Справа № 202/5155/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13 липня 2015 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
судді - Бєльченко Л.А.,
при секретарі - Шишкановій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровські справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
12 червня 2015 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, вказуючи, що 08.05.2014 року Індустріальним районним судом м. Дніпропетровська винесено постанову, згідно з якою зобов*язано Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії його, позивача, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (111 групи інвалідності), а саме: основної пенсії у розмірі згідно ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум. В 2014 році він звернувся до відповідача з заявою про відкриття виконавчого провадження. Не поставивши його до відому, на підставі листа УПФУ, в якому заборгованість неправильно була вказана у розмірі 4402, 96 грн., виконавчою службою було направлене подання до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська про зміну способу та порядку виконання судового рішення. 04.08.2014 року судом було винесено ухвалу, якою задоволено подання ДВС та змінено спосіб та порядок судового рішення, де зазначено про стягнення з УПФУ в Індустріальному районі на його користь суми основної пенсії з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2013 року, розмір якої складає 4402, 96 грн. Зі слів державного виконавця сума ним була взята з відповіді Пенсійного фонду та державним виконавцем не перевірялась.
16.04.2015 року дану ухвалу було скасовано Дніпропетровським апеляційним судом.
20.04.2015 року Індустріальний районний суд видав йому виконавчий лист № 202/38311/13-а, з яким він знову звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції Дніпропетровської області для відкриття виконавчого провадження.
Згідно рішення суду, розмір його, позивача, пенсії має складати не менше 6168, 60 грн. Однак фактично розмір його пенсії відповідачем перерахований не був та досі складає 2839, 20 грн. Відповідач зробив перерахунок його пенсії лише за минулий період, а розмір його пенсії так і залишив на попередньому рівні, нарахувавши заборгованість у розмірі 104335, 34 грн. за період з 01.01.2013 року по 31.05.2015 року, та у зв*язку з відсутністю коштів, не виплативши вказану суму.
Головний державний виконавець, ОСОБА_2,13 травня 2015 року винесла постанову про закінчення виконавчого провадження № 47309007 у зв*язку з виконанням боржником виконавчого документу в повному обсязі. Копію постанови про закриття виконавчого провадження він отримав 06.06.2015 року.
Оскільки пенсія була йому перерахована за 2013, 2014 роки та по травень 2015 року, вважати, що Пенсійний фонд мав підстави зупинити з червня 2015 року нарахування йому пенсії за рішенням суду та виплачувати її не в повному обсязі немає.
Позивач вважає, що головний державний виконавець, ОСОБА_2, знехтувала своїми обов*язками, як посадова особа, та допустила неналежне виконання своїх службових обов*язків. Тому просив суд визнати бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровської області щодо виконання рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська по справі № 202/38311/13-а від 08 травня 2014 року та неправомірними дії щодо закриття виконавчого провадження; зобов*язати відповідача поновити виконавче провадження та вчинити певні дії щодо примусового виконання рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська по справі № 202/38311/13-а від 08 травня 2014 року у повному обсязі, а саме: зобов*язати відповідача зробити фактичний перерахунок його, позивача, пенсії відповідно до рішення суду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився. До суду надійшли письмові пояснення, в яких представник відповідача просить розглядати справу за його відсутності. Заперечуючи проти адміністративного позову, представник відповідача в наданих пояснення вказує, що 22.04.2015 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог виконавчого листа по справі № 202/38311/13-а, виданого Індустріальним районним судом м. Дніпропетровська 20.04.2015 року, про зобов*язання Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії позивача, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ( 111 групи інвалідності), а саме: основної пенсії у розмірі згідно ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум. Листом від 07.05.2015 року за вих. № 474208 УПФУ в Індустріальному районі повідомлено ПВР, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ( 111 групи інвалідності), а саме: основної пенсії у розмірі згідно ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2013 року по 31.05.2015 року та нараховано борг у сумі 104335, 34 грн., на підставі чого було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до ч.8 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження». Просив відмовити суд у задоволені адміністративного позову.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що головним державним виконавцем відділу ПВР УДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області, ОСОБА_2, 22.03.2015 року на підставі заяви стягувача, ОСОБА_1, відкрито виконавче провадження про примусове виконання виконавчого листа по справі № 202/38311/13-а, виданого Індустріальним районним судом м. Дніпропетровська 20.04.2015 року, про зобов*язання Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії позивача, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ( 111 групи інвалідності), а саме: основної пенсії у розмірі згідно ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум ( а.с. 24,25).
07.05.2015 року за вих. № 4742/08/40 від УПФУ в Індустріальному районі м. Дніпропетровська отримана відповідь відділом ПВР УДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області про те, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за рішенням суду за період з 01.01.2013 року по 31.05.2015 року та нараховано борг у розмірі 104335, 34 грн., а також видана довідка про те ж саме ( а.с. 26, 27).
Постановою головного державного виконавця відділу ПВР УДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області, ОСОБА_2,13.05.2015 року на підставі вказаних документів винесено постанову про закриття виконавчого провадження , у зв*язку повним виконанням ( а.с. 28).
Згідно ст.19 Конституції України правовий порядок в України грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Нормами ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст. 11 Закону України Про виконавче провадження державний виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у випадках, зокрема, фактичного повного виконання рішення, закінченого передбаченого законом строку для даного виду стягнення або передачі виконавчого документа ліквідатору боржника у разі визнання боржника банкрутом. Державний виконавець повинен повернути виконавчий документ стягувачеві, якщо, наприклад, у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, і здійснені державним виконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними, але таких заходів з боку виконавця, та виконавчої служби зроблено не було.
Як встановлено судом, відповідно до рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 08.05.2014 року, пенсія позивача має розраховуватися з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що з січня 2013 року по листопад 2013 року становить 5811,00 грн. ( 894,00 х 6 + 894 х 0.5), а з грудня 2013 року 6168, 50 грн. ( 949,00 грн. х 6 + 949 х 0,5). Проте фактично за підрахунком боржника ( УПФУ) пенсія ОСОБА_1 зросла з 2111, 50 грн. до 2839 грн.; недоплата пенсії складає 3699,50 грн. та 3329,30 грн. у відповідні місяці. Отже заборгованість по пенсії складає відповідно з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року 40694,50 грн., а з 01.12.2013 року по 31.05.2015 року 59927,40 грн., а загалом 100621,90 грн.
З огляду на зазначене, очевидно, що рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 08.05.2014 року про зобов*язання Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (111 групи інвалідності), а саме: основної пенсії у розмірі згідно ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум, не виконано в повному обсязі . Тому підстави для закриття виконавчого провадження ВП № 47309007 відсутні.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 159-163, 181 КАС України, Законом України Про виконавче провадження, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровської області щодо виконання рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська по справі № 202/38311/13-а від 08 травня 2014 року та неправомірні дії щодо закриття виконавчого провадження.
Зобов*язати Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Дніпропетровської області поновити виконавче провадження та вчинити певні дії щодо примусового виконання рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська по справі № 202/38311/13-а від 08 травня 2014 року , а саме зобов*язати відповідача зробити фактичний перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до рішення суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, з дня складання в повному обсязі.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому ч. 4 ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя - Бєльченко Л.А.