ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" липня 2015 р.Справа № 916/4525/14
За позовом Одеська міська рада;
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА"
За участю Прокуратури Одеської області
про визнання частково недійсними пунктів статуту та договору
Суддя Гуляк Г.І.
Представники:
Від позивача: Бондаренко І.О. - за дорученням;
Від відповідача: Леонова О.В., Данілов А.І., Бакаянова Л.І. - за дорученням;
Від прокуратури: Коломійчук І.О. - посвідчення;
Суть спору: Одеська міська рада (далі - Позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА», м. Одеса (далі - відповідач1), Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ», м. Київ (далі - відповідач2) про визнання недійсними п.п. 6.2.1., 6.2.2., 6.3.1, ст. 6 Статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040, Аеропорт ЦА (Цивільної авіації), м. Одеса, 65054), затвердженого 21.10.2011р. та зареєстрованого 08.11.2011р. та про визнання недійсним п. 2.1. Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21 жовтня 2011 року.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.11.2014 року порушено провадження у справі № 916/4525/13 суддя Оборотова О.Ю./.
Рішенням господарського суду Одеської області від 17 грудня 2014 року по цій справі, залишеним без змін Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 12 лютого 2015 року - у задоволенні позову було відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.04.2015 року вищевказані Рішення господарського суду Одеської області від 17 грудня 2014 року та Постанова Одеського апеляційного господарського суду від 12 лютого 2015 року - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30 квітня 2015 року справу прийнято до свого провадження.
27.05.2015 року позивач звернувся до суду з заявою про зміну предмета позову за вх.№2-3021/15, в якій просить суд: 1) визнати недійсним Статут ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040, Аеропорт ЦА (Цивільної авіації), м. Одеса, 65054), затверджений 21.10.2011р. та зареєстрований 08.11.2011 р. в частині, а саме пункт 6.3.1. Статуту та Додаток 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 2) визнати недійсним підпункт 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011р. в частині в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майно у відповідності до Додатку 1 до Статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", що складає 25% статутного капіталу; 3) витребувати у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040, Аеропорт ЦА (Цивільної авіації), м. Одеса, 65054) на користь територіальної громади м. Одеси майно, яке було передане йому в якості внеску Одеської міської ради до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" згідно з Актом приймання передачі майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" від 31.10.2011 р.; 4) визнати за територіальною громадою міста Одеси право власності на майно, яке було передане до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" згідно з Актом приймання передачі майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" від 31.10.2011 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28 травня 2015 року прийнято до розгляду вимоги в частині: 1) визнання недійсним Статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040, Аеропорт ЦА (Цивільної авіації) м. Одеса 65054) затверджений 21.10.2011 року та зареєстрований 08.11.2011 року, а саме пункт 6.3.1 Статуту та Додатку 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 2) визнання недійсним підпункт 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011 року в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майна у відповідності до Додатку 1 до Статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", що складає 25 %статутного капіталу.
В іншій частині вимог суд відмовив у прийнятті, оскільки пункти 3 та 4 заяви позивача не відповідають вимогам ст. 22 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28 травня 2015 року зобов'язано Відділ реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції (65012 м. Одеса, вул. Велика Арнаутська,15) надати суду матеріали реєстраційної справи ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040, Аеропорт ЦА (Цивільної авіації) м. Одеса 65054).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18 червня 2015 року зобов'язано: позивача надати оригінал та належним чином засвідчену копію висновку ПП «Бюро Маркуса» від 14.06.2011 року про справедливу ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» станом на 31.03.2011 року, письмові заперечення на відзив; відповідача надати Звіт про оцінку вартості майна ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", який був виконаний з метою передання майна ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" в іпотеку на забезпечення зобов'язань ТОВ перед ПАТ «Державний експортно-імпортний банк (АТ «Укрексімбанк») на суму 30 000 000 доларів США за договорами іпотеки.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30 червня 2015 року зобов'язано: позивача надати оригінал та належним чином засвідчену копію висновку ПП "Бюро Маркуса" від 14.06.2011 року про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" станом на 31.03.2011 року, письмові заперечення; відповідача надати: Звіт про оцінку вартості майна ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040), який був виконаний з метою передання майна ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" в іпотеку на забезпечення зобов'язань ТОВ перед ПАТ "Державний експортно-імпортний банк" (АТ "Укрексімбанк") на суму 30 000 000 доларів США за договорами іпотеки.
