10.3.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 липня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/176/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Михальченко Д.С.,
представника відповідача ОСОБА_1 (довіреність від 20.04.2015 № ББУ/СА74/СЛ/15),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Свердловантрацит про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 17556450,93 грн.,
ВСТАНОВИВ:
28 квітня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Свердловантрацит, в якому позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарську санкцію в сумі 17399852,28 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 156598,65 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що в порушення вимог статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ТОВ ДТЕК Свердловантрацит у 2014 році повинно було працевлаштувати 551 інваліда, з них працювало 307 інвалідів, фактично не працевлаштовано 244 інваліда.
Оскільки відповідачем не було створено 244 робочих місць для інвалідів, утворилася заборгованість за невиконання нормативу по створенню робочого місця для працевлаштування інвалідів в розмірі 17399852,28 грн. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 156598,65 грн., разом 17556450,93 грн.
Представник позивача в ході судового розгляду справи позовні вимоги підтримав у повному обсязі. В судове засідання 13.07.2015 не прибув, надав суду клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову з наступних підстав. Відмова від працевлаштування інвалідів у спірному періоді позивачем документально не доведена. Відповідачем були вжиті усі залежні від нього заходи для працевлаштування інвалідів протягом 2014 року. Так, підприємство у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) вказувало про потребу в інвалідах, протягом 2014 року активно приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів. Відповідач зазначає, що в 2014 році інваліди самостійно по питанню працевлаштування на підприємство не зверталися, а в разі такого звернення їм не було відмовлено у прийнятті на роботу. Також підприємство кожен рік інформує позивача про потребу інвалідів звітами форми 10-ПІ, але фондом так і не було вжито заходів для направлення інвалідів для працевлаштування. Представник відповідача також посилається на те, що підприємство бронювало місця для працевлаштування інвалідів шляхом видання наказів по підприємствам, інформувало про потребу у інвалідах населення через місцеві засоби масової інформації. Відповідач звертався до Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів шляхом направлення інвалідів на підприємство для працевлаштування. Все це є доказами того, що відповідач намагався працевлаштувати інвалідів та виконати норматив, установлений ч. 1 ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", але з незалежних від підприємства причин це не можливо було зробити.
Відповідач зазначає, що в 2014 році до складу ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» входило 22 відокремлених підрозділи, які самостійно вели прийом на роботу. Усіма відокремленими підрозділами були вжиті усі залежні від них заходи для працевлаштування інвалідів протягом 2014 року.
Таким чином відповідач вважає, що за 2014 рік не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, тому що ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» вжило усі залежні від нього заходи для працевлаштування інвалідів, а позивачем не надані докази відмови у працевлаштуванні інвалідам з боку відповідача. На підставі викладеного відповідач просив відмовити Луганському обласному відділенню Фонду соціальної захисту інвалідів у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Відповідно до вимог статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Стаття 18 Закону № 875 визначає, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вищевказаних положень дає підстави для висновку про те, що нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості місць для працевлаштування інвалідів, що не супроводжується обов'язком пошуку інвалідів для працевлаштування на створені ним робочі місця. Такий обовязок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ч.1 ст.18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом України у постановах від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства Продекспорт про стягнення адміністративно-господарських санкцій та від 26 червня 2012 року у справі № 21-105а12 за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Одеської залізниці про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Згідно з частиною першою статті 20 Закону України № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 25 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).
Судом установлено, що ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» 18.02.2015 подало до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік за формою № 10-ПІ (арк. справи 7).
Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік за формою № 10-ПІ при середньообліковій кількості штатних працівників облікового складу 13771 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складала 307 осіб, при нормативі 551 штатний працівник.
Підприємством не було виконано нормативи щодо працевлаштування інвалідів у 2014 році в кількості, визначеній законодавством, тому Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 17399852,28 грн. та пеню в сумі 156598,65 грн., всього 17556450,93 грн., що підтверджується розрахунком (арк. справи 8).
Аналізуючи наявні та досліджені в справі докази, суд вважає, що відповідачем було вжито всіх заходів по створенню робочих місць для інвалідів та їх працевлаштуванню та дотримано вимоги, встановлені статтею 19 Закону № 875, тому відсутні підстави для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.
