Постанова № 46790071, 09.07.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2015
Номер справи
804/7870/15
Номер документу
46790071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2015 р. Справа № 804/7870/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кальника В.В.

при секретарі судового засідання Шкуті А.А.

за участю:

представника позивачаОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області, третя особа Управління Пенсійного фонду в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, про визнання дій протиправними, визнання нечинним розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій від 03.04.2015 року №2714/02/24, -

ВСТАНОВИВ:

26 червня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області, третя особа Управління Пенсійного фонду в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області щодо виставлення розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення з березня 2015 року, виданий від 03.04.2015 року №2714/02/24;

- визнати нечинним розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з квітня 2015 року, виданий від 03.04.2015 року №2714/02/24 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області.

В обґрунтування позову зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» отримало поштою від Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих пложень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з квітня 2015 року, складений Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області, відносно ОСОБА_4, який працював трактористом-машиністом ЗАТ «Агрофірма Дніпро», правонаступником, якого є позивач.

Позивач вважає дії відповідача щодо виставлення розрахунку протиправними, оскільки, на його думку, Пенсійним фондом здійснено розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій без урахування абзацу пятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а тому, на думку позивача, у товариства відсутні правові підстави для здійснення вказаного розрахунку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення, в яких свою позицію обґрунтовував тим, що, Управління, як орган державної влади, діяло в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Представник третьої особи проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення.

Заслухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» (код ЄДРОПУ 30691606) (адреса: 52001, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, місто Підгородне, вулиця Партизанська, будинок 121) зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та платник, що відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

Управлінням Пенсійного фонду України в м.Новомосковську та Новомосковському районі було складено Розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з квітня 2015 року щодо виплати і доставки пенсії колишньому працівнику ТОВ «Агрофірма Дніпро» ОСОБА_4, який з 04.12.2014 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (тракторист-машиніст).

За змістом складеного розрахунку вбачається, що по особі, якій призначена пенсія на пільгових умовах ОСОБА_4, з 2015 року нараховано фактичні витрати на виплату та доставку пенсій в сумі 893,13 грн.

Відповідно до пункту 2 розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Також, цим Законом збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 1 статті 1, пункту 1 статті 2, пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (з наступними змінами) від 26.06.1997 року № 400/97 - ВР, для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських, інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за ставкою 100% від обєкта оподаткування.

Враховуючи, що з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок - чинним законодавством на позивача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» 3акону № 1058-ІУ виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.

Разом з цим, специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, зі змісту статті 14 Закону № 1788-ХІІ вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Виходячи зі змісту положень пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІУ у контексті статті 14 Закону № 1788-ХІІ, суд приходить до висновку, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-ХІІ.

Як вбачається з Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №2714/02/24 від 03.04.2015 року, який містяться в матеріалах справи та отриманий відповідачем, пенсії особі, що працювала на підприємстві ОСОБА_4 призначені на підставі статті 13 Закону №1788-ХІІ, а тому, підприємство повинно відшкодувати Фонду понесені останнім витрати на їх виплату та доставку.

Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в постанові від 06.09.2012 року по справі №К/9991/63551/11, від 06.09.2012 року по справі №К/15830/10.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Згідно положень пункту 6.1 та пунктів 6.4. - 6.7. Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до абзацу другого частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільнових умовах - в розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку вищезазначених пенсій. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058 згідно з додатками 6 та 7 Інструкції, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа повинні вносити до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно положень п. 6.8. Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Отже, суд вважає, що згідно Розрахунку №2714/02/24 від 03.04.2015 року ТОВ «Агрофірма Дніпро» повинно відшкодовувати витрати управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковську та Новомосковському районі за ОСОБА_4 з квітня 2015 року 893 грн. 13 коп. на рахунок управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області за місцем реєстрації підприємства.

Крім того, суд зазначає, що вказаний Розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» був складений за формою, передбаченою додатком 6 до пункту 6.4. Інструкції, та направлений Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області на адресу ТОВ «Агрофірма Дніпро», що, в свою чергу, відподіє вимогам Інструкції.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та нормативними актами України, а тому, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, не підтвердженими належними доказами, у звязку з чим, не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області, третя особа Управління Пенсійного фонду в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, про визнання дій протиправними, визнання нечинним розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій від 03.04.2015 року №2714/02/24 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 09 липня 2015 року.

Суддя ОСОБА_5