Постанова № 46792366, 09.07.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2015
Номер справи
813/4986/13-а
Номер документу
46792366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2015 року № 813/4986/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Косів М.Б.

представника позивача - Петрик Н.М.

представника відповідача - Дорош А.Б.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Дрогобицький машинобудівний завод» до Дрогобицької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Публічне акціонерне товариство «Дрогобицький машинобудівний завод» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дрогобицької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2013 №0001052230.

Позовні вимоги мотивує тим, що 27 червня 2013 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001052230, яким йому визначено суму грошового зобов'язання зі земельного податку з юридичних осіб у розмірі 971 072,96 грн в т.ч. основний платіж у розмірі 817 744,74 грн та штрафні санкції у розмірі 153 328,22 грн. Позивач вважає, що відповідачем у порушення норм діючого податкового законодавства України прийняте протиправне податкове повідомлення-рішення, яке призвело до порушення його прав та законних інтересів, оскільки дане податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі Рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича». Вказане рішення постановою Дрогобицького міськрайонного суду від 24.04.2013 визнано незаконним та нечинним, тому у відповідача не було правових підстав для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з мотивів, зазначених в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення, в яких зазначає, що позов не визнає, вважає, що оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Податковим кодексом України, оскільки позивачем невірно визначено податок за землю, а саме: не враховано грошову оцінку з 01.07.2009 у Розрахунку земельного податку за 2010 рік, хоча Держкомземом у м. Дрогобичі Львівської області зроблено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та направлено позивачу.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила з мотивів, вказаних в запереченні на позовну заяву, просила в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши думку сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Дрогобицькою об'єднаною Державною податковою інспекцією Львівської області ДПС на підставі акта від 13.06.2013 №247/22-30/00153362 планової виїзної перевірки відкритого акціонерного товариства «Дрогобицький машинобудівний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2012 встанволено порушення п.п.271.1.1 п.271.1 ст. 271, п.286.2 ст. 286, п.289.1, п.289.2 ст. 289 Податкового кодексу України, Рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича» та прийнято податкове повідомлення-рішення №0001052230, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання зі земельного податку з юридичних осіб у розмірі 971 072,96 грн в т.ч. основний платіж у розмірі 817 744,74 грн та штрафні санкції у розмірі 153 328,22 грн.

24 квітня 2013 Дрогобицьким міськрайонним судом винесено постанову про визнання незаконним та нечинним Рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича», однак на дане рішення було подано апеляційну скаргу, тому на час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення справа про правомірність Рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича» знаходилась на розгляді в суді та не була вирішена по суті.

Позивач зазначає, що систематично сплачує земельний податок з врахуванням коефіцієнта індексації нормативно грошовї оцінки 1,059 по вартості одного квадратного метра 138,64 грн, відповідно до витягу №358 з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки управління Держкомзему у м. Дрогобичі та вважає, що податковим органом передчасно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки справа про правомірність Рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича» знаходиться на розгляді в суді.

Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Відповідно до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.п.270.1.1 п.270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а платниками податку відповідно до п.п.269.1.1, п.п.269.1.2 п.269.1 ст. 269 Податкового кодексу України - власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з п.п.271.1 п.271.1 ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Пунктом 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України передбачено ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Порядок обчислення плати за землю врегульовано ст. 286 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 286.2 ст. 286 цього кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Статтею 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно із ст. ст. 5, 13 зазначеного Закону, ст. 201 Земельного Кодексу України обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

У відповідності із ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Така також може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами у порядку встановленому законом.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності; розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка підлягає державній експертизі відповідно до закону та затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (статті 20, 21, 23 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Судом встановлено, що 25.06.2009 XXIX сесією п'ятого скликання Дрогобицької міської ради прийнято рішення №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича», за порушення якого позивачу донараховано грошові зобов'язання зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 971 072,96 грн.

Однак, постановою Дрогобицького міськрайонного суду від 24.04.2013, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.05.2015, визнано незаконним та нечинним вказане Рішення XXIX сесії п'ятого скликання Дрогобицької міської ради від 25.06.2009 №880 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Дрогобича».

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи зі змісту наведеної норми, саме на податкові органи покладається обов'язок надати достатні докази на обґрунтування висновків про порушення платником податків норм податкового законодавства, на підставі яких такому платникові визначено відповідні грошові зобов'язання.

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним і скасування спірного у справі податкового повідомлення-рішення від від 27.06.2013 №0001052230.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2013 №0001052230.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Дрогобицький машинобудівний завод» 2 259 (дві тисяч двісті п'ятдесят дев'ять) грн 59 коп. сплаченого судового збору згідно квитанції від 15.07.2013 №ПН26.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р.М. Брильовський

Повний текст постанови виготовлений 14.07.2015