ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2015 року 16:10м. ПолтаваСправа № 816/812/15-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ясиновського І.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Петренко О.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства України у Полтавській області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2015 року ОСОБА_3 (далі за текстом позивач, ОСОБА_3П.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління держземагентства України у Полтавській області (далі за текстом також відповідач-1) про визнання бездіяльності, яка полягає у невиконанні Наказу Головного управління держземагентства України у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ та безпідставному неправомірному зволіканні та ухиленні від укладення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі надану ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району, Полтавської області - неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: виконати Наказ Головного управління держземагентства України у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ та укласти договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі, надану ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району, Полтавської області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено ОСОБА_4
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року до участі у справі залучено другого відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (далі за текстом відповідач-2).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на ним отримано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 117,35 га ріллі із земель державної власності, виготовлено проект землеустрою зазначеної земельної ділянки та в установленому Законом порядку здійснено державну експертизу землевпорядної документації під № 469-12. Наказом Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ року вищезазначений проект затверджено, прийнято рішення надати позивачу земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі в довгострокову оренду на 21 рік та укласти з ним договір оренди землі. Однак, всупереч наказу від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ року Головне управління Держземагенства України у Полтавській області ухиляється від укладення договору оренди земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вказував на відсутність предмету спору, посилаючись на факт укладення з ОСОБА_3 договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га.
Третя особа явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, хоча про дату, місце та час судового засідання повідомлялись завчасно та належним чином. Відповідач-1 надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
27 грудня 2011 року позивач звернувся до Оржицької РДА Полтавської області із заявою про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства та дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с. 9).
Розпорядженням Оржицької РДА від 12 січня 2012 року № 9 (а.с. 9 зворот), гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 117,35 га ріллі із земель державної власності, розташованої в контурі № 261, згідно з "Технічною документацією по перерозподілу земель між землевласниками та землекористувачами на території Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області" від 1992 року, для надання в оренду терміном на 20 років.
15 серпня 2012 року виготовлений на замовлення позивача проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства пройшов державну експертизу землевпорядної документації під № 469-12 (а.с. 11).
Наказом Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ (а.с. 10 зворот) затверджено розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лукімської сільської ради (за межами населеного пункту) Оржицького району Полтавської області; прийнято рішення надати позивачу земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, а також укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагенства у Полтавській області.
З метою укладення договору оренди землі позивач 29 січня 2015 року звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області з відповідною заявою за наслідками розгляду якої субєкт владних повноважень повідомив, що проект договору вивчається на предмет відповідності чинному законодавству (а.с. 8).
Позивач вважаючи, що відповідач ухиляється від укладення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі надану ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, що у свою чергу порушує його права та законні інтереси, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Спірні правовідносини регулюються положеннями Земельного кодексу України, Законом України "Про оренду землі".
За приписами статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Статтею 124 Земельного кодексу України врегульовано порядок передачі земельних ділянок в оренду.
За правилами зазначеної норми передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Приписами статті 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Зазначеною статтею передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на підставі заяви ОСОБА_3 Розпорядженням Оржицької РДА від 12 січня 2012 року № 9 ініціатору звернення надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства площею 117,35 га ріллі із земель державної власності, розташованої в контурі № 261, згідно з "Технічною документацією по перерозподілу земель між землевласниками та землекористувачами на території Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області" від 1992 року, для надання в оренду терміном на 20 років. За ініціативою позивача виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства. 15 серпня 2012 року зазначений проект землеустрою пройшов державну експертизу землевпорядної документації під № 469-12.
Частиною шостою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:
затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);
надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 04 листопада 2014 року відповідачем винесено Наказ № 4259-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду". Зі змісту зазначеного документа вбачається, що пунктом 1 Наказу Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лукімської сільської ради (за межами населеного пункту) Оржицького району Полтавської області; пунктом 2 позивачу надано земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, а пунктом 3 цього наказу прийнято рішення укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагенства у Полтавській області.
Відтак, Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області в межах чинного законодавства винесено Наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду".
Посилання позивача на порушення відповідачем строків та зволікання щодо укладення договору оренди землі, після винесення вказаного Наказу, суд вважає необґрунтованими з огляду на те, що чинним законодавством не визначено граничних строків для укладення уповноваженим на те органом договору оренди землі із землекористувачем після прийняття рішення про укладення такого договору оренди землі.
З огляду не вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог щодо визнання неправомірною бездіяльності відповідача, яка полягає у невиконанні Наказу Головного управління Держземагентства України у Полтавській області від 04 листопада 2014 року № 4259-СГ та безпідставному неправомірному зволіканні та ухиленні від укладення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі, наданої ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області .
Що стосується позовних вимог про зобов'язання Головного управління Держземагенства у Полтавській області укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі, наданої ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, то вони також не підлягають задоволенню. З цього приводу суд зазначає наступне.
В ході розгляду справи судом встановлено та підтверджено сторонами в судовому засіданні, що протягом перебування у провадженні Полтавського окружного адміністративного суду даної адміністративної справи між Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області та гр. ОСОБА_3 23 квітня 2015 року укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі, наданої ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області (а.с. 49-51).
За правилами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно вимог статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
В ході судового розгляду представник позивача підтвердив факт здійснення державної реєстрації речових прав позивача на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі, наданої ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду терміном на 21 рік, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, на підставі договору оренди земельної ділянки від 23 квітня 2015 року.
Аналізуючи викладене, підстави для зобов'язання Головного управління Держземагенства у Полтавській області укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 5323683600:00:005:1088, площею 117,35 га ріллі, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області відсутні.
Відтак, у цій частині позовних вимог належить відмовити
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для звернення позивача до суду покладено на відповідача.
В даному випадку відповідач довів правомірність та обґрунтованість своїх дій, а позивач не надав суду належних доказів порушення субєктом владних повноважень його прав та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані, безпідставні та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства України у Полтавській області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено 14 липня 2015 року.
СуддяІ.Г. Ясиновський