На виконання вимог ухвал суду від 18.06.2015 року та від 30.06.2015 року позивачем надано клопотання про залучення додаткових доказів, а саме: листа ПП «Бюро Маркуса» щодо неможливості надання матеріалів оцінки ринкової власності основних засобів КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» у зв'язку з їх вилученням Головним слідчим управлінням МВС в м. Києві, згідно ухвали Печерського районного суду м. Києва.
Крім того, позивачем також надані пояснення з приводу заперечень відповідача щодо застосування до спірних правовідносин рішень Європейського суду з прав людини.
Позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Відповідач1, 2 позов не визнають, з підстав викладених у відзивах на позов. Представник прокуратури вважає позовні вимоги позивача законними та обґрунтованими, підтримує позов.
У судовому засіданні 13 липня 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду, в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Рішенням Одеської міської ради від 29.04.2011р. №731-VІ "Про заходи щодо реконструкції та розвитку Міжнародного аеропорту "Одеса" вирішено: 1.Виступити співзасновником ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" спільно із Товариством з обмеженою відповідальністю "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ"; 2.Надати згоду КП "Міжнародний аеропорт Одеса" на укладання договору про спільну діяльність з ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 3.Виконавчому комітету Одеської міської ради у двомісячний термін: організувати проведення інвентаризації та незалежної експертної оцінки майна, яке перебуває у господарському віданні (на балансі) КП "Міжнародний аеропорт Одеса"; внести на розгляд Одеської міської ради питання про визначення частки Одеської міської ради в статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та переліку майна (майнових прав) КП "Міжнародний аеропорт Одеса", яке буде передаватися у спільну діяльність при укладанні договору, зазначеного у пункті 2 цього рішення; подати на затвердження Одеської міської ради проект договору про спільну діяльність між КП "Міжнародний аеропорт Одеса" та ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 4.Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради спільно з управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради внести пропозиції щодо відведення відповідної земельної ділянки для будівництва аеровокзального комплексу.
Згідно звіту про оцінку ринкової вартості основних засобів (згідно наданого переліку) КП "Міжнародний аеропорт Одеса", складеного 18.06.2011р. ПП "Бюро Маркуса" загальна вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" склала - 161421433,00 грн. (основні засоби Термінального комплексу та супутні служби - 118350549,00 грн.; основні засоби Аеродромного комплексу та супутні служби - 43070884,00 грн.
Рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та внеску КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" у спільну діяльність": 1.Надано згоду заступнику міського голови Ільченку М.С. на підписання протоколу про створення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та його Статуту; 2.Затверджено договір про корпоративні принципи управління ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (додаток І) та надано згоду заступнику міського голови Ільченку М.С. на підписання від імені Одеської міської ради зазначеного договору; 3.Погоджено, що для забезпечення діяльності ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" за рахунок внесків його засновників (Одеської міської ради та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ") створюється статутний капітал Товариства у розмірі 473402196 грн.; 4.Погоджено, що частка Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства у грошовому еквіваленті становить 118350549,00 грн., що складає 25 % статутного капіталу Товариства; 5.Затверджено висновок ПП "Бюро Маркуса" від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" станом на 31.03.2011р., що передаються до статутного капіталу Товариства; 6.Погоджено, що в якості вкладу до статутного капіталу Товариства Одеська міська рада вносить майно загальною вартістю 118350549,00 грн. відповідно до висновку ПП "Бюро Маркуса" від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт Одеса" станом на 31.03.2011р., перелік якого зазначений у додатку 2 до цього рішення; 7.До моменту створення Товариства отримати відповідний дозвіл Антимонопольного комітету України; 8.З метою організації виконання пунктів 1-6 цього рішення надати заступнику міського голови Ільченку М.С. повноваження від імені Одеської міської ради: самостійно приймати рішення щодо підготовки, подання та отримання будь-яких документів, пов'язаних з отриманням дозволу Антимонопольного комітету України, у тому числі отримання оригіналу дозволу Антимонопольного комітету України; приймати рішення щодо погодження кандидатури директора Товариства; голосувати на установчих зборах про призначення відповідної особи директором Товариства, затвердження та підписання Статуту Товариства (додаток 3), визначення питання його місцезнаходження, затвердження та підписання протоколу установчих (загальних) зборів Товариства, затвердження та підписання акта приймання-передачі майна у статутний капітал Товариства, прийняття будь-яких інших рішень, необхідних для його створення; підписувати на установчих зборах Товариства рішення про його створення та будь-які інші документи, необхідні для створення та державної реєстрації Товариства.; 9.Погоджено, що в якості внеску до договору про спільну діяльність, що укладається з Товариством, КП "Міжнародний аеропорт Одеса" передає майнові права за балансовою вартістю у розмірі 4258699,00 грн.; 10.Встановлено заборону на зміну форми власності майна, яке передається КП "Міжнародний аеропорт Одеса" до спільної діяльності, зазначеної у п. 9 цього рішення; 11.Уповноважено Генерального директора КП "Міжнародний аеропорт Одеса" підписати відповідний договір про спільну діяльність ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" із відповідними додатками до нього.
