Справа № 302/693/15-а
2-а/302/49/15
Категорія 87
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.07.2015 р.
Міжгірський районний суд Закарпатської області
в складі: головуючого судді: Цімбота В.І.
при секретарі Куруц В.І.,
представника відповідача: ОСОБА_1,
розглянувши у письмовому відкритому судовому засіданні в смт. Міжгірї справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Міжгірському районі про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
30.06.2015 року позивачка звернувся до суду з вищевказаними позовними вимогами, які вмотивував наступним.
30.03.2015 року ОСОБА_2 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі щодо перерахунку пенсії за довідкою виданої управлінням соціального захисту населення Міжгірської РДА від 10.12.2014 № 2149, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 з відображенням сум матеріальної допомоги та сум індексації заробітної плати. Причиною цього є те, що управлінням ПФУ при проведенні перерахунку пенсії враховано 60 відсотків заробітної плати державного службовця, замість 90 відсотків з яких призначена їй пенсія. Тобто управління ПФУ враховано зміни у законі України "Про державну службу", які настали після призначення їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу". Позиція управління ПФУ підтверджується і листом № 17-Ф від 10 квітня 2015 року.
У відповідь на звернення отримала лист з ПФУ у Міжгірському районі, в якому було відмовлено врахувати у призначенні пенсії державного службовця індексацію заробітної плати, а також матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань.
Такі дії управління ПФУ у Міжгірському районі вважає неправомірними та безпідставними виходячи з наступного:
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 13.10.2010 що діяла на час призначення пенсії (14.10.2010 р.) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків-не менше 35 років, для жінок - не менше 30 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах державних службовців,- не залежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_2 на розгляд справи не явилася, подала суду заяву про розгляд справи без її участі, просить суд позов задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_1 при розгляді справи позов заперечила повністю та пояснила, що на період подання ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати, а саме 30.03.2015р., згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» передбачалося, що пенсія державним службовцям призначається в 60 % заробітної плати.
Суд, вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши докази, додані до неї на ствердження позовних вимог, заперечення ПФУ у Міжгірському районі, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-УІІ розмір відсотків заробітної плати при призначенні пенсії державним службовцям змінено з 80-ти на 70 відсотків.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-УІІІ - з 70 відсотків на 60. Даний закон набув чинності з 01 січня 2015 року. При цьому пунктом 7 "Прикінцеві положення"передбачено,що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 пенсію державного службовця було призначено з 14.10.2010 року в розмірі 80 %, що не заперечується відповідачем, тобто така була призначена до внесення вище наведених змін до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Таким чином при розрахунку моєї пенсії підлягяє застосуванню ст. 37-ЗУ "Про державну службу" у редакції, що діяла на момент призначення пенсії (07.02.2013 р.) відповідно до якої розмір пенсії ОСОБА_2 повинен становити 80 % від заробітної плати, а не по законодавству на момент здійснення перерахунку.
Стаття 37 ЗУ «Про державну службу» визначає розмір пенсії для державних службовців, які звертаються за призначенням пенсії. Осіб, які вже отримують пенсію державного службовця, зазначені положення та зміни до них не можуть стосуватись, оскільки закони не мають зворотної дії в часі (ст. 58 Конституції України).
Виходячи з норм ст. 58 Конституції України та положень ЗУ «Про державну службу», слід дійти висновку, що матеріальні та соціальні гарантії пенсіонера, які були встановлені на день виходу на пенсію позивачки (14.10.2010 р) не можуть бути обмежені або скасовані ані новими законами, ані внесенням змін до чинних законів.
Отже, відповідач погіршив соціальний захист позивачки в частині обчислення пенсії в розмірах і на підставах чинного закону на час призначення пенсії, застосувавши закон, який погіршує становище позивача, чим ущемлено конституційне право позивача.
Згідно вимог п.1 ч.1 ст. 256 КАС України рішення суду у межах суми стягнення за один місяць слід допустити до негайного виконання.
Згідно ст. 94 КАС України судові витрати у виді судового збору в сумі 73 грн. 08 коп. слід стягнути з державного бюджету на користь позивачки, оскільки відповідач звільнений від сплати такого за законом.
Керуючись ст. ст. 161-163, 267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 задоволити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі щодо неврахування у заробітку при призначенні пенсії державного службовця ОСОБА_2 матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань починаючи з 01.04.2015 року в розмірі 90 % середньомісячного заробітку обчисленого для розрахунку пенсіїроку по теперішній час з урахуванням здійснених виплат та нараховувати щомісячно з урахуванням довідки Управління соціального захисту населення Міжгірської РДА від 10.12.2014 № 2149 і надалі їй виплачувати пенсію із врахуванням збільшення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена у Львівський апеляційний адміністративний суд в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Суддя ОСОБА_3