Так, судом установлено, що на виконання вимог пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, щодо надання до центру зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів, ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у відповідності до вимог Інструкції щодо заповнення форми звітності форми № 3-ПН Звіт про наявність вакансій, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 року за № 1534/11814, інформувало центр зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів протягом 2014 року шляхом подання звітів за формою № 3-ПН Звіт про наявність вакансій.
Окрім того, відповідачем для працевлаштування інвалідів протягом 2014 року вживалися наступні заходи.
Так, філія «Вуглесервіс» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 1, арк. справи 60-86). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 1, арк. справи 87). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулося дві особи з обмеженими фізичними можливостями, які були працевлаштовані, що підтверджується довідкою від 13.05.2015 № 28, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 1, арк. справи 88-116).
ВП «Шахтоуправління Червонопартизанське» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 1, арк. справи 117-176). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 1, арк. справи 87). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулася одна особа з обмеженими фізичними можливостями, яку було працевлаштовано, що підтверджується довідкою від 15.05.2015 № 738, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 1, арк. справи 183, 216-218). Підприємство інформувало про потребу у інвалідах населення через місцеві засоби масової інформації (том 1, арк. справи 184-186, 188). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів в кількості 700 місць відповідно до наказу від 31.12.2013 № 1539 (том 1, арк. справи 191-192). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 1, арк. справи 187, 189, 191-215).
ВП «Шахтоуправління Свердловське» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 2, арк. справи 100-250, том 3, арк. справи 1-28). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 3, арк. справи 29-40). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулася одна особа з обмеженими фізичними можливостями, яку було працевлаштовано, що підтверджується довідкою від 13.05.2015 № 0165к, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 3, арк. справи 41, 53-54). Підприємство інформувало про потребу у інвалідах населення через місцеві засоби масової інформації (том 3, арк. справи 42). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів в кількості 150 місць відповідно до наказу від 13.01.2014 № 29-к (том 3, арк. справи 43-44, 191-192). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 3, арк. справи 45-52).
ВП ЦЗФ «Свердловська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 3, арк. справи 236-250, том 4, арк. справи 1-65). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 4, арк. справи 66-70). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 13.05.2015 № 41 (том 4, арк. справи 70а). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів (том 4, арк. справи 71). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 4, арк. справи 72-87).
ВП «Вантажно-транспортне управління» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 4, арк. справи 108-213). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулося дві особи з обмеженими фізичними можливостями, які були працевлаштовані, що підтверджується довідкою від 14.05.2015 № 018/110, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 4, арк. справи 214, 221-222, 249-250, том 5 арк. справи 1-15). Підприємство інформувало населення про потребу в інвалідах через місцеві засоби масової інформації (том 4, арк. справи 215-220). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів (том 4, арк. справи 221-222). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 4, арк. справи 223-248).
ВП «Енергоуправління» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 5, арк. справи 16-75). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 5, арк. справи 76-80). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулося три особи з обмеженими фізичними можливостями, які були працевлаштовані, що підтверджується довідкою від 13.05.2015 № 233, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 5, арк. справи 81-82, 89-148). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів відповідно до наказу від 01.04.2014 № 124 (том 5, арк. справи 82). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 5, арк. справи 83-88).
ВП «Вузол звязку» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 5, арк. справи 149-154). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 13.05.2015 № 08-17 (том 5, арк. справи 155).
ВП «Управління з матеріально-технічного постачання» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 5, арк. справи 158-176). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 5, арк. справи 177-178). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулася одна особа з обмеженими фізичними можливостями, яку було працевлаштовано, що підтверджується довідкою від 14.05.2015 № 12/9, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 5, арк. справи 179-188).
ВП «Шахтобудівельницьке управління» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 5, арк. справи 189-239). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 5, арк. справи 240-242). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 15.05.2015 № 50 (том 5, арк. справи 243). Підприємство інформувало про потребу у інвалідах населення через місцеві засоби масової інформації (том 5, арк. справи 244). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів відповідно до наказу від 23.01.2014 № 54 (том 5, арк. справи 245). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 5, арк. справи 246-248).