Рішеннями АМК України від 28.09.2011р. №543-р, №544-р (справа №24-25/135-11) надано дозвіл ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" і Одеській міській раді на створення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; надано дозвіл ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" на набуття права користування активами КП "Міжнародний аеропорт Одеса".
Рішенням Одеської міської ради від 19.10.2011р. №1395-УІ внесено зміни до рішення міськради від 08.07.2011р. №835-VІ, а саме особою уповноваженою на підписання документів від імені Одеської міської ради, як учасника ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" замість Ільченка М.С. визначено Орловського А.Й.
21.10.2011р. відбулись загальні збори учасників ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", які оформлені протоколом № 1 з наступним порядком денним: 1.Створення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"; 2. Визначення розміру статутного (складеного) капіталу товариства та розміру вкладів учасників товариства; 3.Визначення місцезнаходження товариства; 4.Затвердження Статуту товариства; 5.Обрання директора товариства; 6.Уповноваження представника товариства щодо проведення державної реєстрації прийнятих рішень. На цих загальних зборах присутніми були: Одеська міська рада в особі Орловського А.Й. та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" в особі директора Качанова О.І.
21.10.2011р. між Одеською міською радою та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" укладено договір про корпоративні принципи управління Товариством, на підставі якого сторони прийшли до згоди про співробітництво щодо створення системи загального та узгодженого розвитку авіаційної інфраструктури Міжнародного аеропорту "Одеса" для забезпечення надання закінченого циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексів. Виявляючи прагнення до співробітництва та передбачаючи взаємну вигоду, керуючись чинним законодавством України, шляхом об'єднання сумісних коштів та зусиль, сторони прийшли згоди про утворення ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та організації Спільної діяльності.
Відповідно до п. 2.1. цього договору при створенні ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" сторони домовилися, що розподіл часток (вкладів) до Статутного (складеного) капіталу здійснюється наступним чином: частка Одеської міської ради у Статутному капіталі товариства у грошовому виражені становить 118350549,00 грн., що складає 25% Статутного капіталу товариства; частка ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" у Статутному капіталі товариства у грошовому виражені становить 355051647,00 грн., що складає 75% Статутного капіталу товариства.
Також умовами договору встановлено взаємні зобов'язання Сторін щодо форм та порядку внесення вкладів учасників Товариства (підпункт 1 пункту 4 договору), порядку виходу із Товариства (пункт 4 договору), порядку формування органів управління Товариством та розподілу між Сторонами квот із призначення посадових осіб (пункт 2.2 договору), інші зобов'язання Сторін стосовно їх участі у Товаристві та управління ним.
31.10.2011р. за актом приймання-передачі майна, Одеською міською радою в якості внеску то Статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" передано останньому майно загальною оціночною вартістю 118350549 грн., в тому числі нерухоме майно - нежилі будівлі та споруди у м. Одеса, Аеропорт ЦА, ділянка №1.
Відповідно до п. 1.3., 1.3.1., 1.3.2. ст.1 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", затвердженого загальними зборами учасників товариства від 21.10.2011р. (протокол №1), зареєстрованого 08.11.2011р. за №15561020000042807 учасниками ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" є: Одеська міська рада та ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ".
Згідно ст. 6 Статуту товариства розмір Статутного капіталу товариства становить: 473402196 грн., частка якого розподіляється між учасниками товариства наступним чином:
-Одеська міська рада - 118350549,00 грн. (25%)
-ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" - 355051647,00 грн. (75%)
Пунктом 6.3.1 ст. 6 Статуту товариства встановлено, що Одеська міська рада в якості вкладу до Статутного капіталу товариства вносить нерухоме майно, яке визначене в Додатку №1 до цього Статуту вартістю 118350549,00 грн., відповідно до звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VI.
