ України видане реєстраційне посвідчення - на лікарський засіб «ТУТУКОН» розчин оральний по 300 мл, 600 мл у флаконі № 1 у комплекті з мірним стаканчиком а № UА/13218/01/01 від 28 серпня 2013 року;

- був внесений до державного реєстру лікарських засобів України - http:/www.drlz.kiev.ua/

- мав затверджену Міністерством охорони здоров'я України Інструкцію для медичного застосування препарату, відповідно до якої препарат є комбінованим засобом, що застосовуються в урології.

Також, СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" отримано експертний висновок Київської торгово - промислової палати від 20 червня 2014 року №К-1199, в якому зазначено, що лікарський засіб, що містить алкалоїди: ТУТУКОН, розчин оральний по 300 мл, 600 мл у поліпропіленовому флаконі №1 у комплекті з пластиковим мірним стаканчиком до складу входять: 100 мл розчину містять: 100 мл водного екстракту (2:1), отриманого із суміші лікарських рослин: Хвоща польового стебла 570 мг, Торичника червоного рослина 330 мг, Болдо листя 280 мг, Опунції (кактус) інжирової квітки 170 мг, Залізниці вузьколистної квітки 170 мг, Розмарину аптечного листя 170 мг, Пальчатник (бермудська трава) коріння 170 мг, Меліси аптечної листя 170 мг, екстрагент - вода, допоміжні речовини нейтрального характеру), відповідає коду: 3004400000 - Лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі: - що містять алкалоїди або їх похідні, але без вмісту гормонів, інших сполук товарної позиції 2937 або антибіотиків.

Підприємством при класифікації товару також було враховано класифікацію даного препарату в країні виробника. Так, згідно експортної декларації постачальника BARSINON PHARMA KOLLEKTIF SIRKETI від 20 червня 2014 року вказаний лікарський засіб у країні виробника класифікований в товарній групі 3004, тобто теж «як лікарський засіб».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про митний тариф України» на територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості серії лікарського засобу, що видається виробником, та ліцензії на імпорт лікарських засобів (крім АФІ), що видається імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника лікарських засобів на території України), у порядку, встановленому законодавством. На препарат «ТУТУКОН» лабораторією Мігуель і Гарріта,Іспанія видано сертифікат аналізу, що підтверджує, те що даний товар - це лікарський засіб, та зазначено код: 30040.

Препарат ТУТУКОН», розчин оральний зареєстрований, як лікарський засіб в таких країнах: Молдова, Грузія, Казахстан, Таджикистан. Азербайжан, Іспанія (відповідні копії реєстраційних посвідчень додані до матеріалів справи).

Відповідно до Закону України «Про митний тариф України» товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, незамінні амінокислоти або жирні кислоти, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці. упаковці або в інструкції для користувачів відповідні вказівки: специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися; концентрація активної речовини або речовин; дозування; та спосіб застосування.

Ця товарна позиція включає гомеопатичні лікарські препарати, якщо виконуються умови, зазначені в пунктах (а), (с) і (d). Якщо препарати виготовлені на основі вітамінів, мінеральних речовин, компонентів амінокислот або жирних кислот, рівень вмісту однієї з цих речовин у рекомендованій середньодобовій нормі вживання, яка зазначена в інструкції для користувачів, повинна бути значно більшою, ніж рекомендована середньодобова норма вживання з метою збереження загального стану здоров'я або доброго самопочуття.»

Відповідно до Інструкції для медичного застосування препарату ТУТУКОН: склад лікарського засобу: діючі речовини: 100 мл розчину містять: 100 мл водного екстракту (2:1), отриманого із суміші лікарських рослин: хвоща польового стебла (Equisetum arvense) 570 мг, торичника червоного рослина (Spergularia rubra) 330 мг, болдо листя (Peumus boldus) 280 мг, опунції (кактус) інжирової квітки (Opuntia ficus-indica) 170 мг, залізниці вузьколистої квітки (Sideritis angustifolia) 170 мг, розмарину аптечного листя (Rosmarinus officinalis) 170 мг, пальчатник (бермудська трава) коріння (Cynodon dactylon) 170 мг, меліси аптечної листя (Meliss Officinalis) 170 мг; екстрагент - вода; допоміжні речовини: метилпарабен (Е 218), вода очищена. Фармакотерапевтична група.

Комбіновані засоби, що застосовуються в урології. Код АТС G04 ВХ.