ВП «Управління Спецшахтомонтаж» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 6, арк. справи 17-27). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 6, арк. справи 28-29). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство звернулося чотири особи з обмеженими фізичними можливостями, які були працевлаштовані, що підтверджується довідкою від 14.05.2015 № 40, копіями наказів про прийняття на працю та довідками МСЕК (том 6, арк. справи 30, 32-48). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів відповідно до наказу від 02.01.2014 № 8 (том 6, арк. справи 31).
ВП «Управління Житлово-комунального господарства та теплопостачання» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 6, арк. справи 49-77). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 6, арк. справи 78). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 14.05.2015 № 20 (том 6, арк. справи 79).
ВП «Центр підготовки кадрів» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 6, арк. справи 86-94). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 14.05.2015 № 20-39 (том 6, арк. справи 95).
ВП «Санаторій-профілакторій «Промінь» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 6, арк. справи 98-102). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 14.05.2015 № 27 (том 6, арк. справи 103).
ВП «Автобаза»» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 6, арк. справи 111-186). Підприємство протягом 2014 року приймало участь у ярмарках вакансій для інвалідів (том 6, арк. справи 187-191). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 13.05.2015 № 33 (том 6, арк. справи 192). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів відповідно до наказу від 09.01.2014 № 5 (том 6, арк. справи 193). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 5, арк. справи 194-219).
ВП «Санаторій-профілакторій «Славутич» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у своїх звітах форми № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках вказувало про потребу в працівниках (том 6, арк. справи 238-245). Протягом 2014 року самостійно для працевлаштування на підприємство не звернулося жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується довідкою від 18.05.2015 № 32 (том 6, арк. справи 246). На підприємстві були утворені робочі місця для інвалідів в кількості 4 місць відповідно до наказу від 20.01.2014 № 2 (том 6, арк. справи 247). Підприємство зверталося до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Свердловської організації інвалідів товариства «Мужество» та до Свердловського міського центру зайнятості про потребу інвалідів та з проханням в сприянні працевлаштування інвалідів (том 6, арк. справи 248-249).
Вищезазначене свідчить, що відокремленими підрозділами відповідача вживалися заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади.
Щодо таких відокремлених підрозділів відповідача, як ВП «Шахта Довжанська-Капітальна» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта Харківська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «ГЗФ Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта «ОСОБА_2» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «Шахта ім. Я.М. Свердлова» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ВП «ГЗФ «Червонопартизанська» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», то згідно штатних розкладів на даних підприємствах працює по одній особі (том 7, арк. справи 169-175), а відтак відповідно до вимог статті 19 Закону № 875 норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на таких підприємствах не встановлюється. Що стосується адміністративної надбудови ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», то згідно штатного розкладу на підприємстві працювало 12 осіб, згідно наказу від 04.06.2013 № 83-к працевлаштовано одного інваліда (том 7, арк. справи 166-168), що відповідає вимогам статті 19 Закону № 875.
Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідам, які направлялися центром зайнятості чи зверталися безпосередньо до підприємства відповідача, при розгляді справи судом не встановлено. Таким чином, суд вважає, що на відповідача не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування та за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Згідно зі статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, субєкт господарювання за порушення господарського зобовязання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобовязання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Склад правопорушення, який є підставою для стягнення адміністративно-господарських санкцій, в межах спірних правовідносин позивачем не доведений.
Роботодавець вжив усіх необхідних заходів для недопущення порушення, а факт не працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць для даної категорії громадян у зв`язку з їх відсутністю не може слугувати підставою для накладення адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені, підставою для застосування яких є наявність вини юридичної особи.
Окрім того, дослідженням штатних розкладів відокремлених підрозділів ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» установлено, що на підприємствах існують вакантні посади, інформація про які в повній мірі узгоджується з відомостями, зазначеними у звітності Інформація про попит на робочу силу (вакансії), поданих центру зайнятості протягом 2014 року.
Згідно з приписами статей 71, 86 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Позивачем не доведено належними засобами доказування правомірності заявленого позову, у звязку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи вимоги частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивача в установленому законом порядку від сплати судового збору звільнено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК Свердловантрацит про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 17556450,93 грн. відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 15 липня 2015 року
Суддя ОСОБА_3