Абзацом 3 пункту 6.4. ст. 6 цього Статуту встановлено обов'язок учасника у разі внесення ним у якості вкладу майна та/або майнових прав, внести такий вклад повністю до моменту державної реєстрації товариства.
Як вбачається зі свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди від 29.12.2011р. серії САЕ №572099 об'єкт, який розташований за адресою: м. Одеса, Центральний аеропорт, 2, в цілому дійсно належить ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" на праві приватної власності, державна реєстрація права власності здійснена, про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав від 19.01.2012р. №32911035.
В матеріалах справи наявні докази підтвердження внесення ТОВ "ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ" своєї частки в статутний капітал ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" у повному обсязі, в розмірі 355051647,00 грн., що складає 75% статутного капіталу товариства.
За твердженням позивача, пункт 6.3.1 ст. 6 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та Додаток 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу та підпункт 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» по організації заходів та діяльності сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011 року в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майно у відповідності до Додатку №1 до Статуту ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА», що складає 25% статутного капіталу суперечать положенням законодавства України, зокрема:
всупереч ч. 3, 4 ст. 145 Господарського кодексу України, відбулась зміна правового режиму комунального майна, що перебувало на праві господарського відання у КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», поза процедурою приватизації;
всупереч ч.2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» здійснено відчуження об'єктів, що мають загальнодержавне значення, що забезпечують виконання державою своїх функцій, зокрема майна яке технологічно бере участь в обслуговуванні літаків, забезпеченні безпеки польотів, тощо;
всупереч ч.7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передачею майна до статутного капіталу Товариства, фактично ослаблено економічні основи місцевого самоврядування. Передачею майна до статутного капіталу Товариства фактично КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» позбавлено можливості виконувати свої соціальні функції із забезпечення життєдіяльності держави;
передачу нерухомого майна до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", не було оформлено у встановленому законодавством порядку, із дотриманням нотаріальної форми;
на момент затвердження Статуту та внесення майна до статутного капіталу, був недійсним Висновок оцінювача майна ПП «Бюро Маркуса», який встановлював ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» станом на 31.03.2011 року;
статутний капітал ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" сформований всупереч ч.3 ст. 13 Закону України «Про господарські товариства», за рахунок кредитних коштів;
Посилаючись на вищевикладені обставини, позивач звернувся з відповідним позовом до господарського суду Одеської області.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, а також врахувавши висновки Вищого господарського суду України, викладені в постанові від 14.04.2015 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, підставою для: внесення спірного комунального майна, належного Одеській міській раді, що перебувало в господарському віданні та на балансі КП "Міжнародний аеропорт Одеса", до статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", а відповідно і зміни його правового режиму; затвердження договору про корпоративні принципи управління; погодження розміру частки в статутному капіталі, стало Рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та внеску КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" у спільну діяльність".
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України (ч.2 ст. 19 Конституції України).
У відповідності зі статтею 143 Конституції України, територіальна громада безпосередньо або через створений нею орган місцевого самоврядування управляє майном, що перебуває в комунальній власності.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно п. п. 30 п. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Відповідно до частин 1, 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Таким чином, зі змісту п. 30 ст. 26, п. 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" випливає, що до виключної компетенції Одеської міської ради, як власника комунального майна, належить прийняття рішень щодо його відчуження відповідно до закону, затвердження місцевих програм приватизації, визначення доцільності, порядку та умов відчуження об'єктів права комунальної власності.
Згідно до частини 4 статті 3 Закону України «Про приватизацію державного майна», його положення поширюються на відносини з приводу майна комунальної власності. Такий висновок також знаходить своє підтвердження в Рішенні Конституційного Суду України від 01 липня 1998 року № 9-рп у справі № 01/1501-97, № 1-8\98.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено перелік об'єктів, які не підлягають приватизації, та мають загальнодержавне значення.
До таких об'єктів законодавець відносить:
а) об'єкти які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об'єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України,
зокрема:
майно органів державної влади та органів місцевого самоврядування, майно Збройних Сил України (крім майна, щодо якого законом встановлено особливості приватизації), Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, сил цивільної оборони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, правоохоронних та органів доходів і зборів, що безпосередньо забезпечує виконання цими органами встановлених законодавством завдань, майно закладів охорони здоров'я системи екстреної медичної допомоги;
г) об'єкти, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому, зокрема майнові комплекси підприємств авіаційної промисловості, інш.