Комбінований препарат рослинного походження. Має діуретичний, спазмолітичний, літолітичний, протизапальний, антибактеріальний, жовчогінний та антиоксидантний ефекти. Сприяє елімінації з організму сечової кислоти, токсинів і солей важких металів.

Показання для застосування.

У комплексній терапії: при уролітіазі (урати, оксалати, фосфати, карбонати), циститах, уретритах, спазмах сечовивідних шляхів, синдромі подразненого кишечника; для профілактики уролітіазу після літотрипсії.

Протипоказання.

Підвищена чутливість до компонентів препарату. Гепатит, жовчокам'яна хвороба, гломерулонефрит, нефроз, нефрозонефрит, епілепсія, панкреатит, виразкова хвороба шлунково - кишкового тракту.

Належні заходи безпеки при застосуванні.

При запальних захворюваннях нирок слід обов'язково проконсультуватися з лікарем. З обережністю застосовувати препарат при наявності гастроентериту, при артеріальній гіпертензії, схильності до судом не епілептичного походження.

Спосіб застосування та дози.

Препарат застосовують внутрішньо 3 рази на добу за 30 хв до вживання їжі.

Дорослі і діти віком від 12 років - по 45 мл 3 рази на добу

Діти віком 7-12 років - по 15 мл 3 рази на добу

Діти віком 5-7 років - по 5-10 мл 3 рази на добу

Вагітність та годування груддю - по 20 мл 3 рази на добу

Дози і термін лікування встановлює лікар індивідуально для кожного пацієнта.

Курс лікування зазвичай становить - 2-4 тижні.

Якщо після 6 днів лікування стан не покращиться, слід припинити прийом препарату і звернутися до лікаря. Не рекомендується приймати препарат протягом тривалого часу. У разі пропуску прийому наступної дози не слід приймати подвійну дозу препарату. Перед застосуванням препарату пацієнтові слід проконсультуватися з лікарем».

Отже, Інструкція містить відповідну вказівку на специфічні недуги - при уролітіазі (урати, оксалати, фосфати, карбонати), циститах, уретритах, спазмах сечовивідних шляхів, синдромі подразненого кишечника; для профілактики уролітіазу після літотрипсії. Тобто, даний препарат виводить камені з нирок і лікує сечокам'яну хворобу. Крім цього, Інструкція та упаковка препарату містить вказівку на концентрацію активної речовини, дозування га спосіб застосування препарату. Окрім цього, препарат має серйозні протипоказання для застосування та побічні ефекти, необхідні заходи безпеки при застосуванні.

Таким чином, інструкція для медичного застосування лікарського засобу «ТУТУКОН» (розчин оральний) в повному обсязі містить всі вказівки, які вимагаються для класифікації препарату в групі 3004.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про лікарські засоби» лікарський засіб - будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.

Відтак, доводи відповідача про те, що виходячи з фармакологічної дії препарату «Тутукон» має комбіновану різноманітну дію на організм людини, що дає підстави розглядати його як такий, що полегшує нездужання, поліпшує самопочуття людини і не призначений саме для лікування конкретної хвороби. Тому препарат розглядається як такий, що не відповідає пункту (а) Додаткової примітки 1 до товарної групи 30 УКТ ЗЕД, а тому у товарну позицію 3004 не повинен бути включеним» взагалі не відповідає інструкції для медичного застосування.

Крім того, відповідно до частин 1, 2 статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.

Пунктом 4 статті 69 цього Кодексу визначено, що у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Як свідчать матеріали справи та не спростовано відповідачем, під час митного контролю з боку посадових осіб митного органу зауваження до класифікації товару та самої МД, поданої підприємством, були відсутні, а тому митний орган підтвердив правильність та достовірність заповнення ВМД №125110008/2014/108892 від 03 липня 2014 року, що стверджується завершальною стадією митного оформлення - проставлянням відбитки печатки у відповідній графі та випустив товар на митну територію. У відповідності до якого митне оформлення товару як лікарського засобу здійснювалось за ставкою мита 0%.

Враховуючи вищевикладене, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів відповідача щодо невірного декларування позивачем у митні декларації від 03 липня 2014 року № 125110008/2014/108892.

Отже, прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення від 02 червня 2015 року № 0000354030 та № 000364030 є протиправними та підлягають скасуванню.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (стаття 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірних податкових повідомлень-рішень з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Спільного українсько - естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов Спільного українсько - естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників від 02 червня 2015 року № 0000354030 та № 000364030.

3.Судові витрати у розмірі 182,70 грн. присудити на користь Спільного українсько - естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.Ю. Гарник