Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, тел. 7304272, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 34390710
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
09.07.2015 р. № 820/4860/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання Хмелівської Н.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача 1 - ОСОБА_2,
представників відповідача 2 - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду питання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області Дисциплінарної палати, Ради адвокатів Харківської області про визнання неправомірним та скасування рішення та подання,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірним рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 24.02.2015 року про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та скасувати його; визнати подання Ради адвокатів Харківської області від 23.06.2014 року про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності неправомірним та скасувати його.
У судовому засідання 09.07.2015 року судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження по даній справі у зв'язку із тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства..
Позивач поклався на розсуд суду при розгляді вказаного питання.
Представники відповідачів не заперечили проти закриття провадження по даній справі.
Частиною другою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З наведених вимог закону вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є публічно-правовий спір, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
Суд звертає увагу, що позовні вимоги ОСОБА_1 звернені саме до дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області та Ради адвокатів Харківської області.
Статтею 48 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що голова та члени ради адвокатів регіону обираються конференцією адвокатів регіону з числа адвокатів, стаж адвокатської діяльності яких становить не менше п'яти років та адреса робочого місця яких знаходиться відповідно в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві, місті Севастополі і відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України, строком на п'ять років. Кількість членів ради адвокатів регіону визначається конференцією адвокатів регіону.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури утворюється з метою визначення рівня фахової підготовленості осіб, які виявили намір отримати право на заняття адвокатською діяльністю, та вирішення питань щодо дисциплінарної відповідальності адвокатів. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури підконтрольна та підзвітна конференції адвокатів регіону. Голова та члени кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури обираються конференцією адвокатів регіону з числа адвокатів, стаж адвокатської діяльності яких становить не менше п'яти років та адреса робочого місця яких знаходиться відповідно в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві, місті Севастополі і відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України, строком на п'ять років.
Як вбачається із статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, відповідачі, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Харківської області та Рада адвокатів Харківської області, не є суб'єктами владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Харківської області та Рада адвокатів Харківської області, не є суб'єктами владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а позивач не є особою, що проходить публічну службу, чи має намір проходити таку службу, суд приходить до висновку, вказану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для закриття провадження у справі.
Вказана позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.05.2015 року по справі №825/1440/14 (К/800/57695/14).
Відповідно до приписів п.1 ч.1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що зазначені позовні вимоги належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.5 ч. 1 ст. 157, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за адміністративним ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області Дисциплінарної палати, Ради адвокатів Харківської області про визнання неправомірним та скасування рішення та подання.
Розяснити позивачу, що він має право звернутись із зазначеним позовом в порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текс ухвали виготовлено 14.07.2015р.
Суддя С.О. Чудних