Як вбачається із матеріалів справи, майно внесене Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", на виконання Рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та внеску КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" у спільну діяльність" за актом від 30.11.2011 року, фактично складає частину цілісного майнового комплексу КП «Міжнародний аеропорт «Одеса». Дане майно використовувалось останнім з метою виконання покладених на нього функцій, у тому числі: забезпечення посадки-зльоту повітряних суден, у тому числі у нічний час, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення аварійно-рятувального та протипожежного обслуговування повітряних суден; забезпечення наднормативної стоянки повітряних суден, надання місць для стоянок для базування повітряних суден, надання інших послуг з метою обслуговування повітряних суден та аеродромних об'єктів, забезпечення авіаційної безпеки, тощо.
Наразі, спірне комунальне майно технологічно використовувалось в обслуговуванні літаків, забезпеченні безпеки польотів. До такого майна, зокрема, належить: будівля складу ЕСТОП (дизельна) (інв.№5957), нежила будівля складу служби ЕСТОП (інв.№5958), нежиле приміщення (диспетчерська ССТ) (інв.№5971), нежила будівля адміністрації (штаб), ДПСП - диспетчерський пункт сліпої посадки, будівля перонної механізації, будівля наземних служб, будівля перонної механізації (бокс), дороги та площадки аеродрому Одеса (інв.№15101040), привокзальна площадка (інв.№15101014), автодорога №1 (інв.№15101015), автодорога №2 (інв.№15101016), автодорога №3 (інв.№15101017), самохідний пасажирський трап Т-9900-0-3.н.8158 (інв.№16104065), самохідний пасажирський трап Т-9900-0-3.н.8155 (інв.№16104065), трап самохідний літаковий СПТ-154.инв.10 (інв.№16104078), самохідний пасажирський трап инв.4 (інв.№16104083), самохідний пасажирський трап инв.3 (інв.№16104084), самохідний пасажир. трап СПТ-154.инв.8 (інв.№16104095), самохідний пасажир. трап СПТ-154.инв.15 (інв.№16104096), трап самохідний СПТ-154 зав.9289 (інв.№16104097), самохідний пасажир. трап СПТ-154.инв.12 (інв.№16104101), трап самохід. пасажирський СПТ-154.инв.1 (інв.№16104102), замощення аеродромного двору (інв.№55101001), засоби зв'язку та інше майно, яке бере участь у забезпеченні безпеки польотів літаків цивільної авіації на базі аеродромних об'єктів міжнародного аеропорту "Одеса".
Виходячи із характеристик майна, внесеного до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", суд приходить до висновку, що на виконання Рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", фактично було відчужено майно, яке має загальнодержавне значення, забезпечуючи життєдіяльність держави в цілому, що є порушенням пунктів а), г) частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна».
Додатково суд вважає за необхідне зазначити, що при віднесенні спірного майна до загальнодержавного, до об'єктів які забезпечують життєдіяльність держави в цілому, судом крім характеристики та цільового призначення майна, також враховується надана законодавцем можливість більш розширеного тлумачення п. (г) частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна», внаслідок використання в абзаці терміну «зокрема». Підтвердженням такої позиції суд вважає прийняття законодавцем Закону України від 13 січня 2012 року № 4336-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації Державної програми приватизації на 2012-2014 року», яким частини 1, 2 статті 5 Закону викладено в новій редакції, і до об'єктів, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому (п. (г) віднесено: злітно-посадкові смуги, руліжні доріжки, перони, системи посадки, наземні засоби зв'язку, навігації, спостереження, інші елементи аеродромів, що забезпечують безпеки польотів.
Таким чином, Одеська міська рада при прийнятті Рішення від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", в частині затвердження договору про корпоративні принципи управління, визначення переліку комунального майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, погодження розміру частки в статутному капіталі, порушила ч.2 ст. 19 Конституції України, пункти а), г) частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна».
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини рішення від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
При цьому, скасування такого акта не породжує наслідків для, наприклад, власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку або укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства. Ураховуючи наведене, позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування або відповідного органу виконавчої влади, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Відтак, у разі прийняття органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, задоволення позову, предметом якого є виключно спірне рішення відповідного органу, з-за обрання позивачем саме такого способу захисту порушених прав, не забезпечить їх реального захисту. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 у справі №21-405а14.
З огляду на вищезазначене, прийняте Одеською міською радою Рішення від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та внеску КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" у спільну діяльність" вичерпали свою дію внаслідок його виконання, а захист порушеного права позивача має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.
