Постанова № 4675047, 03.09.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2009
Номер справи
2-а-38122/09/2070
Номер документу
4675047
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03.09.2009 р.                                                                                 № 2-а- 38122/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участі: представника позивача –Нос Т.І.,

представників відповідача –Кінзбурської В.О., Мотіна О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТСМ»

простягнення адміністративно – господарської санкції та пені ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача адміністративно – господарські санкції у розмірі 8593,33 грн.; стягнути з відповідача пеню за порушення термінів сплати адміністративно – господарських санкцій у розмірі 20,64 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно ст. 20 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Відповідно, до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2008 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі: 8593,33 грн. Розмір пені у сумі 20,64 грн. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі: 8613,97 грн.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечували та пояснили, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на орган працевлаштування, що вказаний у ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Це підтверджується і змістом абзацу другого пункту третього Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджений постановою КМУ № 1434 від 26 вересня 2002 р.), згідно з яким, завданням Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та забезпечення реєстрації у відділеннях Фонду підприємств, на яких працює вісім і більше осіб, та одержання від них звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Згідно зі ст. 19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства які використовують найману працю самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Керівники підприємств, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність          у          встановленому          законом          порядку. Усі вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ТОВ «ТСМ» було виконано, а саме: згідно зі ст. 17 за рахунок власних коштів було створено спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів; згідно зі ст. 18 Закону виділено та створено спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, створено для них умови праці і забезпечено інші соціально- економічні гарантії, надано державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, звітували Фонду соціального захисту інвалідів у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України; згідно зі ст. 19 Закону підприємство зареєстровано у Фонді соціального захисту інвалідів з моменту вступу Закону в дію, подавали до Фонду звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Форма № 3-ПН подавалася до Балаклійського районного центру зайнятості ТОВ «ТСМ» 02.06.2008 року, але жодного інваліду не було направлено на наше підприємство з метою працевлаштування. Крім того, у встановлений законодавством строк ТОВ «ТСМ» направило до відділення фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік. Але ж знову жодного інваліду не було направлено до нашого підприємства з метою працевлаштування фондом соціального захисту інвалідів. 09.10.2007 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ТСМ» також направлявся до Балаклійського районного центру зайнятості звіт про наявність вакансій станом на 09.10.2007 року, але й у 2007 році інвалідів для працевлаштування на нашому підприємстві не знайшлося. Отже, вважаємо, що нашим підприємством були вжиті усі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів та заходи щодо інформування органів працевлаштування про наявність вакантних місць.

Вислухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до форми 10-ПІ “ Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2008 рік середньо облікова кількість штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТСМ» становила 15 осіб.

Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03.05.1995 року № 314 підприємства інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” на підприємстві відповідача у 2008 році норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце.

Як вбачається із даних, наданих відповідачем у звіті, середньо облікова чисельність інвалідів – штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб.

Статтею 20 Закону встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до звітів про наявність вакансій станом на 09.10.2007 року та станом на 02.06.2008 року, направлених до Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області, відповідач повідомляв про потребу у працівниках, в тому числі і інвалідах.

Згідно ст. 18-1 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Відповідно до листа від 29.04.2009 року за № 1082 Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області Товариство з обмеженою відповідальністю «ТСМ» звіти форми 3-ПН “Звіт про наявність вакансій” протягом 2008 року , де було зазначено потребу в працівниках за категорією громадян за шифром 11- інваліди не подавало.

Отже, відповідачем не виконано норматив одного робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Суд вважає, що саме з вини відповідача, який не повідомив Балаклійського районного центру зайнятості Харківської області про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТСМ» у 2008 році.

Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.

За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 35, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТСМ» про стягнення адміністративно – господарської санкції та пені – задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТСМ» (р/р 260053011447, МФО 351599, Перша ХФ АКБ «Базис», код ЄДРПОУ 32179267, вул. Геологічна, 61, Харківська обл., 64205) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р /р 31219230700003 управління Держказначейства у Дзержинському районі, код 24134567, МФО 851011 ГУДК у Харківській області, майдан Свободи, Держпром, 1 під., к. 16, м. Харків, 61022) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 8593,33 грн. та пеню в сумі 20,64 грн., а всього – 8613.97 грн. ( вісім тисяч шістсот тринадцять грн.) 97 коп.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.           

Повний текст постанови виготовлено 09.09.2009 року.

Суддя                                                                       Кухар М.Д.