Ухвала суду № 46738814, 09.07.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2015
Номер справи
127/18786/14-а
Номер документу
46738814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/18786/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Федчишен С. А.

Суддя-доповідач: Граб Л.С.

09 липня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Граб Л.С.

суддів: Боровицького О. А. Совгири Д. І. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Литвинюка С.О.,

представника позивача: Раздобудька П. В.,

представника відповідача: Олексюк Т. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю - фірма "Вінавтотранс" на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю - фірми "Вінавтотранс" до виконавчого комітету Вінницької міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Вінницької міської ради, за участю третьої особи Вінницької міської ради, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради №822 від 03.04.2014 року «Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста» в частині затвердження Акту визначення розміру завданих ТОВ- Ф «Вінавтотранс» збитків від 26.03.2014 року територіальній громаді у вигляді земельного податку в сумі 74 308,26 грн.

Постановою Вінницького міського суду від 17 квітня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні заперечив стосовно задоволення апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду від 17 квітня 2015 року - без змін, виходячи з наступного.

Як слідує з матеріалів справи, ТОВ-фірма «Вінавтотранс» є власником майнового комплексу, розташованого на земельній ділянці по вул. Садова, 10 у м. Вінниці.

Як зазначає позивач, земельна ділянка, на якій знаходиться зазначений об'єкт нерухомості, виділена позивачу рішенням Стадницької сільської ради від 08.12.1998 року в користування.

Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України, п.п. 1 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тимчасового положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 19.08.2011 року №379, положення про Департамент самоврядного контролю, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 01.03.2011 року №101, проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці ТОВ -фірма «Вінавтотранс» по вул. Садова 10 в м. Вінниці.

Проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ - фірма «Вінавтотранс» використовує земельну ділянку площею 1,8427 га за адресою: м. Вінниця, вул. Садова, 10 для комерційних потреб без правовстановлюючих документів.

Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 03.04.2014 року №822 затверджено Акт визначення розміру завданих ТОВ-Ф «Вінавтотранс» збитків від 26.03.2014 року територіальній громаді у вигляді земельного податку в сумі 74308, 26 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з чим погоджується і суд апеляційної інстанції, зважаючи на наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач має право вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений статтями 156, 157 Земельного кодексу України.

Відповідно до пункту «д» статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

19 квітня 1993 року постановою Кабінету Міністрів України № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (надалі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку встановлено відшкодування власникам землі та землекористувачам збитків, заподіяних вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Пункт 2 Порядку закріплює, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодуванню підлягають: інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Пункт 4 Порядку визначає, що розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).

Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.

Відповідно до частини 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 156, 157 Земельного кодексу України, постанови КМУ від 19 квітня 1993 року №284 "Про порядок визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 року №325 (із змінами та доповненнями) затверджено Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки.

Згідно п. 1.3 Положення комісія визначає розмір збитків заподіяних територіальній громаді міста Вінниці, використанням земельних ділянок без правовстановлюючих документів, тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до п. 4.2. Положення у разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються за період фактичного користування земельною ділянкою.

Пунктом 5.1. вищевказаного Положення встановлено, що збитки, заподіяні територіальній громаді міста Вінниці, відшкодовуються на користь міської ради підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, не пізніше одного місяця після затвердження виконавчим комітетом міської ради акту комісії.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції щодо безпідставності тверджень позивача про перехід права на користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на нерухоме майно, що, на його думку, виключає необхідність укладення договору оренди із Вінницькою міською радою.

Натомість, суд апеляційної інстанції зазначає, що земельна ділянка не оформлена згідно ст. 79-1 ЗК України та станом на 26 березня 2014 року позивачем не виконано вимоги щодо оформлення документів на земельну ділянку, тобто здійснювало користування вказаною земельною ділянкою площею 1,8427 га без достатніх правових підстав, в зв'язку із чим територіальна громада м. Вінниці в особі Вінницької міської ради понесла збитки, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її зайняття ТОВ-Ф «Вінавтотранс», а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що виконавчий комітет Вінницької міської ради правомірно 03 квітня 2014 року прийняв рішення № 822 "Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста".

Отже, виконавчий комітет Вінницької міської ради, приймаючи 03 квітня 2014 року рішення №822 в частині затвердження акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що завдані збитки відшкодовуються в добровільному або в судовому порядку, правильність їх обчислення перевіряє господарський, а не адміністративний суд при вирішенні спору про повноваження органу місцевого самоврядування при визначенні розміру збитків, завданих незаконним використанням земельної ділянки.

На підтвердження вищевказаної позиції, колегія суддів звертає увагу на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 28 січня 2015 року, прийняту за результатами розгляду апеляційної скарги Вінницької міської ради на рішення господарського суду Вінницької області від 17.10.2014 року у справі №902/1134/14 за позовом заступника прокурора міста Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради до ТОВ-Ф «Вінавтотранс» про стягнення збитків, які нанесені Вінницькій міській раді, внаслідок неодержання нею доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки площею 1,8427 га по вул. Садова, 10 в м. Вінниці в розмірі 74308,26 грн., якою апеляційну скаргу Вінницької міської ради задоволено: рішення в частині відмови у стягнення збитків на суму 66040,79 грн. скасовано та прийнято в цій частині нове рішення про задоволення позову.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що відповідачем надано суду достатньо належних доказів, які свідчать про неправомірність заявлених позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю - фірма "Вінавтотранс" залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 14 липня 2015 року.

Головуючий Граб Л.С.

Судді Боровицький О. А.

Совгира Д. І.