Виходячи із аналізу вищезазначених правових норм та обставин справи, надати оцінку незаконності дій Одеської міської ради з прийняття Рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ "Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", в частині затвердження договору про корпоративні принципи управління, визначення переліку майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, погодження розміру частки в статутному капіталі, суд вважав за необхідним, виходячи із предмета позову, вимоги за яким є похідними від зазначеного Рішення, оскільки Статут ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та Договір про корпоративні принципи управління, прийняті на виконання відповідного Рішення.
Крім того при наданні оцінки доводам сторін, суд зважає на особливості зміни правового режиму майна КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», як суб'єкта господарювання, заснованого на комунальній власності, встановлені ч. 3, 4 ст. 145 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 2 - 5 ст. 145 Господарського кодексу України, зміна правового режиму майна суб'єкта господарювання здійснюється за рішенням власника (власників) майна у спосіб, передбачений цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами, крім випадків, якщо така зміна забороняється законом.
Правовий режим майна суб'єкта господарювання, заснованого на державній (комунальній) власності, може бути змінений шляхом приватизації майна державного (комунального) підприємства відповідно до закону.
Правовий режим майна суб'єкта господарювання, заснованого на державній (комунальній) власності, може бути змінений шляхом здачі цілісного майнового комплексу підприємства або майнового комплексу його структурного підрозділу в оренду.
Законом можуть бути визначені також інші підстави зміни правового режиму майна суб'єкта господарювання.
Разом із тим, зі змісту п. 30 ст. 26, п. 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" випливає, що до виключної компетенції Одеської міської ради, як власника комунального майна, належить прийняття рішень щодо його відчуження відповідно до закону, затвердження місцевих програм приватизації, визначення доцільності, порядку та умов відчуження об'єктів права комунальної власності.
Таким чином, внесенням комунального майна до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (затвердженням його переліку), затвердженням договору про корпоративні принципи управління, погодженням розміру частки в статутному капіталі, Одеська міська рада, як власник майна, фактично реалізувала свої правомочності щодо його відчуження, визначення доцільності, порядку та умов відчуження, встановлені п. 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Частина перша ст. 317, частина перша та абзац перший частини другої ст. 319 Цивільного кодексу України визначають, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що визначене ч.6 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право органу місцевого самоврядування на встановлення доцільності, порядку та умов відчуження об'єктів права комунальної власності, не є необмеженим.
Так, п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України встановлені загальні засади цивільного законодавства, якими зокрема є справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного майна», приватизація повинна здійснюватись на підставі відповідних пріоритетів, та принципів.
Отже, у разі відчуження майна, органи місцевого самоврядування повинні дотримуватись наступних принципів:
- недопущення безоплатного відчуження майна (дарування) суб'єктам недержавної форми власності;
- застосування конкурентного способу відчуження майна;
- обов'язкове проведення законної та об'єктивної оцінки такого майна;
Крім того, при виборі порядку та умов відчуження об'єктів права комунальної власності, орган місцевого самоврядування обмежений ч. 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, згідно якої майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності повинні зараховуватись до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуватись на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Аналізуючи дотримання наведених вище норм законодавства щодо порядку відчуження комунального майна, суд наголошує на їх порушенні, ослабленні економічних основ місцевого самоврядування, що полягає у позбавленні територіальної громади права на ефективне користування належного їй майна.
Крім того, за результатами внесення комунального майна до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» позбавлене можливості виконувати свої соціальні функції, та функції із забезпечення життєдіяльності держави.
Доводи відповідачів щодо відсутності порушеного права територіальної громади, внаслідок отримання частки у статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", пропорційної вартості внесеного майна, не спростовують наведених вище висновків.
Так, в силу ст.ст. 41, 60 Закону України «Про господарські товариства» отримана територіальної громадою частка в розмірі 25% статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" не дозволяє їй впливати на прийняття вищим органом товариства управлінських рішень. Такі дії фактично надали можливість Товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСА АЕРОПОРТ ДЕВЕЛОПМЕНТ», м. Київ, частка якого складає 75% статутного капіталу, самостійно приймати будь-які рішення, що стосуються діяльності товариства, у тому числі щодо розпорядження майном територіальної громади, яке втратило статус комунального з моменту його внесення до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА".
Також судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази застосування конкурентного способу відчуження майна, що дозволило би обрати більш ефективний та раціональний спосіб використання комунального майна, а також забезпечити прозорість процедури та рівні умови для потенційних інвесторів.
