ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2015 р. Справа № 591/3554/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бегунца А.О.
Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Суми на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2015р. по справі № 591/3554/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Суми
про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Зарічного районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Суми ( далі-відповідач, УПФУ в м.Суми ), в якому просила: визнати протиправними дії відповідача про відмову здійснити перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» ; зобов'язати УПФУ в м.Суми провести з 01.02.2011 року перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати відповідно до довідок від 29.04.2015 року №13-20/37 та №13-20/38.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2015 року адміністративний позов частково задоволено.
Визнано протиправними рішення УПФУ в м.Суми про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок Головного управління державної казначейської служби України в Сумській області від 29.04.2015 року №13-20/37 та №13-20/38.
Зобов'язано УПФУ в м.Суми з 21.04.2015 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати згідно довідок Головного управління державної казначейської служби України в сумській області від 29.04.2015 року №13-20/37 та №13-20/38 у розмірі 90 %, з урахуванням переведених раніше виплат.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його необґрунтованість, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також неповним встановленням обставин, що мають значення для справи, просив скасувати постанову Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2015 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представники сторін в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 працювала у Головному управлінні Державного казначейства України у Сумській області на посаді заступника начальника відділу.
З 01.02.2011 року позивачці була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 38 Закону України «Про державну службу».
Однак, ОСОБА_1 не була врахована виплачена матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексація заробітної плати.
21.04.2015 року позивач звернулась до УПФУ в м. Суми з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати згідно довідки №13-20/37 та №13-20/38 від 29.04.2015 року.
24.04.2015 року УПФУ в м.Сумах відмовило в здійсненні перерахунку пенсії з підстав, що проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям передбачено лише після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Не погодившись з відмовою пенсійного органу позивач звернувся до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положення ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" передбачають, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року зазначений закон доповнено ст. 37-1, яка передбачає порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме те, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Судовим розглядом встановлено, що з довідки про складові заробітної плати позивача (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", на матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати позивача нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.
Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо дати, з якої позовні вимоги підлягають задоволенню.
Так, судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 просить задовольнити позовні вимоги з дня призначення пенсії, але звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах з заявою про перерахунок пенсії 21.04.2015 року.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Таким чином, враховуючи зазначенні правові положення та обставини справи, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 травня 2015 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не вірно вказано дату, з якої зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести позивачу перерахунок пенсії за віком як державному службовцю.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає зміні з викладенням абзацу третього резолютивної частини в наступній редакції: "Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах з 01.05.2015 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати згідно довідок Головного управління державної казначейської служби України в сумській області від 29.04.2015 року №13-20/37 та №13-20/38 у розмірі 90 %, з урахуванням переведених раніше виплат".
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, ст. 198, ст. 201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах задовольнити частково.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2015р. по справі № 591/3554/15-а змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини в наступній редакції: "Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах з 01.05.2015 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати згідно довідок Головного управління державної казначейської служби України в сумській області від 29.04.2015 року №13-20/37 та №13-20/38 у розмірі 90 %, з урахуванням переведених раніше виплат".
В іншій частині постанову Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2015р. по справі №591/3554/15-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Старостін В.В.