ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2011 року Справа № 2а/2370/4744/2011
10 год. 20 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гаврилюка В. О.,
секретар судового засідання Білоус А. М.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1,
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства Чигиринське Чигиринської міської ради до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги про сплату боргу,
встановив:
Комунальне підприємство Чигиринське Чигиринської міської ради подало позов, в якому просить:
- зобовязати відповідача на період розгляду справи зупинити виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області № Ю-4 від 5 травня 2011 року Про сплату боргу та відізвати її з державної виконавчої служби;
- визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області неправомірними та скасувати вимогу № Ю-4 від 5 травня 2011 року Про сплату боргу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем грошові надходження комунального підприємства Чигиринське Чигиринської міської ради постійно спрямовуються не на сплату щомісячного єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, як вказано в платіжних дорученнях, а на погашення простроченої заборгованості попередніх періодів, що призводить до нарахування чергових штрафних санкцій та негативно впливає на фінансовий стан підприємства. Окрім того, позивач зазначає, що відповідачем не враховується також те, що комунальне підприємство Чигиринське Чигиринської міської ради не є прибутковою організацією і вся фінансова діяльність закладена в тарифи надання комунальних послуг населенню, які на сьогоднішній день є збитковими, нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні 18 липня 2011 року проти заявленого адміністративного позову заперечив, мотивуючи це тим, що у разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
В судове засідання 6 вересня 2011 року представник відповідача не зявився, про дату час і місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, а тому суд вирішив розглянути справу без його участі на підставі наданих документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі Закон № 2464), що набрав чинності з 01.01.2011р.
Відповідно до статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.
Платниками єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування згідно статті 4 Закону № 2464 є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Страхувальниками, в свою чергу, вважаються роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобовязані сплачувати єдиний внесок.
Статусу платників єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування зазначені вище субєкти господарювання набувають з дня взяття їх на облік Пенсійним фондом, зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
З дня набрання чинності Законом № 2464 платники страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування. При цьому перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
Судом встановлено, що комунальне підприємство Чигиринське Чигиринської міської ради зареєстроване як юридична особа Чигиринською районною державною адміністрацією Черкаської області 24.07.2007, ідентифікаційний код 35289128.
З огляду на викладені вище норми Закону № 2464 позивач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування зобовязаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообовязкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики тощо.
Так, згідно ч. 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники-роботодавці, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників роботодавців фізичних осіб-підприємців, які використовують працю інших осіб, та фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, календарний рік.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 статті 9 Закону № 2464). Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, в тому числі обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, визнається недоїмкою.
Згідно ч. 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Як вбачається з оскаржуваної вимоги про сплату боргу та наданої представником відповідача картки особового рахунку страхувальника комунального підприємства Чигиринське Чигиринської міської ради заявлена до сплати сума боргу складається виключно з суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яка виникла з 01.03.2011р. по 01.05.2011р., зобовязань щодо сплати фінансових санкцій оскаржувана в судовому порядку вимога не містить.
Щодо твердження позивача про неправомірний розподіл грошових надходжень від комунального підприємства Чигиринське Чигиринської міської ради не на сплату щомісячного єдиного внеску, як це визначено в платіжних дорученнях, а на погашення простроченої заборгованості попередніх періодів, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 6 статті 25 Закону № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Посилання представника позивача на неврахування управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області при винесенні рішення про застосування фінансових санкцій того, що комунальне підприємство Чигиринське Чигиринської міської ради не є прибутковою організацією і вся фінансова діяльність закладена в тарифи надання комунальних послуг населенню, які на сьогодні є збитковими, нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, спростовується статтею 1 Закону № 2464, відповідно до якої єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя В.О. Гаврилюк