ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2015 року 09 год. 33 хв. Справа № 813/2609/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Козак О.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ-27» про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ -27» заборгованості в сумі 2171,47 грн.
Ухвалою від 21.05.2015 року відкрито скорочене провадження у справі в порядку передбаченому ст. 183-2 КАС України. Відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
08.06.2015 року на адресу суду за вх. № 18401 надійшло заперечення від відповідача, відповідно до якого останнім зазначено, що позовні вимоги ним не визнаються.
18.06.2015 року ухвалою суду було призначено справу до судового розгляду в загальному порядку.
В судовому засіданні 07.07.2015 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що працівникам ОСОБА_2 « Проммонтаж СУ-27» були призначені пенсії на пільгових умовах згідно п. б-з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 за списком №2, що підтверджуються довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та протоколами про призначення вищевказаним особам пільгових пенсій.
Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області направляло ОСОБА_2 « Проммонтаж СУ -27» розрахунки з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до п. б-з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на загальну суму 2 171, 47 грн. Дана сума боргу платником не сплачена. У зв'язку із невідшкодуванням відповідачем боргу по пільгових пенсіях у вищевказаному розмірі, такий підлягає до стягнення судом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та просила суд позов задовольнити.
Позиція відповідача наведена у письмовому запереченні, яке мотивоване тим, що зазначені в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, особи, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_8 набули в ОСОБА_2 « Проммонтаж СУ-27» трудовий стаж, необхідний для призначення пільгових пенсій, до введення в дію ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Крім цього відповідача зазначає, що згідно ч.5 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці визначається ст.100 даного Закону. А відтак, до введення в дію ЗУ «Про пенсійне забезпечення» норма ч.1 ст.13 цього Закону не поширюється на вимоги позивача по відшкодуванню його витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам товариства.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив. Суд вважає, що відповідач належним чином, в силу приписів ст.ст. 33-35 КАС України, повідомлений про час та місце розгляду справи і справу можливо розглядати у відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст.71 КАС України.
Дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_2 «Проммонтаж СУ-27» є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Миколаївському районі Львівської області.
За період роботи у ОСОБА_2 «Проммонтаж СУ-27» право на призначення пільгової пенсії здобули працівники підприємства ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Вказане підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та протоколами про призначення вищевказаним особам пільгових пенсій.
Управлінням Пенсійного фонду в Миколаївському районі було надіслано ОСОБА_2 «Проммонтаж СУ-27» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначених за списком №2 за квітень 2015 року, а також повідомлення форми «Ю» № 152 від 03.04.2015 року.
Не зважаючи на вжиті позивачем заходи, відповідачем не проведено відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Згідно поданого розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень 2015 року відповідачу належить до сплати 2 171,47 грн.
Відтак, загальна сума заборгованості ОСОБА_2 « Проммонтаж СУ -27» становить 2 171,47 грн.
Вирішуючи питання щодо правомірності виставлення позивачем ОСОБА_2 « Проммонтаж СУ-27» розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за оскаржуваний період, судом взято до уваги наступне.
Пунктом 2 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавств, що діяло раніше, мали права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (надалі Інструкція ).
Пунктом 6.1. зазначено Інструкції встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п.п.6.4, 6.8 п.6 Інструкції).
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2011 р. № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. У п. 7 передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області є органом Пенсійного фонду України, а тому стягнення несплачених (чи несвоєчасно сплачених) сум витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, належить до повноважень Управління.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства.
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Пільгова пенсія призначається при досягненні віку, передбаченого абзацом першим підпункту 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Виплата пільгової пенсії здійснюється після надходження у повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахування коштів підприємством, організацією здійснюється до дня досягнення особою пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону.
Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що жоден працівник не набув повного трудового стажу на ОСОБА_2 « Проммонтаж СУ -27» для призначення пенсій на пільгових умовах до 01.01.1992 року, а тому відповідач зобовязаний відшкодувати до Пенсійного фонду України кошти в сумі 2 171,47 грн.
Відтак, враховуючи вищевикладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги те, що заборгованість відповідачем так і не погашена, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, не спростовані відповідачем належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з ОСОБА_2 «Проммонтаж СУ-27» (81652, Львівська область, Миколаївський район, м. Новий Розділ, вул.Ходорівська, 4, код ЄДРПОУ 01415683) на користь Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області (81600, Львівська область, Миколаївський район, м. Миколаїв, пл. Ринок, 18, ЄДРПОУ 22361460) заборгованість з фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 2 171,47 грн. (дві тисячі сто сімдесят одна гривня сорок сім копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 13 липня 2015 року.
Суддя Сакалош В.М.