За викладених обставин, суд дійшов висновків, що Рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ " Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", в частині затвердження договору про корпоративні принципи управління, затвердження оцінки вартості майна, визначення переліку майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, погодження частки в статутному капіталі, прийняті із порушенням п.6 ч.1 ст.3 ЦК України , ч.2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного майна», ч. 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні.
Щодо вимог позивача про визнання недійсним пункту 6.3.1 ст. 6 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та Додатку 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року за № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», підставами для визнання акта, в тому числі статуту, недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Враховуючи встановлення судом незаконності Рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ ", в частині затвердження договору про корпоративні принципи управління, затвердження оцінки вартості майна, визначення переліку майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, погодження розміру частки в статутному капіталі, суд прийшов до висновків щодо невідповідності пунктів 6.3.1. Статуту та Додатку 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", затвердженого 21.10.2011р. та зареєстрованого 08.11.2011 р. вимогам чинного законодавства, а саме:
- ч.2 ст. 19 Конституції України, пунктам а), г) частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна», п.6 ч.1 ст.3 ЦК України , ч.2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного майна», ч. 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні.
Це є підставою для визнання вказаних пунктів Статуту недійсними, та задоволення позовних вимог позивача в цій частині.
Доводи відповідачів про відмову у задоволенні позову, в частині визнання недійсними відповідних пунктів Статуту, внаслідок пропуску позивачем строку позовної давності, визнаються судом неспроможними, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Згідно з ч.1 ст.257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно із ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
В силу ч.ч. 3, 4 ст. 267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Позов Одеською міською радою пред'явлений 07.11.2014 року.
Оспорюваний Статут ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" затверджений 21.10.2011р., зареєстрований 08.11.2011р.
Початок перебігу строку позовної давності, за наведених обставин, почався 21.10.2011 року, з моменту затвердження Статуту.
Згідно ч.5 ст. 267 Цивільного кодексу України, якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Як роз'яснено в п. 2.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу, але за приписом частини п'ятої статті 267 ЦК України позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причин пропуску строку позовної давності; питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об'єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується господарським судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини; закон не визначає, з чиєї ініціативи суд визнає причини пропущення позовної давності поважними. Як правило, це здійснюється за заявою (клопотанням) позивача з наведенням відповідних доводів і поданням належних та допустимих доказів. Відповідна ініціатива може виходити й від інших учасників судового процесу, зокрема, прокурора, який не є стороною у справі.
Позивачем надано до суду клопотання, в якому останнім наведено причини пропущення строку позовної давності, що являються поважними на його думку, зокрема: незначний пропуск строку позовної давності - 16 днів, відсутність грошових коштів для сплати судового збору, проведення переговорів із відповідачами на предмет можливості іншого способу поновлення прав територіальної громади (позасудового).
Крім того, позивач виходив із того, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 268 Цивільного кодексу України, в редакції, що була чинною до 15.01.2012, позовна давність не поширювалась на вимоги щодо скасування рішень органів влади, якими порушено право. Згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку судочинства" вказана норма втратила чинність, однак відповідно до Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, протягом трьох років з дня набрання ним чинності, тобто до 15.01.2015, можуть бути заявлені вимоги про визнання незаконним правового акта органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право.
Суд, проаналізувавши наведені позивачем причини пропуску строку позовної давності, врахувавши що вимоги позивача мають важливе соціальне та економічне значення для регіону, визнає причини пропуску строку поважними, що є підставою для поновлення строку позовної давності на підставі п. 5 ст. 267 ЦК України.
Щодо вимоги позивача про визнання недійсним підпункту 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011 року, в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майна у відповідності до Додатку 1 до Статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", що складає 25 % статутного капіталу, суд зазначає наступне.
Підставою недійсності правочину, згідно до ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України, є недодержання в момент його вчинення вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч.1 ст. 228 Цивільного кодексу України, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Згідно абз.2 п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 N 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності.
Правочин, який порушує публічний порядок, згідно ч.2 ст. 228 Цивільного кодексу України, є нікчемним.
Судом встановлено, що договір про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011р. суперечить ч.2 ст. 19 Конституції України, пунктам а), г) частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна», п.6 ч.1 ст. 3 ЦК України , ч.2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного майна», ч. 7 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», фактично порушує публічний порядок, спрямований на незаконне заволодіння комунальним майном територіальної громади, яке відносить до загальнодержавного майна та забезпечує життєдіяльність держави в цілому.
