Постанова № 46789823, 10.07.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2015
Номер справи
803/1368/15-а
Номер документу
46789823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2015 року Справа № 803/1368/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької міської ради до Державної екологічної інспекції у Волинській області про зобов'язання здійснити перевірку та вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

Луцька міська рада звернулася з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області про зобов'язання здійснити перевірку та вчинити дії обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що за зверненням громадян, Луцькою міською радою було проведено контроль за додержанням природоохоронного законодавства щодо забруднення атмосферного повітря викидами забруднюючих речовин спортивно-оздоровчим комплексом Лідер на вулиці Писаревського, 1-а в місті Луцьку. Зокрема, відділом екології Луцької міської ради було складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства ПП ВКФ Домінанта (спортивно-оздоровчий комплекс Лідер).Даним актом встановлено, що теплопостачання забезпечується котлами, які працюють на природному газі та твердому паливі, про те у ПП ВКФ Домінанта дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел відсутній, а тому було видано припис щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та встановлено строк виконання до 31.03.2015 року. Враховуючи, що припис відділу екології Луцької міської ради не був виконаний, а Луцька міська рада не вправі здійснювати заходи у сфері державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки субєкта господарювання із подальшим зверненням до суду про призупинення виконання робіт спортивно-оздоровчим комплексом Лідер, зібрані матеріали було направлено в Державну екологічну інспекцію у Волинській області для реагування та притягнення винних осіб до відповідальності. 16.04.2015 року державна екологічна інспекція відмовила у здійсненні перевірки субєкта господарювання та вжиття відповідних заходів. Позивач просить зобовязати Державну екологічну інспекцію у Волинській області здійснити перевірку ПП ВКФ Домінанта (спортивно-оздоровчий комплекс Лідер), що знаходиться на вулиці Писаревського, 1-а в місті Луцьку, на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря щодо викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел та у разі виявлення порушень зобовязати відповідача звернутися до суду з позовом про призупинення виконання робіт спортивно-оздоровчим комплексом Лідер.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача, пояснила що Державна екологічна інспекція у Волинській області не змогла провести перевірку, оскільки на той час існував мораторій Кабінету Міністрів України на проведення перевірок, а в даний час не може провести перевірку, оскільки така перевірка екологічною інспекцією не запланована.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 34 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Відповідно до статті 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з статтею 12 цього Закону, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 28 цього Закону, державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.

Судом встановлено, що за зверненням громадян, Луцькою міською радою було проведено контроль за додержанням природоохоронного законодавства щодо забруднення атмосферного повітря викидами забруднюючих речовин спортивно-оздоровчим комплексом Лідер на вулиці Писаревського, 1-а в місті Луцьку.

Зокрема, відділом екології Луцької міської ради було складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства ПП ВКФ Домінанта (спортивно-оздоровчий комплекс Лідер).

Даним актом встановлено, що теплопостачання забезпечується котлами, які працюють на природному газі та твердому паливі, про те у ПП ВКФ Домінанта дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел відсутній, а тому було видано припис щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та встановлено строк виконання до 31.03.2015 року. Враховуючи, що припис відділу екології Луцької міської ради не був виконаний, а Луцька міська рада не вправі здійснювати заходи у сфері державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки субєкта господарювання із подальшим зверненням до суду про призупинення виконання робіт спортивно-оздоровчим комплексом Лідер, зібрані матеріали було направлено в Державну екологічну інспекцію у Волинській області для реагування та притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно зі статтею 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом

16.04.2015 року державна екологічна інспекція відмовила у здійсненні перевірки субєкта господарювання та вжиття відповідних заходів, покликаючись на обмеження проведення перевірок Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 6 цього Закону, підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Враховуючи що Луцькою міською радою вносився припис щодо отримання спортивно-оздоровчим комплексом Лідер дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та про те у зазначений строк для виконання до 31.03.2015 року припис не був виконаний, суд вважає, що є підстави для проведення позапланової перевірки, а тому зобовязує Державну екологічну інспекцію у Волинській області здійснити перевірку ПП ВКФ Домінанта (спортивно-оздоровчий комплекс Лідер), що знаходиться по вул. Писаревського, 1-а в місті Луцьку, на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря щодо викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел та на виявлені порушення вжити заходів реагування.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3 , 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, Закону України Про охорону атмосферного повітря, Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобовязати Державну екологічну інспекцію у Волинській області здійснити перевірку ПП ВКФ Домінанта (спортивно-оздоровчий комплекс Лідер), що знаходиться по вул. Писаревського, 1-а в місті Луцьку, на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря щодо викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел та на виявлені порушення вжити заходів реагування.

Стягнути з державного бюджету України в користь Луцької міської ради 146,16 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 14 липня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Д. Ковальчук