Також, як вбачається із матеріалів справи, на дату підписання Договору про корпоративні принципи управління від 21.10.2011р., висновок оцінювача ПП «Бюро Маркуса» про ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» станом на 31.03.2011 року втратив чинність, в силу вимог законодавства про оцінку майна.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», проведення оцінки майна є обов'язковим в випадках створення підприємств на базі державного майна або майна, що є у комунальній власності.
Відповідно до п. 25 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2013 року № 1891, висновок про вартість майна у разі його використання для цілей реєстрації статуту господарського товариства, що створюється на базі державного та комунального майна, дійсний протягом шестимісячного строку від дати оцінки. Дата оцінки, відповідно до п.3 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 року № 1440, - це дата на яку проводиться оцінка майна, та визначається його вартість.
Крім того, суду не надано доказів проведення рецензування висновку оцінювача ПП «Бюро Маркуса» від 14.06.2011 року, відповідно до частини 3 статті 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Як вбачається з листа ПП «Бюро Маркуса» надати витребувані матеріали не уявляється можливим, у зв'язку з їх вилученням ГСУ МВС України, на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва.
Отже, при підписанні Договору про корпоративні принципи управління від 21.10.2011р. не дотримано вимоги щодо обов'язкового законного проведення оцінки майна.
Відповідно до ст. 217 Цивільного кодексу України, недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.
Враховуючи неможливість вчинення договору про корпоративні принципи управління без внесення Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" комунального, загальнодержавного майна, суд дійшов до висновків, що в силу ч.2 ст. 224 Цивільного кодексу України Договір про корпоративні принципи управління ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" від 21.10.2011р., являється нікчемним в цілому.
Згідно п. 2.5.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними» від 29.05.2013 року за №11, нікчемний правочин, на відміну від оспорюваного, є недійсним незалежно від наявності чи відсутності відповідного рішення суду.
Виходячи із встановленої судом нікчемності Договору про корпоративні принципи управління ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" від 21.10.2011р. в цілому, суд вважає за необхідне відмовити Одеській міській раді у задоволенні позову в частині визнання недійсним окремих пунктів Договору про корпоративні принципи управління.
Одночасно, надаючи оцінку іншим наведеним позивачем доводам позовної заяви, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Доводи щодо передачі нерухомого майна до статутного капіталу ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" із порушенням встановленого законодавством порядку, внаслідок недотриманням нотаріальної форми, відхиляються судом, як такі що позбавлені належного правового обґрунтування.
Доводи позивача, що статутний капітал ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" сформований всупереч ч.3 ст.13 Закону України «Про господарські товариства», за рахунок кредитних коштів, спростовуються матеріалами справи.
Також, судом відхиляються посилання відповідача на практику Європейського суду з прав людини, як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки обставини справ «Федоренко проти України» та «Стретч проти Сполученого Королівства», та обставини справи яка розглядається, істотно різняться. Тому, відповідні висновку Європейського суду з прав людини не можуть бути безумовним прецедентом при розгляді даної справи. Крім того, порушення права відповідача на мирне володіння майном не може служити на користь його правової позиції, оскільки як було встановлено судом, набуття права власності ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" на спірне майно, відбулось на підставі рішення органу місцевого самоврядування, прийнятого з порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, суд частково задовольняє заявлені позивачем позовні вимоги, у зв'язку з чим визнає недійсним Статут ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", затверджений 21.10.2011 року та зареєстрований 08.11.2011 року в частині, а саме: пункт 6.3.1 ст. 6 Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та Додаток1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА".
В частині визнання недійсним підпункту 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011 року, в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майно у відповідності до Додатку 1 до Статуту ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА", що складає 25 % статутного капіталу, суд відмовляє у задоволенні позову, з огляду на встановлення судом нікчемності Договору про корпоративні принципи управління ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" від 21.10.2011р. в цілому.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним Статут ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (ідентифікаційний код 37947040, Аеропорт ЦА (Цивільної авіації) м. Одеса 65054), затверджений загальними зборами учасників товариства від 21.10.2011р. (протокол №1), зареєстрований 08.11.2011р. за №15561020000042807 в частині, а саме: пункт 6.3.1 ст. 6 Статуту ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" та Додаток1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА".
3. В іншій частині позову - відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 14 липня 2015 р.
Суддя Г.І. Гуляк